Express-Miejski.pl

Jajowata piłka i wielcy faceci

Jajowata piłka i wielcy faceci w zbrojach rzucający się na siebie to obraz futbolu amerykańskiego ludzi, którzy nigdy wcześniej nie widzieli zmagań w rozgrywkach tego sportu.

Na początku wydaje się prostą i brutalną grą polegającą na powaleniu zawodnika z piłką. Jednak po bliższym zapoznaniu się z zasadami obraz całej sytuacji zmienia się. Jest to bardzo taktyczna gra, w której dobór odpowiednich zagrywek może stanowić o zwycięstwie.  

Sport ten został zawleczony do naszego kraju kilka lat temu z USA. Po tak krótkim czasie powstały 2 ligi a cały Polski Związek Futbolu Amerykańskiego zrzesza ok. 30 drużyn. Jedną z nich jest ekipa z Bielawy.

Drużyna Footballu Amerykańskiego Bielawa Owls powstała w kwietniu 2007r. jednak początki jej działalności sięgają jesieni 2005r. kiedy to grupka znajomych spotykała się od czasu do czasu, aby porzucać posiadaną footballówką. Wraz z falą rosnącej popularności tego sportu w naszym kraju postanowili spróbować spełnić swoje marzenia i stworzyć prawdziwą drużynę.

Początki nie były proste. W wybiciu się poza krąg znajomych i pozyskaniu do składu okolicznej młodzieży umożliwiła pierwsza akcja medialna, którą przeprowadzono w czerwcu 2007r. Potem wszystko potoczyło się jak w przypadku każdej innej drużyny w Polsce. Jedni przychodzili, drudzy rezygnowali. Na treningach pojawiali się ludzie zafascynowani footballem, jak i w dużej części absolutnie z tym sportem niezaznajomieni.

Wszelkie ćwiczenia, sposoby trenowania i rozwijania swoich umiejętności footballowych zawodnicy początkowo musieli znaleźć i wypróbować sami.

Prawdziwym przełomem był sierpień 2007r. kiedy wszelkie sny o sponsorach i darmowym wyposażeniu zostały pobite przez męską decyzję o zakupie pierwszego, niezbędnego sprzętu za własne, ciężko zarobione pieniądze. Kolejnym wielkim krokiem było dla Sów nawiązanie współpracy w listopadzie 2007. z Mistrzem PLFA 2007 The Crew Wrocław, co zaowocowało wprowadzeniem na treningach profesjonalnego systemu oraz metod szkoleniowych.

Na treningach w Bielawie pojawiło się również kilku chłopaków z Ząbkowic Śląskich. Po wielu wspólnych próbach są w drużynie i stanowią mocne wsparcie dla zespołu. Jeden z nich zakwalifikował się nawet do kadry U-19 i zagrał w spotkaniu towarzyskim z Niemcami. 

Więcej informacji na www.owls.bielawa.pl.

Dzisiaj Bielawskie Sowy grają swój drugi sezon w Polskiej lidze i mają za sobą 4 spotkania. W pierwszym pokonali po dramatycznej walce Krakowskich rycerzy, aby ulec spadkowiczowi z I ligi – Kraków Tigers. Potem pewne zwycięstwo nad Kielcami i niewielka porażka w końcówce z Zagłębiem Steelers.

Podsumowując bilans spotkań Bielawa ma realne szanse na fazę play off. Musi wygrać pozostałe 2 spotkania, aby zapewnić sobie miejsce do awansu. Najbliższe spotkanie Sowy rozgrywają na własnym stadionie z Gliwice Lions. Są to debiutanci, ale pomimo tego ulegli tylko silnej ekipie z zagłębia pewnie pokonując pozostałych przeciwników. Sprawa jest o tyle groźna, że mają bardzo podobny bilans co Bielawa i to spotkanie rozstrzygnie tak naprawdę, który zespół zagra w dalszej fazie rozgrywek.

A już dzisiaj, Drodzy Państwo, zapraszamy na ten mecz 22 sierpnia na stadionie KS Bielawianka.

Marcin Mazur, zawodnik nr 41

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA