Express-Miejski.pl

Od września zwolnienia i redukcja etatów nauczycielskich

istock.com fot.: istock.com

Po wakacjach wielu dolnośląskich nauczycieli nie poprowadzi już lekcji, a część pedagogów będzie miała obniżoną liczbę zajęć. Zaistniała sytuacja to wynik reformy programowej w szkołach ponadgimnazjalnych oraz niżu demograficznego.

Ze wstępnych danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że od nowego roku szkolnego pracę straci blisko 7,5 tys. nauczycieli w całym kraju. Najwięcej, bo aż tysiąc, to pedagodzy z województwa mazowieckiego oraz z małopolski – ok. 850 osób. Na Dolnym Śląsku mówi się o około 300 zwolnieniach.

- Najwięcej osób straci pracę w szkołach średnich ze względu na nową podstawę programową, która zmniejsza wymiar godzinowy, przeznaczony na niektóre przedmioty. Z tymi zmianami idzie w parze niż demograficzny – podkreśla Mirosława Chodubska, prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Reformę najbardziej odczują nauczyciele biologii, chemii i fizyki. Znaczna część pedagogów będzie również miała ograniczony etat do połowy lub ¾ godzin.

- Nauczyciele wyrażali zgodę na tzw. obniżkę w przypadku, gdy nie będzie 100- procentowego naboru. Jednak na razie trudno powiedzieć o stopniu obniżki, bo wciąż trwa nabór do szkół ponadgimnazjalnych – mówi Mirosława Chodubska.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że niż demograficzny wymusza zamykanie i  łączenie niektórych placówek edukacyjnych. Z tego powodu na terenie Dolnego Śląska od nowego roku szkolnego może przestać funkcjonować ponad 30 szkół.

 

Sylwia Stwora/Express-Miejski.pl

63

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Od września zwolnienia i redukcja etatów nauczycielskich

  2012-07-23 13:53:55

  Sylwia Stwora/Express-Miejski.

  Po wakacjach wielu dolnośląskich nauczycieli nie poprowadzi już lekcji, a część pedagogów będzie miała obniżoną liczbę zajęć. Zaistniała sytuacja to wynik reformy programowej w szkołach ponadgimnazjalnych oraz niżu demograficznego.

 • 2012-07-24 12:53:12

  gość: ~gość

  A w Gminie Bardo oddano niedawno do użytku nowy budynek przeznaczony na gimnazjum usytuowany w Przyłęku. Zaciągnięto kredyt na wkład własny, na otwarciu ksiądz z kropidlem, telewizja, różni oficyjele - SUKCES.
  A dzisiaj? brak uczniów, zwolnienia nauczycieli, brak funduszy na odpowiednie ogrzanie w porze jesienno - zimowej, - oto efekt rządów genialnego stratega.

 • 2012-07-29 16:23:00

  gość: ~rodzice

  A co dalej się wydarzyło z nauczycielką Ewą Raba (Brzęczkowska), która w dalszym ciągu uczy w szkole podstawowej nr 3 nie mając wyższego wykształcenia, chociaż na stronie szkoły figuruje jako mgr Ewa Raba. Ta kobieta bez żadnego doświadczenia jest wychowawcą klasy integracyjnej, w której trzeba się wykazywać niesamowitym doświadczeniem pedagogicznym. W klasie znajdują się dzieci z ADHD, z zespołem Downa. Wszyscy widzą w koło co się dzieje, że ta kobieta nie daje sobie rady z prowadzeniem zajeć, tylko milczą ponieważ teściowa (dyrektorka szkoły Bogusława Raba) pilnuje żeby tajemnica nie wydostała się po za granicę szkoły, szantażując zwolnieniem innych nauczycieli.
  Czy ktoś zajmie się w końcu tą sprawą? W dzisiajszych czasach takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, żeby teściowa za wszlką cenę wpychała na stanowisko kobietę bez wyższego wykształcenia.
  Mając, jak sama twierdzi "pełną teczkę" podań osób z wyższym wykształceniem, po dyplomówkach z kilkuletnim stażem pracy.

 • 2012-07-31 16:46:16

  gość: ~remik

  Niestety to są właśnie nasze Ząbkowice, jak nie masz znajomości to do widzenia. Przecież to jest nepotyzm! Niestety nie tylko w tej szkole to się przejawia, w innych także. Słyszałem o pani Ewie różne ciekawostki, ale żeby kłamać i pisać, że to pani magister. Też sobie zrobię licencjat w byle jakiej szkole i będę się podpisywał mgr. Tylko nie mam teściowej na odpowiednim stanowisku, a to pech!

 • 2012-07-31 18:23:45

  serio

  Ponieważ wpis tej samej treści został zamieszczony nie wiedzieć czemu również na wątku pod tytułem: "salmonella ..." i tam doczekał się odpowiedzi, wię pozwalam sobie i tutaj zamieścić moj odpowiedź: 2012-07-30 13:01:33
  gość: ~serio
  Nie bardzo rozumiem dlaczego "rodzice" zamiast wykazać się aktywnością obywatelską i odwagą cywilną nie próbują działać w tej sprawie przez swoich, własnoręcznie wybranych radnych z komisji edukacji, oświaty itp.
  Ponieważ wpis nie związany tematycznie z salmonellą mnie zbulwersował, to informuję, że sprawę zgłosiłam w Kuratorium pani Annie Waliszak i tam "rodzice" niech pytają co dalej.
  Podaję telefon: 71 340 63 48 i mail: poczta@kuratorium.wroclaw.pl - bezpośrednio tam proszę zgłaszać problemy dotyczące szkół. Nie może być tak: chodźcie się weźmiemy i ZROBICIE. "Rodzice" - do dzieła, nie czekajcie aż "KTOŚ zajmie się w końcu tą sprawą".
  Coś mi się zdaje, że to piszą nie "rodzice" tylko ci z "pełnej teczki".

 • 2012-07-31 18:59:25

  gość: ~gośćć

  I bardzo sensownie napisane! Gratuluję "serio" za jasność i konkretność. Może w końcu ktoś zacznie się bać. Owy nepotyzm nie może być tolerowany. Zdaję sobie sprawę, że rodzice się boją, ale najwyższa pora zrobić z pewnymi rzeczami porządek.

 • 2012-07-31 22:01:22

  gość: ~anty

  Zacznijcie zwalczać nepotyzm w PSL-u i PO, to tam pokazują, jak się dba o rodzinę. Dlaczego w Ząbkowicach ma być inaczej, przecież przykład idzie z góry. Też bym zatrudniała swoich, gdybym byla na stanowisku, bo w tym chorym kraju tylko tak można otrzymać pracę i wcale się nie dziwię pani dyrektor. W innych szkołach na terenie naszego powiatu pracują całe klany rodzinne (a nierzadko udają, że pracują).

 • 2012-07-31 22:48:11

  serio

  Proszę o konkrety - w których to szkołach pracują całe klany rodzinne.
  Albo lepiej - zamiast pisać na forum, proszę napisać do p. Anny Waliszak z Kuratorium, dane tele-mailowe powyżej na tym wątku.

 • 2012-08-01 11:11:18

  gość: ~anty

  Co kuratorium teraz może? Może przyjechać i sprawdzić papiery, a nie kto jest zatrudniony. Projekty organizacyjne zatwierdzają organy prowadzące i to one pieczętują, kto będzie zatrudniony. A tak swoją drogą to te kuratoria powinny już dawno zniknąć, mam nadzieję, że żywot ich niedługi.

 • 2012-08-01 11:54:21

  gość: ~Alex

  Czyżby ktoś się zaczął bać? Tak się składa, że mam znajomą w kuratorium w Krakowie. Ostatnio wzięli się za niektóre szkoły (w pobliżu Krakowa) i mieli DUŻO do powiedzenia i dużo zmienili.

 • 2012-08-01 12:29:10

  gość: ~anty

  Tak,boję się choroby i śmierci. Wiem z autopsji, że kuratoria już niewiele mogą, do nich należy sprawdzenie, czy realizacja procesu dydaktycznego i opiekuńczo-wychowawczego przebiega zgodnie z przepisami, w tym celu przeprowadzają bzdurne ankiety i przeglądają dokumenty. Zatrudnienia - to działka tylko i wyłącznie dyrektora przy akceptacji organów prowadzących. A kompetentny dyrektor, zatrudniając nauczyciela, musi mieć na uwadze przepisy oświatowe i absolutnie nie może przyjąć tak sobie osobę bez wykształcenia.
  A tak swoją drogą sprawa bytu i niebytu kurotoriów jest wielką niewiadomą, do ich likwidacji przymierzają się od kilu lat.Już w przyszłym roku w oświacie wiele się zmieni, i wcale nie żartuję, że dla nauczycieli nie na lepsze.

 • 2012-08-01 17:15:48

  serio

  Co kuratorium może w tej konkretnie sprawie to się dopiero okaże.
  Prawdę mówiąc, to sami jesteście sobie winni "rodzice" wybierając takich a nie innych przedstawicieli do władz samorządowych. Skoro sprawami kultury, oświaty,edukacji zajmuje się technik samochodowy, którego głos w oświatowych komisjach konkursowych jest decydujący, bo to członeki zarządu rady powiatu - to czego oczekiwać jak nie ustawek pod konkretnych kandydatów.

 • 2012-08-01 17:28:24

  gość: ~anty

  Rada powiatu ma się nijak do szkół podstawowych i gimnazjów.

 • 2012-08-07 07:30:53

  serio

  Rada powiatu ma się do szkół podstawowych i gimnazjum w tym znaczeniu, że w komisji konkursowej na dyrektorów tych placóek jest członek zarządu rady powiatu - a jaki będzie "wybrany"(czytaj USTAWIONY dyrektor, takie będą dalsze losy szkoły).
  Najwięcej do powiedzenia w sprawie oświaty w Ząbkowicach mają radni miejscy - i do nich należy wylewać swoje żale. Zgłosiłam sprawę do kuratorium telefonicznie i mailowo, ale okazuje się, że musi być napisane oficjale PISMO ZE SKARGĄ i nie może to być anonim, adresowane na ręce samego kuratora dolnośląskiego a nie kuratorium jako instytucji. Ponieważ mnie sprawa nie dotyczy bezpośrednio, bo nawet nie jestem z Ząbkowic, o proszę żeby RODZICE zrobili to we własnym interesie dla dobra własnych dzieci.znie w gestii samorządów lokalnych które działają przez swoich dyrektorów.

 • 2012-08-07 07:39:33

  serio

  Urwało mi część wpisu na końcu - kuratorium nie prowadzi polityki personalnej, nie zwalnia i nie przyjmuje do pracy, to jest wyłącznie sprawa samorządów lokalnych, czyli wybranych przez mieszkańców radnych miejskich. Samorządy wybierają dyrektorów szkół i jest jak jest. Myślę że trzeba się zwrócić do radnej pani Tkaczonek, która przyjmuje interesantów w czwartki, radna poprowadzi sprawę jak należy.

 • 2012-08-06 22:18:01

  gość: ~.

  Ludzie zamieszczają wszedzie komentarze, ponieważ szukają pomocy u ludzi "mogacych coś wskórać". Jeżeli chodzi o Urząd Skarbowy to atrykół czyta wiele ludzi "wysoko postawionych", którzy po przeczytaniu mogliby się zająć tą bardzo poważną sprawą.

 • 2012-08-06 22:25:27

  gość: ~o

  Bardzo dobrze że ktoś poruszył ta sprawę. Nieważne czy to są rodzice, czy "ktoś z teczki". wazne jest to, że takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Rzeczywiście sprawdziłem, na stronie internetowej szkoły Podstawowej nr 3 jest Pani Ewa Raba z przydomkiem "mgr" przy nazwisku. Moje pytanie brzmi: czy dyrektor szkoły tylko akceptyje podanie o przyjęcie do pracy? czy to podanie musi przejść wraz z całą dokumentacją (dyplomem uzyskania tytułu magistra) przez osobę sprawujaca kontrolę nad szkołą i panią dyrektor?

 • 2012-08-06 22:31:09

  gość: ~ooooo

  Ta sprawa tak zostanie rozwiązana, że ręka reke umyje i co ztego wyniknie, Pani Ewa Raba synowa pani dyrektor zostanie usunięta ze stanowiska i przejdzie na L4 w szkole jej niebędzie, ale pieniążki będą się sypały do kieszeni.

 • 2012-08-07 09:07:58

  gość: ~gość

  Ludzie macie odwagę nazywać ludzi z imienia i nazwiska, a sami występujecie anonimowo. Myślę, że takie uwagi powinny być podpisane nazwiskiem. Jak bohater , to do końca.

 • 2012-08-08 15:07:26

  gość: ~...

  Jak Pani Bogusława Raba teściowa Ewy Raby (Brzęczkowskiej) przestanie byc dyrektorem szkoły to może otworzą się buzie. Na dzień dzisiejszy łapę na pulsie trzyma teściowa i nikt z personelu ani rodziców nie bedzie się wychylał i narażał swoje dziecko. Dyrektorka wie co robi, synowa z pracownicy zajmującej stanowisko na świetlicy automatycznie po wyjściu za mąż za syna dyrektorki obejmuje stanowisko nauczycielki.
  Wszyscy widza i mówią ale za plecami. Może w koncxu znajdzie sie ktoś, kto zajmie sie tą sprawą, bo tak być nie powinno.

 • 2012-08-08 15:12:53

  gość: ~ hahaha dobre

  Sam sie nie podpisałeś a oczekujesz tego od innych.
  A co teściowa czycha? kogo tym razem zwolnić i zatrudnić inną osobę ze swojej rodziny bez wykształcenia?

 • 2012-08-09 11:43:54

  gość: ~elka237

  nie do pomyślenia jest to, że pracują osoby na stanowiskach, które nie mają w tym kierunku wykształcenia! to tak jakby zostać lekarzem kończąc technikum samochodowe - a ile osób czeka na taki etat, które mają uprawnienia i odpowiednie podejście

 • 2012-08-09 13:03:18

  gość: ~A.j K.k

  Czy to będzie marnot w środowisku nauczycielskim np ryba czy śladowska,dla nich takie wartości jak odpowiednie uprawnienia czy odpowiednie podejście, nie mają znaczenia.
  Lojalność, posłuszeństwo poparte użyciem towaru wazelina to są te argumenty które przemawiają za tym kto ma pracować a kto na aut.
  A to że sytuacja na rynku pracy, jest dla nich jak dla żeglarza wiatr w plecy,to tym bardziej człowieka nie mają za nic.
  Zbrutalizowało się środowisko nauczycielskie.
  Dla mnie śladowska to przegięcie wszelkich norm życia nie tylko zawodowego ale i społecznego,czekam tylko jak wiatr w zmieni kierunek i zawiruje jej "karierą".
  Andrzej Krawczyk

 • 2012-08-09 18:44:59

  gość: ~moniś13

  no to posypią się głowy - też nie mogę w to uwierzyć, że na stanowisku nauczyciela pracuje ktoś, kto nie ma do tego jakichkolwiek kompetencji - wychodzi na to, że nie trzeba kończyć studiów, aby objąć lepsze stanowiska

 • 2012-08-09 19:06:30

  gość: ~nie belfer

  Proponuję prześwietlić urzędy i wykształcenie pracowników oraz to, na jakich uczelniach je zdobywali. Robią licencjaty z turystyki czy zarządzania, a potem 2-letnie magisterki na innych kierunkach. To dopiero wykształcenie, śmiechu warte. Oświatę zostawcie w spokoju, tam fuszerki nie ma.

 • 2012-08-09 20:33:18

  gość: ~Gosc

  DO monis13 to wiadomo od dawien dawna masz plecy-masz stanowisko.

 • 2012-08-10 15:58:46

  gość: ~moniś13

  nie belfer jak widać są fuszerki skoro zatrudniają osoby bez wykształcenia i to w szkołach wiec czemu mamy zostawić ten temat??!! co prawda nie wykształcenie mówi o człowieku, ale w przypadku takich stanowisk jest to wymagane i chyba każdy rodzic się zgodzi!

 • 2012-08-10 18:27:14

  gość: ~olena

  Tylko ci co mają kasę i tak jak ktoś napisał plecy mają szansę na dobre stanowiska i wysoką płacę - te wizje zwolnień chyba nie dotyczą tej nauczycielki mianowanej bez podstaw - szkoda że wszystko to takie niesprawiedliwe.

 • 2012-08-10 20:05:46

  gość: ~agness

  także jestem za tym, że ci co pracują jako nauczyciel czy profesor powinni sobą reprezentować coś więcej i mieć wykształcenie adekwatne do stanowiska - szkoda tylko tych, co od września pożegnają się z pracą.......

 • 2012-08-11 09:31:09

  gość: ~gość

  http://www.podstawa3.republika.pl/kadra.html
  można sobie zobaczyć, przesuwając myszkę na każdą z pań wyświetla się przed nazwiskiem (mgr) a u Ewy Raby figurującej na samym końcu listy wymienionych nauczycieli - takiego "przdomka" nie ma. Czyżby dyrektorka kazała informatykowi to zmienić? Za dużo szumu się zrobiło przy tej sprawie?

 • 2012-08-11 10:15:03

  gość: ~slawus

  jak widać wystarczy tylko dobry informatyk, szybciutko można napisać skrót mgr i być w pełni nauczycielem - swoją drogą to zobaczcie jak szybko można ukończyć studia magisterskie - wystarczy tylko chwila :)

 • 2012-08-11 10:57:43

  gość: ~mat

  Patrząc na te zdjęcia to wszystkie nauczycielki są po 30-stce nieobrażając nikogo :), chodzi mi tutaj mianowcie o to, iż wszystkie panie musiały sobie ciężko na to stanowisko zapracować. Bo nie od tak sie dotaje kalasę i to jeszcze w dodatku zintegrowaną!!!, gdzie do takiej klasy uczęszczają dzieci z opóźnieniem rozwojowym. I w takiej klasie powinna znaleźć się osoba mająca duże doświadczenie. Ale cóż z tego co sie orientuję to nauczyciel w klasie zintegrowanej owiele więcej zarabia niż nauczyciel prowadzacy zwykłą klase. Wszystko obraca sie w koło kasy. Trzeba żonkę syna jakoś w tym ciężkim świecie ustawić.

 • 2012-08-11 12:26:49

  gość: ~aga

  Pracując w klasie zintegrowanej nie tylko nauczyciel wspomagający ma ciężkie zadanie do spełnienia. Nie wyobrażam sobie, że moje dziecko mogłoby uczęszczać do klasy integracyjnej, gdzie wychowawcą jest osoba nie mająca wykształcenia wyższego mgr. Tym bardziej, że p. Ewa ukończyła naszą 'ząbkowicka" szkołę humanistyczną, która jest na bardzo niskim poziomie, a studia uzupełnia w Kłodzku, a nie na uniwersytecie. Ciekawe czy na swojej drodze edukacji napotkała na przedmiot - pedagogika specjalna czy też oligofrenopedagogika...

 • 2012-08-13 12:31:20

  gość: ~rodzic

  Uczelnie wyższe kształcą teraz nauczycieli na ilość, a nie na jakość efekty widać po wynikach egzaminacyjnych na każdym poziomie nauczania.
  Zlikwidować kartę nauczyciela i się trochę "poluźni"

 • 2012-08-13 12:51:49

  gość: ~slawus

  Świat ogólnie schodzi na psy - nie obrażając nikogo - dla mnie jest to tragedia - wiem, że klasy specjalne potrzebują nauczyciela z doświadczeniem, z wykształceniem, ale jak tu zawierzać, skoro to najważniejsze czyli wykształcenie nie jest w tym wypadku jakimkolwiek utrudnieniem?

 • 2012-08-13 16:28:26

  gość: ~mik

  dobre wykształcenie to podstawa w przypadku nauczania tego nie da się pominąć, jestem zdumiony tym, że poprzez układy można tak szybko awansować, czy stać się kimś lepszym, kim się w ogóle nie jest - to ciekawe jak przedstawiają się stanowiska urzędowe...

 • 2012-08-14 12:34:40

  gość: ~qqq

  Każdy może popełnić błąd ale nie przyznanie się do niego jest gorsze niż popełnienie go a pani dyrektor prawdopodobnie nigdy tego nie zrobi .musiała by zwolnić własna synowa ale z jakiej paki ma to robić Czas leci szybko i ludzie zapomną osoba która niema wykształcenia za chwile obroni magistra i wszystko będzie ok .

 • 2012-08-14 13:27:25

  gość: ~mik

  Na szczęście nie mam do czynienia z takimi nauczycielami, moje dzieci też szybko nie będą miały - szkoda mi tylko tego, że sprawiedliwość to wątpliwa kwestia, bo w końcu ktoś wyżej powinien się tym zainteresować...

 • 2012-08-14 13:37:10

  gość: ~abc

  aga z tego co czytam, to chyba sama kończyłaś naszą uczelnie, skoro zorientowana jesteś w poziomie jej nauczania

 • 2012-08-15 10:07:46

  gość: ~aaa

  Nie ważne jest to kto jaką uczelnie kończył, ważne jest to, że nie masz magistra, a zajmujesz stanowisko nauczyciela w klasie zintegrowanej. Wstydziłabyś się chodzić z podniesioną głową po mieście. Patrzysz rodzicom prosto w oczy, okłamując ich, a oni zawierzyli ci opiekę nad swoimi dziećmi.
  Pogarda dla dyrektorki, mam nadzieje, że nie wygra następnej kadencji dyrektorskiej, że skończy się manipulatorstwo i oszustwo rodziców, innych nauczycieli oraz mieszkańców mających wcześniej pozytywne zdanie o tej szkole.

 • 2012-08-15 10:59:21

  gość: ~lotem koszacym

  co następnej kadencji dyrektorki nie byłbym taki pewien,ze nie wygra ,zobaczcie kto zasiada w komisji oceniającej kandydatów.jest tam radny powiatowy technik samochodowy ,on ma tyle z oswiatą i edukacja, że w zamierzchłych czasach chodził do szkoły,słowem fachowiec

 • 2012-08-15 12:54:30

  gość: ~A.j K.k

  Jeśli ktoś otarł się o "fikcję" konkursów wie że pic na wodę fotomontaż ma w tym temacie uzasadnienie.
  Konkursy to licytacja kto z kandydatów w stosunku do burmistrza czy starosty jest lepszym WAZELINIARZEM,prawda marnot śladowska.

 • 2012-08-17 11:13:58

  gość: ~elza

  Szkoda tylko, że w ten sposób nie dosyć, że mydli się oczy rodzicom, którzy pewnie niczego nie są świadomi, to w dodatku odbiera się stanowisko pracy osobom, które na pewno wiele przeszły, ukończyły studia, a może i nawet mają odpowiednie doświadczenie.. rozumiecie mnie?

 • 2012-08-17 12:00:22

  gość: ~aga

  Tak abc, uczęszczałam tam i teraz się tego wstydzę...

 • 2012-08-17 13:48:45

  gość: ~abc

  aga ja również ją skończyłem i wcale nie żałuję. Kończyłem reso. Jak ktoś chciał uczciwie zdobyć wiedzę to również na takiej uczelni mógł wiele dobrego się nauczyć i właściwie to wykorzystać. Pozdrawiam

 • 2012-08-17 13:59:13

  gość: ~111

  Niechodzi tutaj jaka uczelnię skończyła Ewa Raba, wazne jest to że mianowali ja na magistra chociaz takiego tytułu ona niezdobyła na żadnej z uczelni, nawet tej najgorszej. A dyrektorka szkoły obsadziła ja na stanowisku nauczyciela klasy zintegrowanej, i o to cała prawda
  Wstyd !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 2012-08-17 14:09:32

  gość: ~aga

  I ja się z tym zgadzam 111. Ale uważam, że tytuł magistra powinien być uzyskiwany na uniwersytecie, zwłaszcza wtedy, gdy kogoś na to stać (pieniężnie), ma ambicje i ma zapewnione miejsce pracy na lata.
  Innych w 1-3 zwalniają z powodu braku uczniów -kpina!

 • 2012-08-17 15:26:26

  gość: ~były

  Też zostałam zwolniona ze względu na likwidację placowki i nie wylewam wiadra pomyj na dyrektorkę. Bardzo dobrze, że dyrektorka dba o swoją rodzinę, tak się robi w całej Polsce. Sutuacja, w jakiej się znalazłam, mobilizuje mnie do dzialania, a nie do biadolenia.
  Tak na marginesie- licencjat uprawnia do pracy w szkole, dobrze zapowiadający się nauczyciel na pewno ma większe szanse na zatrudnienie, niż inteligentny leń z przerostem ambicji, bo ma tytuł mgr przed nazwiskiem.

 • 2012-08-17 16:04:13

  gość: ~mik

  Jak na zwolnioną z pracy nie ubolewasz za bardzo nad tym faktem - nie moja sprawa, ale jeśli chodzi o oświatę lepiej, żeby tak odpowiedzialne stanowiska sprawowały odpowiednio przygotowane do tego osoby, a nie ktoś z dopisanym tytułem, którego nigdy nie zdobył

 • 2012-08-17 17:26:50

  gość: ~były

  Nie ubolewam nad sowją sytuacją, bo potrafię się odnaleźć w nowej rzeczywistości, trudno liczyć, że państwo wszystkim zapewni pracę, komuna się skończyła. Nie trzeba być prorokiem, by przewidzieć, że od przyszlego roku jeszcze więcej pedagogów zostanie bez pracy. A co do sprawy- znam ją jedynie z powyższych wpisów, rzeczywiście nie znam ani pani dyrektor, ani nauczycieli z tej placowki, ale nie uwierzę, że zatrudniono osobę bez wykształcenia, to jest po prostu niemożliwe w obecnych czasach. A co do tytułu, nie jest on najistotniejszy, mieliśmy też prezydenta bez tytułu, polityków bez studiów i wcale nie uważam, że tytuł to predyspozycje do wykonywania zawodu, powtarzam licencjat daje uprawnienia do pracy w oświacie, a tym bardziej w podstawówce. Skończcie z tym skowytem, bo jest to żałosne.

 • 2012-08-17 19:47:41

  gość: ~on

  Żałosne jest to, że już teraz tylu pedagogów straciło pracę, ale nie p. Ewa. Tylu pedagogów mających wykształcenie wyższe magisterskie, a nie tylko licencjat.
  Fakt- w przyszłym roku pracę straci kolejna grupa nauczycieli - no ale na pewno nie pani Ewa.

 • 2012-08-17 21:00:11

  gość: ~były

  Zwolnienie jednej pani Ewy nie uzdrowi sytuacji na rynku pracy. Problemem jest to, że, niestety, nauczyciele oprócz bardzo wąskiego zakresu wiedzy dotyczącej nauczanego przedmiotu nic więcej nie potrafią robić. Jakakolwiek praca związana z wysiłkiem fizycznym jest dla nich ujmą i wstydem- znam to z autopsji.

 • 2012-08-18 08:28:26

  gość: ~mik

  nie będe się wypowiadał na temat kompetencji - mam nadzieję, że znajdziesz jakieś zatrudnienie zgodne z Twoim wykształceniem, ale nie zmienię swojego zdania odnośnie zatrudnienia kogoś bez uprawnień, wykształcenia

 • 2012-08-19 14:00:46

  gość: ~były uczeń

  A co Wy tak nad tymi nauczycielami się rozczulacie to święte krowy w Indii czy cóś podobnego.Codziennie są zwolnienia i redukcje etatów na rynku pracy i nikt tego tak nie komentuje jak w przypadku "psorów".
  Które zawody mają jeszcze swoją KARTĘ dającą im takie przywileje jak nauczycielom?

 • 2012-08-19 15:26:22

  gość: ~Bolek

  Dobrze, że Cię nauczyli czytać i pisać, bo inaczej byłbyś analfabetą!

 • 2012-08-20 18:12:43

  gość: ~Kropelka :)

  Fajnie się to wszystko czyta a nikt z rozmówców się nie podpisze a szargać innych imię to ładnie? W szkole podstawowej nr 3 jest wiele nauczycieli którzy ukończyli prywatne uczelnie a o nich jakoś nikt nie pisze. Zazdrością mi tu śmierdzi. Popatrzcie na inne zakłady pracy jak tam każdy każdego wrzuca na stanowiska o tym to nie piszecie z imienia i nazwiska :/

 • 2012-08-20 18:54:26

  gość: ~ciekawy

  Ponoć w DWDz "Świerk"w Bardzie ma się zwolnić etat nauczycielski po córce kierowniczki oświaty w starostwie. Zobaczymy kogo przyjmą czy z "kwalifikacjami" czy po uważaniu

 • 2012-08-20 20:26:27

  gość: ~normalny

  Ale jęczycie. Wszędzie są zwolnienia i żadna grupa zawodowa tak nie jęczy ja wy. Przecież podobno macie taką trudną pracę, wiec chyba bez żalu ją porzucicie na rzecz fajnej pracy 40h/tygodniowo za najniższą krajową i 26 dni urlopu. A jak nie to do na ulice strajkować i jęczeć, w tym jesteście naprawdę dobrzy.
  A i nie piszcie, że jestem be, zazdrosny, nieukiem itp, bo mam to daleko w ........... nosie.

 • 2012-08-22 12:00:05

  gość: ~xyz

  Jeżeli chcesz narzekać na nauczycieli to załóż osobny wątek. Ja jakoś pracuje 40 godzin tygodniowo w prywatnym przedszkolu, do tego w domu muszę się przygotowywać około 2 godzin na kolejne zajęcia i nie narzekam i nie zazdroszczę nikomu... Wręcz przeciwnie - cieszę się, że mogę robić t,o co sprawia mi przyjemność. A to, że ktoś pracuje 18 h - gratuluję. Każdy mógł się kształcić na nauczyciela. Może wtedy jego zdanie byłoby inne.
  A jeżeli chodzi o nepotyzm, dopóki będzie w naszym kraju, to właśnie tak długo nie poradzimy sobie z bezrobociem. Uczciwy człowiek potrafiłby zadbać o społeczeństwo, ale w naszym kraju jest to niemożliwe. Z p. Ewą R. i tak sprawa nie ruszy, ponieważ rodzice się boją o swoje pociechy, a nauczyciele z oczywistych względów.

 • 2012-08-22 15:37:30

  gość: ~Zapytam!

  Rodzice czy już wiecie kto będzie uczyłj.angielskiego w podstawówce w Bardzie? Mówią,że wybitny specjalista,bo takich wybitnych już tu mieliśmy i musieliśmy dzieci ratować korepetycjami!!!

 • 2012-08-23 23:46:29

  gość: ~rodzic

  Ten nauczycil to z kompetencjami czy z "układami"??

 • 2012-08-24 12:50:04

  gość: ~Rodzic.

  Nauczyciel mierny ale wierny w pełnym tego słowa znaczeniu.

 • 2014-09-16 11:22:06

  gość: ~belfer

  Niedługo dzień nauczyciela , szykować piersi do wyróżnienia

 • 2015-10-12 08:11:24

  gość: ~belfer

  ostatnio dodany post

  Nieważne co umiesz ważne kto cię POpiera.
  Dla latorośli Dyzmy z miasta cudów lukratywny etacik w DWDz się znalazł
  Szczęściu należy czasami POmagać

REKLAMA