Express-Miejski.pl

Jak ograniczyć pocenie się w trakcie upałów?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay

Za naszymi oknami zaczęły już szaleć wysokie temperatury i niestety nie jest to pozytywna wiadomość dla każdego.

Pomijając już osoby, które po prostu nie lubią takiej pogody, największe wyzwanie stanie przed tymi z nas, którzy borykają się z problemami z poceniem. Dziwny zapach potu czy nadmierna potliwość mogą skutecznie podburzać naszą samoocenę i pewność siebie, więc zdecydowanie nie warto ich bagatelizować. Z tego powodu dzisiaj zastanowimy się nad tym, jak ograniczyć potliwość nawet podczas największych upałów.

Dziwny zapach potu i nadmierna potliwość – kiedy te problemy mogą niepokoić?

Na samym wstępie należy zauważyć, że potliwość to naturalna rzecz dla każdej i każdego z nas. To zjawisko fizjologiczne, którego zadaniem jest obniżenie temperatury ciała podczas intensywnego wysiłku fizycznego lub podczas słonecznych i ciepłych dni. Kiedy to zjawisko powinno zacząć nas niepokoić?

Pierwszym sygnałem, którego nie powinno się lekceważyć, jest dziwny zapach potu. Co ciekawe, pot sam w sobie jest praktycznie bezwonny i nabiera swojego charakterystycznego zapachu dopiero w momencie, kiedy ma styczność z bakteriami naturalnie występującymi na powierzchni naszej skóry. Dziwny zapach potu jest nie tylko niekomfortowy, ale może pomóc nam wskazać szereg różnych kłopotów zdrowotnych, których mogliśmy dotychczas u siebie nie zauważać.

Innym problemem jest niekontrolowana, nadmierna potliwość, która towarzyszy nam nie tylko podczas wysiłku lub upałów na dworze, ale także wtedy, kiedy siedzimy zupełnie bez ruchu. To także nie jest dobry sygnał, mogący wskazywać na niewłaściwe działanie naszej gospodarki hormonalnej.

Jak poradzić sobie z potem w trakcie upałów?

Jeśli jednak nie towarzyszy nam dziwny zapach potu ani nadmierna potliwość i musimy zmagać się z tym zjawiskiem tylko wtedy, kiedy nasz organizm naprawdę wymaga ochłodzenia, nie powinniśmy mieć żadnych powodów do obaw. W takiej sytuacji możemy poszukać sposobów na zwiększenie swojego komfortu poprzez ograniczenie pocenia się. Jak to zrobić?

Pierwszym krokiem powinno być dokładne przyjrzenie się naszej diecie. Ostre, mocno przyprawione potrawy mają tendencję do wzmacniania potliwości. Nie zapominajmy także o odpowiedniej podaży płynów, zwłaszcza w upalne dni – wiele osób borykających się z problemem mokrych plam na koszulkach zaczyna pić mniej wody, żeby ograniczyć to zjawisko. To spory błąd, gdyż w ten sposób nie uda nam się wyeliminować potliwości i w trakcie wysokich temperatur będziemy ryzykowali odwodnieniem.

Kolejnym krokiem do zredukowania nadmiernego pocenia się jest dokładna rewizja naszej garderoby. W upalne dni warto postawić na nieco inne kroje ubrań i materiały, żeby poczuć się odpowiednio komfortowo.

Ostatnim krokiem do walki ze zbyt obfitym poceniem się będzie wybór odpowiedniego dezodorantu i antyperspirantu. Chociaż te dwa produkty są czasami ze sobą mylone, ich działanie jest zupełnie inne i warto stosować je obok siebie, żeby osiągnąć zadowalający efekt. Zadaniem dezodorantu jest maskowanie nieprzyjemnego zapachu, natomiast antyperspirant pozwala na czasowe zablokowanie gruczołów potowych, więc takie połączenie może nam pomóc utrzymać właściwą świeżość przez dłuższy czas.

mat. sponsorowany

REKLAMA