Express-Miejski.pl

2,5 mln zł na modernizację dolnośląskich wsi

Odnowa Wsi fot.: sxc.hu

Dolnośląska wieś po raz pierwszy w swojej historii stanęła przed szansą na historyczny skok modernizacyjny. Za sprawą projektu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” zmiany już się rozpoczęły. Dzięki pieniądzom z konkursu dzieci i młodzież w Nowej Wsi Kłodzkiej oraz Ludwikowicach Kłodzkich (gmina Nowa Ruda) będą mogły skorzystać z wybudowanych placów zabaw, rozpocznie się także gruntowny remont świetlicy w Chełmie (gmina Malczyce), mieszkańcy Szczepanowa skorzystają z nowego chodnika, a w Lutyni ulice zostaną oświetlone.

W gminie Kłodzko rozpocznie się remont sanitariatów i ciągów komunikacyjnych w Ośrodku Kultury w Ołdrzychowicach Kł. i w Domu Ludowym w Starym Wielisławiu.

Na modernizację świetlicy wiejskiej wraz z czytelnią mogą liczyć mieszkańcy Ścinawki Górnej (gmina Radków). W gminie Lądek Zdrój spodziewać się można zagospodarowania terenu rekreacyjnego przy budynku Świetlicy Wiejskiej w Radochowie na realizację placu zabaw dla dzieci.

Środki pieniężne zostały pzyznane także gminie Międzylesie na urządzenie placów zabaw w Nagodzicach, Smreczynie oraz Szklarni. Wyposażenie placów zabaw zostało także dofinansowane we wsiach Międzygórze, Ponikwa, Nowa Łomnica, Nowa Bystrzyca w gminie Bystrzyca Kłodzka.

Mieszkańcy Dzbanowa (gmina Bardo) będą mogli cieszyć się wymienionym pokryciem dachowym na świetlicy wiejskiej. Dofinansowanie otrzymała także gmina Ząbkowice Śląskie na remont aneksu sanitarnego i kuchennego w świetlicy wiejskiej w Sulisławicach oraz gmina Ziębice na remont świetlicy wiejskiej w Lipie, a także gmina Ciepłowody na remont świetlicy wiejskiej w Czesławicach.

Gmina Kostomłoty przeznaczy kwotę wsparcia finansowego na zagospodarowanie terenów przy gminnych obiektach rekreacyjnosportowych we wsiach: Jakubkowice, Chmielów, Wilków Średzki i Wichrów.

W gminie Miękinia środki pieniężne zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów remontu świetlicy wiejskiej w Łowęcicach. Natomiast dzieci z Ujazdu Górnego (gmina Udanin) z pewnością ucieszą się z nowych elementów placu zabaw przy przedszkolu.

W 2011 roku zarząd województwa przeznaczył ponad 2,5 mln zł na realizację 92 mniejszych i większych projektów na całym Dolnym Śląsku. Środki te pochodzą z budżetu województwa. Dotacje są przeznaczone na  budowę i remont ścieżek rowerowych, szlaków pieszych, chodników, placów zabaw czy wyposażenie świetlic. Dzięki tym inwestycjom dolnośląska wieś przeżywa okres intensywnej modernizacji odczuwalnej dla wszystkich mieszkańców.

Poza finansowaniem, najważniejszym elementem programu „Odnowy wsi” są jednak ludzie. Wdrażanie projektów i pisanie wniosków to zadanie „grupy odnowy”. Utworzenie kilkuosobowej grupy jest warunkiem uczestnictwa w programie. Dotychczas na Dolnym Śląsku powstało 705 grup, skupiających w sumie kilka tysięcy ludzi. To najbardziej aktywni mieszkańcy, prawdziwi liderzy małych społeczności. Ze swojej strony urząd marszałkowski prowadzi szkolenia dla przedstawicieli grup odnowy, ucząc ich wypełniać wnioski i zarządzać swoimi projektami.

Express-Miejski.pl / Urząd Marszałkowski

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA