Kolagen to jedno z podstawowych białek budulcowych w naszym organizmie. Jego obecność w naszym ciele wpływa niemal na wszystkie aspekty jego funkcjonowania.
Od naszego układu ruchu, wszystkich kości i stawów, do stanu naszej skóry i jej naturalnej sprężystości oraz elastyczności. Niestety wraz z wiekiem jego ilość w naszym organizmie spada, przez co zaczynają pojawiać się zmarszczki czy problemy z układem kostnym. Im jesteśmy starsi, tym bardziej potrzebna jest nam dodatkowa suplementacja kolagenu, gdyż coraz ciężej jest uzyskać jego wystarczającą ilość z pożywienia. Takim okresem w życiu może być choćby menopauza. W jakiej formie powinniśmy przyjmować kolagen, tak aby ten był jak najbardziej skuteczny? Zapraszamy do lektury!
Kolagen jest jednym z białek budulcowych tkanki łącznej. To, co wyróżnia go na tle innych, to występujące w nim aminokwasy, takie jak prolina, glicyna czy hydroksyzyna. Taki skład sprawia, że kolagen jest niezwykle skuteczny w wiązaniu cząsteczek wody i zatrzymywaniu ich w naszych komórkach, przez co skóra traci sporą część naturalnego nawilżenia. O ile w młodym wieku nie musimy się tym zbytnio przejmować, gdyż kolagen jest naturalnie syntezowany w naszym organizmie, to w późniejszym wieku ta zdolność słabnie. U kobiet szczególnie jest to widoczne, kiedy zaczyna się menopauza. W takiej sytuacji warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji tego białka w naszej diecie. W jakiej formie najlepiej jest przyjmować kolagen?
Zacznijmy od podstawowego źródła kolagenu, czyli po prostu produktów spożywczych. Nie zawsze trzeba od razu sięgać po tabletki, w momencie gdy w organizmie zaczyna czegoś brakować – czasem wystarczy delikatna modernizacja diety. Tak samo jest z kolagenem, ponieważ lista produktów, w których możemy go znaleźć, jest całkiem bogata i można pomyśleć o włączeniu ich do jadłospisu. Gdzie znajdziemy kolagen?
Jak widać, kolagen znajduje się wszędzie tam, gdzie jest żelatyna – właśnie ta substancja jest jednym ze źródeł kolagenu. Niestety kiedy nasz organizm zmaga się ze zmianami towarzyszącymi starzeniu się, jak choćby menopauza, zwykła zmiana diety może nie być wystarczająca. Jak w takim wypadku suplementować kolagen?
Od razu na wstępie trzeba powiedzieć jedno – kolagen obecny w kosmetykach nie wpływa na uzupełnienie jego niedoboru w organizmie. Czy oznacza to, że kosmetyki z kolagenem są nieskuteczne? Oczywiście nie! O ile białko obecne w kosmetykach nie jest w stanie przebić się przez naszą skórę właściwą, tym samym wnikając do naszego ciała bezpośrednio, to wpływa ono na naszą barierę lipidową, skutecznie odżywiając i nawadniając skórę.
Dobrze, skoro wiemy już, że używanie kosmetyków zawierających kolagen i jego suplementacja to dwie zupełnie inne rzeczy – w jaki sposób możemy uzupełnić niedobór kolagenu poprzez suplementy? Do wyboru mamy:
Jak widać, w okresie niedoboru kolagenu, takim jak menopauza, mamy wiele możliwości suplementacji tej substancji. To, jaką wybierzemy, zależy w największej mierze od naszych indywidualnych upodobań i preferencji.
mat. płatny
REKLAMA
REKLAMA