Express-Miejski.pl

Zdrowe i pyszne dodatki do obiadów

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay

Pewnie nie raz głowiłeś się co zrobić na obiad. Znowu schabowy z ziemniakami już się trochę znudził i zastanawiasz się jak urozmaicić sobie posiłek. 

Przepisy na jakiekolwiek dania wydają się skomplikowane, nie mamy wszystkich składników a proces samego gotowania, zajmuje zbyt dużo czasu. Jak więc w prosty i szybki sposób urozmaicić sobie obiad?

Makaron ryżowy

Najczęściej spotykany w daniach azjatyckich, jednak bardzo smaczny, idealnie komponuje się z warzywami czy mięsem drobno pokrojonym. Makaron występuje w dwóch postaciach: jako nitki, idealny dodatek do zupy, oraz jako wstążki, idealny dodatek do warzyw, mięsa i sosów czy innych dań smażonych. Jest to świetny dodatek do obiadów jako zamiennik ziemniaków czy frytek, nie tylko ze względu na smak, ale też wartości odżywcze. Makaron ryżowy bogaty jest w węglowodany złożone, które dostarczają energii i są dłużej trawione, dzięki czemu dłużej jesteśmy syci a co za tym idzie, jest także pomocny przy odchudzaniu. Makaron ryżowy jest tez bezglutenowy, więc osoby z nietolerancją pokarmową, mogą śmiało go jeść. Jest bogaty w witaminy z grupy B oraz witaminę E, a także magnez, cynk, żelazo, fosfor. Posiada też dużo błonnika oraz białka co usprawnia prace układu pokarmowego oraz jelit. Gdzie możemy kupić makaron ryżowy? W Arkana Smaku, w sklepie ze zdrową żywnością. Warto także sprawdzić na stronie producenta, sposób przygotowania makaronu, aby nie stracił on substancji odżywczych.

Ryż basmati

Jest to zdecydowanie jeden z odważniejszych produktów, ponieważ nie każdemu podpadnie ten smak do gustu. Ryż jest bardzo aromatyczny o wyjątkowym, orzechowym smaku. Posiada wiele witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, czy minerały: fosfor, cynk, żelazo, magnez. Ryż basmati jest dobrą opcją dla osób borykających się z zespołem jelita drażliwego czy chorobami układu pokarmowego, a za sprawą wyżej niewymienionego manganu, doskonale wspomaga pracę układu nerwowego.

Komosa ryżowa

Jest rośliną, która zawiera nadzwyczajnie wysoką ilość białka, wszystkie niezbędne aminokwasy, witaminy z grupy B, minerały takie jak: żelazo, miedź, wapń, fosfor oraz co najważniejsze, jest to produkt bezglutenowy, idealny dla osób z nietolerancją pokarmową. Oprócz wymienionych wyżej minerałów, komosa ryżowa jest bogata także w selen, magnez i potas. Ma także niski indeks glikemiczny, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w diecie osób borykających się z problemami skórnymi, na przykład trądzikiem. Co ciekawe, komosa zawiera dwa razy więcej aminokwasów niż ryż, co sprawia, że jest to produkt bardziej odżywczy. Idealnie sprawdzi się jako zamiennik kaszy czy ryżu, dodatkowo jej delikatny orzechowy posmak, odmieni nudne posiłki obiadowe.

W sklepach ze zdrową żywnością, warto zwrócić uwagę także na mąkę z komosy ryżowej, która jest bezglutenowa, zawiera tak samo, dużo składników co komosa ryżowa, a może nam służyć na przykład  do zagęszczania sosów, przy okazji odmieniając ich smak, a także do wypieku ciasta czy chleba.

Kasze

Jeśli na ziemniaki i frytki nie mamy już ochoty, a na prozdrowotne produkty ze sklepów zdrowej żywności nie mamy czasu, to warto sięgnąć po kasze. W marketach wybór jest ogromny a każda z kasz posiada inne właściwości odżywcze.

  • Kasz jaglana – posiada udowodnione właściwości przeciwwirusowe i wzmacniające odporność. Zalecana jest w diecie osób cierpiących na niedobór żelaza, ponieważ kasza jaglana zawiera jego wysoką dawkę. Poza tym, jest w witaminy z grupy B, fosfor, cynk, mangan, miedź i krzem, który doskonale wpływa na kondycje włosów, skóry i paznokci.
  • Kasza orkiszowa- mniej znana, ale niedoceniona kasza, zawierająca składniki odtruwające organizm i wspomagające prace narządów, jest też doskonałym źródłem białka,  bogata w witaminy A,D,P,E czy witaminy z grupy B oraz w fosfor, selen, magnez, żelazo i wapń. Dodatkowo zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią przed miażdżycą i wspomagają układ krwionośny.
  • Kasza kuskus- jest idealny uzupełnieniem diety wegetariańskiej, poprzez zawartość dobrej jakości białka. Kuskus ma także małą ilość tłuszczu, więc jest dobrym wyborem dla osób dbających o wagę oraz dla sportowców. Dodatkowo, kasza jest też dobrym źródłem błonnika, który dba o jelita i układ pokarmowy.

mat. sponsorowany

REKLAMA