Express-Miejski.pl

Kamera internetowa - rozdzielczość, cena i konfiguracja

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Kamery internetowe to rozwiązania popularne i cieszące się dużym zainteresowaniem.

Szczególnie teraz, gdy dla wielu osób jedyna możliwością kontaktu z rodziną pozostającą za granicą jest łączność internetowa czy dla dzieci, które zmagają się ze zdalnym nauczaniem. Wiele urządzeń typu laptop posiada wbudowane kamery, jednak czy ich jakość jest na tyle dobra, aby swobodnie i bez przeszkód korzystać podczas wideorozmów? Sprawdźmy jak wybrać dobrą kamerę!

Kamera internetowa - jaką wybrać?

Przed zakupem należy nieco rozszerzyć swoją wiedzę na temat kamer internetowych, aby wybrać odpowiedni dla siebie wariant urządzenia. Jeśli już posiadasz urządzenie, ale potrzebujesz je prawidłowo skonfigurować to wejdź tutaj i dowiedz się więcej. Jeśli dopiero szukasz odpowiedniego modelu, zapraszamy do lektury!

Każde urządzenie opisane jest pewnymi parametrami technicznymi, które mówią sporo na temat działania sprzętu. Jakie cechy są najważniejsze? Podstawą jest rozdzielczość. Jak łatwo można zauważyć to parametr, którym urządzenia dość mocno mogą się między sobą różnić. Zasada, o której musisz pamiętać jest prosta - im wyższa rozdzielczość, tym jakość obrazu będzie lepsza. Jeżeli zależy Ci na obrazie naprawdę wysokiej jakości, to zdecydowanie powinieneś postawić na kamerę full HD. W takich wariantach rozdzielczość wynosi aż 1920x1080 pikseli. Wybierając kamerę trzeba jeszcze zastanowić się nad tym, jakie łącze internetowe posiadamy. Wysoka jakość obrazu i łącze o niskich parametrach mogą powodować problemy.

Kolejnym czynnikiem jest ustawienie ostrości. Najgorszym rozwiązaniem jest wybór urządzenia, które w ogóle nie pozwala na ustawienie ostrości. Co w zamian? Do wyboru są dwa rodzaje urządzeń - z manualną lub automatyczną regulacją ostrości obrazu. Wersja automatyczna posiada wbudowany czujnik, dzięki czemu rozpoznaje twarz znajdującą się w centralnej części ekranu, a następnie dopasowuje ostrość automatycznie. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Podczas połączenia nie trzeba zawracać sobie głowy technicznymi szczegółami. W przypadku urządzeń z regulacją manualną regulacja obrazu w trakcie rozmowy może być dość problematyczną kwestią.

Co jeszcze? Kolejną cechą jest ilość klatek na sekundę. Co to takiego? Jest to parametr, w którym również - im wyższa wartość, tym lepsza. Odpowiada on za płynność obrazu. Od parametru zależy, czy obraz będzie się zacinał czy będzie płynny.

Pamiętaj, że podczas wideo rozmów bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie zasad netykiety, jeśli chcesz je poznać - przeczytaj ten poradnik.

Jak skonfigurować kamerę?

Zanim zaczniemy na dobre korzystać z kamery internetowej konieczne jest jej odpowiednie skonfigurowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie testowego połączenia, podczas którego możliwe będzie ustawienie wszystkich parametrów urządzenia tak, by ustawić doskonałą jakość obrazu.

Bardzo ważne jest odpowiednie doświetlenie obrazu. Jeśli wiesz, że pomieszczenie, w którym chcesz skorzystać z kamery jest dość ciemne, to najlepszym rozwiązaniem jest wybór urządzenia, które będzie funkcjonować nawet przy słabszym oświetleniu.

Częstym rozwiązaniem w dzisiejszych realiach jest wbudowany mikrofon, który pozwala na eliminację szumów i zakłóceń, które często wpływają negatywnie na jakość prowadzonej konferencji. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla osoby, z którą rozmawiamy.

Co poza konfiguracją?

Zanim rozpoczniemy intensywne korzystanie z kamery internetowej warto pamiętać jeszcze o kilku kwestiach, m.in. o właściwym oświetleniu przestrzeni - dotyczy to również światła dziennego. Jeśli źródło światła znajdować się będzie za naszymi plecami, na wprost kamery, to nawet najlepszy sprzęt może dać obraz kiepskiej jakości. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie źródła światła za kamerą tak, żeby znajdowało się ono naprzeciw nas lub z boku. Możliwe jest też umieszczenie światła powyżej urządzenia.

Zanim kupisz kamerę możesz poprosić sprzedawcę o to, by umożliwił Ci sprawdzenie urządzenia, dzięki czemu przekonasz się czy wybrane parametry są dla Ciebie odpowiednie.

Więcej poradników technologicznych tutaj: https://nano.komputronik.pl

mat. sponsorowany

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kamera internetowa - rozdzielczość, cena i konfiguracja

  2022-02-16 12:32:54

  gość: ~Anek

  Trochę za mało informacji. Trzeba doczytać.

 • 2022-02-16 15:06:33

  gość: ~takitam

  ostatnio dodany post

  Kamera internetowa, to dzisiaj ANACHRONIZM.

  Większość korzysta ze smartfonów i komunikatorów typu WhatsApp czy inne takie, czyli masz kamerę wszędzie ze sobą, a nie "przyspawaną" do kompa stacjonarnego.
  Poza tym, kamery są w laptopach gdzie też już bardzo dużo ludzi ma laptopy.

  Mam kilka kamer internetowych i nie korzystałem z nich przez .... chyba 8 lat ANI RAZU, co nie przeszkadzało mi przeprowadzać rozmowy wideo.

REKLAMA