Express-Miejski.pl

Co wpływa na podwyżki cen prądu i jak je minimalizować?

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Nowy rok przyniósł rekordowe podwyżki prądu, które dotknęły praktycznie wszystkich. 

Dodatkowo w pierwszym kwartale tego roku ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii biją kolejne rekordy. Niestety, ale odbiorcy energii elektrycznej powinni w najbliższych latach zapomnieć o niższych cenach prądu. Dziś przybliżamy co wpływa na wysokość naszego rachunku za prąd.

Uprawnienia do emisji CO2 - czym są?

Uprawnienia do emisji CO2 to nic innego jak pozwolenie na wprowadzenie do atmosfery określonej ilości dwutlenku węgla. Każda firma emitująca CO2 musi posiadać uprawnienia EUA (European Union Allowance). Jedno EUA pozwala natomiast na emisję 1 tony CO2. Ilość wydawanych przez Unię Europejską uprawnień jest ograniczona, a one same są zbywalne. W związku z tym im więcej dana firma produkuje dwutlenku węgla, tym więcej potrzebuje uprawnień. Popyt ten kształtuje natomiast ich wysokie ceny. 

Jak realnie koszt zakupu uprawnień do emisji CO2 wpływa na obecne ceny prądu?

W Polsce, gdzie większość energii elektrycznej produkowana jest w wyniku spalania paliw kopalnych w elektrowniach, jej producenci zmuszeni są do nabywania uprawnień do emisji CO2. Można więc uznać, że są one jednym z kosztów produkcji energii, podobnie jak cena zakupu surowców czy utrzymania elektrowni. W poprzednim roku wynosiły one OK 60%. Będąc precyzyjnym musimy dodać, że te 60% dotyczy jednego składnika z rachunku za prąd dla gospodarstw domowych czyli 1 kWh energii elektrycznej czynnej. 

W związku z tym obecna cena prądu - liczona z całego rachunku - to nie aż w 60% wina uprawnień do emisji CO2, które realnie stanowią jedynie 1/4 jej wysokości. Pamiętajmy o tym ważnym założeniu. W debacie publicznej część specjalistów odnosi się tylko do składnika związanego z energią elektryczną czynną, nazywając go potocznie ceną prądu, a część w odniesieniu do całego rachunku, który jest także powiększony o koszty dystrybucji energii. 

W takim razie co wpływa na ceny energii w Polsce?

Chcąc zobrazować to, jakie elementy składają się na finalną cenę rachunku za prąd, warto posłużyć się jego analizą na konkretnym przypadku. Zakładając więc, że mamy do czynienia z rachunkiem za energię elektryczną w wysokości 150 złotych, to:

  • 0,33 zł z niego to opłata przejściowa,
  • 0,80 zł z niego to opłata kogeneracyjna,
  • 0,20 zł z niego to opłata OZE,
  • 9,46 zł z niego to opłata kogeneracyjna,
  • 50 zł z niego to koszty związane z dystrybucją energii elektrycznej,
  • 48,05 zł z niego to koszt prądu bez kosztów uprawnień do CO2,
  • 7,14 z niego to podatek VAT w obecnej wysokości 5%,
  • 33,89 zł z niego to koszt uprawnień do CO2.

Na pierwszy rzut oka widać więc, że kwota 33,89 zł nie stanowi 60% rachunku w wysokości 150 zł, a jedynie niewiele ponad 20%. Nie należy więc obwiniać wzrostu cen praw do emisji COza wzrosty ceny prądu w 100%, których przyczyn należy również szukać w zwiększonym zapotrzebowaniu na energię w ostatnich latach, rosnących kosztach zakupu surowców, a także wzroście marży wytwórców energii elektrycznej. W związku z tym, za podwyżki cen energii elektrycznej w 2022 odpowiada wiele składników i czynników, których dokładna analiza nie jest łatwa. 

Jak chronić się przed podwyżkami cen energii?

Poszukiwanie winnego za obecne ceny prądu w Polsce, nie zmieni tego, że musimy płacić za niego coraz więcej. Dlatego też chcąc skutecznie ochronić się przed podwyżkami cen energii elektrycznej najlepiej zainwestować w odnawialne źródła energii (np. w postaci fotowoltaiki), o której szczegółowe informacje wraz z rankingami producentów i kalkulatorami mocy znaleźć można na stronie optimalenergy.pl Produkowanie prądu z fotowoltaiki na własne potrzeby pozwala dodatkowo nie tylko uniknąć podwyżek cen energii, ale także konsekwencji przerw w jej dostawach czy awarii sieci energetycznej. Dlatego też rozwiązanie to, staje się coraz popularniejsze w ostatnich latach. Druga opcja to zmiana sprzedawcy prądu, która w przypadku przedsiębiorstw bardzo zyskuje na popularności

mat. sponsorowany

REKLAMA