Express-Miejski.pl

Karnawałowe szaleństwo dobiegło końca

Karnawał

Karnawał fot.: sxc.hu

Czas karnawału w naszej strefie czasowej dobiegł końca. Huczne bale i maskarady rozpoczynają się zgodnie z tradycją od święta Trzech Króli, a kończą w Środę Popielcową. Największa zabawa rozgrywa się zawsze na zakończenie karnawału, czyli w ostatni tydzień poprzedzający Popielec. Przyjrzyjmy się zatem, gdzie w Europie najbarwniej obchodzone były minione dni.

Karnawał w Wenecji: na ulicach można wtedy spotkać kuglarzy, muzyków oraz aktorów w maskach na twarzy odgrywających spektakle. Tradycja hucznych zabaw w Wenecji sięga XI wieku. Większość weneckiej maskarady rozgrywa się na Placu Świętego Marka. Ludzie przebierają się w postaci historyczne i literackie, oczywiście nieodłącznym elementem każdego stroju są kolorowe maski, które bez problemu można kupić na ulicznych straganach. Koniec karnawału ogłaszają uderzenia dzwonów Bazyliki Świętego Marka.

 

Karnawał w Niemczech: mało kto zapewne spodziewał się znaleźć to państwo w zestawieniu najbardziej gorących karnawałów w Europie, a jednak to właśnie niemieckie zapusty kipią od szaleństw i ulicznych parad. Niemiecki karnawał wywodzi się ze średniowiecznego „Święta Głupca”, w czasie którego wybierano „biskupa głupców”. Następnie zwyczaj ten przekształcił się w parady, podczas których ludzie przebierali się za mnichów, odgrywali obrazoburcze scenki kościelne lub rozhisteryzowani biegali wokół ołtarzy w kościołach. Z czasem oczywiście potępiono taką formę swobody karnawałowej. Dziś najczęściej mieszkańcy Niemiec w czasie ulicznych maskarad parodiują polityków. Na wielkich platformach pojawiają się gigantyczne kukły symbolizujące znanych polityków. W ostatni poniedziałek karnawału, tzw. Rosenmontag („różany poniedziałek”) w paradzie uczestniczą już nie tylko „głowy polityków”, ale także postaci ze świata literatury i fantasy przyodziani w fantazyjne stroje. Pochodom towarzyszy wtedy muzyka, a na przechodniów spada deszcz słodyczy. W samej Kolonii podobno rozdaje się w ten sposób około…700 000 tabliczek czekolady!

 

Karnawał w Chorwacji: najbardziej znane parady odbywają się w Rijece, Splicie i Dubrowniku. Ze względu na wspólną historię z Austrią, Węgrami i Turcją, chorwacki karnawał dawniej nawiązywał do swojej historycznej przeszłości. Sto lat temu w karnawałowych balach uczestniczyła austriacka i węgierska szlachta oraz hrabiny i hrabiowie z całej Europy. Dużym powodzeniem cieszyło się widowisko teatralne pt. „Święto kwiatów”, w którym scenę i widownię przemieniano na wielką sale balową. Dzisiejsze zapusty w Chorwacji to połączenie elementów z karnawałowej tradycji austriackiej i weneckiej z elementami mitologii prasłowiańskiej.

 

Karnawał we Francji: szczególnie znany jest karnawał nicejski, który wyróżnia przemarsz ulicami mimów przedstawiających scenki pantomimiczne. Oczywiście nie może zabraknąć tradycyjnych  przejazdów ulicami miasta kolorowych wozów wypełnionych po brzegi kwiatami. Poza tym ulicami przemierzają orszaki konne oraz cyrkowcy wywołujący podziw dla swych umiejętności artystycznych. Na zakończenie święta nicejczycy palą kukłę Jego Wysokości Karnawału i rozpoczyna się pokaz sztucznych ogni.

 

Karnawał na Wyspach Kanaryjskich: przez niektórych porównywany do tego w Rio de Janeiro. Na pewno nie można mu odmówić bajecznie kolorowych pochodów, którym towarzyszy głośna latynoamerykańska muzyka. Ciekawostką jest, że w czasach reżimu generała Franco huczne świętowanie karnawału było surowe zakazane. Nie przeszkodziło to jednak Kanaryjczykom w potajemny spotykaniu się w prywatnych domach i świętowaniu w gronie przyjaciół. Po upadku dyktatury Wyspy Kanaryjskie stały się świętem tańca, śpiewu i muzyki. W tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową organizowana jest Gala de Elección de la Reina, impreza podczas której wybiera się Królową Karnawału. Kandydatki aspirujące do tego tytułu muszą zaprezentować się w swoich kostiumach określanych fantasies, które starannie przygotowują na wiele miesięcy przed konkursem. Bardzo często organizowane są też pokazy Drag Queens czyli mężczyzn – artystów - wcielających się na scenie w rolę kobiety. Karnawał kończy wydarzenie pt. El Entierro de la Sardina, czyli Pogrzeb Sardynki. W tym dniu uczestnicy karnawału przebierają się za księży i zakonnice i wyruszają w pochodzie ulicami miasta niosąc ogromną, wykonaną z kartonu figurę sardynki. Następnie nad brzegiem oceanu dokonują symbolicznego aktu spalenia ryby i tym samym rozpoczynają ostatni bal karnawałowy, który trwa do białego rana.

Express-Miejski.pl / Anna Nalepa

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Karnawałowe szaleństwo dobiegło końca

    2012-02-21 23:57:21

    Express-Miejski.pl / Anna Nale

    Czas karnawału w naszej strefie czasowej dobiegł końca. Huczne bale i maskarady rozpoczynają się zgodnie z tradycją od święta Trzech Króli, a kończą w Środę Popielcową. Największa zabawa rozgrywa się zawsze na zakończenie karnawału, czyli w ostatni tydzień poprzedzający Popielec. Przyjrzyjmy się zatem, gdzie w Europie najbarwniej obchodzone były minione dni.

  • 2012-02-22 09:24:29

    gość: ~szczytnianin

    A my karnawał i różne przedstawienia mamy na wiejskiej:-)

  • 2012-02-22 10:45:44

    gość: ~misiek

    Muszę przyznać, że najciekawiej to wcale nie wygląda w Wenecji, tylko we Francji. Maski maskami, ale jednak franuzi wykazali się większą kreatywnością. Przynajmniej tak to wygląda na filmach, bo osobiście to nigdy nie brałem udziału w żadnym z wymienionych.

  • 2012-02-22 13:16:24

    gość: ~autor

    ostatnio dodany post

    A jak się udał karnawał w Dolnośląskiej?

REKLAMA