Express-Miejski.pl

Najgroźniejsze oszustwa telefoniczne – jak nie stać się ich ofiarą?

zdjęcie ilustracyjne fot.: unsplash.com

Ilość oszustw, które są dokonywane za pomocą telefonu, ciągle rośnie. 

Przestępcy wymyślają coraz nowsze metody wyłudzania pieniędzy, często stosując w tym celu zaawansowaną technologię. Czy wiesz, jak chronić się przed takimi oszustwami?

Pomysłowość przestępców jest ogromna. Uważa się, że w ich pułapki mogą wpadać osoby starsze i mniej obeznane z technologią. Jednak ogromna ilość oszustw dotyczy osób młodych i w średnim wieku, które na co dzień korzystają z internetu. Jedną z lepszych strategii jest unikanie połączeń od nieznanych numerów. Jeśli nie wiesz czyj to numer telefonu, sprawdź na infonumer.pl. Jak działają przestępcy?

Metoda „na wnuczka” i jej różne odmiany

Główna oś takiego oszustwa jest zwykle taka sama. Osoba dzwoniąca przedstawia historię, w której krewny rozmówcy wpadł w jakieś kłopoty. Z opresji da się wyjść, jednak potrzebna jest spora ilość pieniędzy. Oczywiście wszystko musi być zrealizowane bardzo szybko – od czasu zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Po pieniądze ma zgłosić się „zaufana osoba”, która ma dostarczyć je krewnemu w potrzebie. Ten typ oszustwa szczególnie często wykorzystywany jest do okradania osób starszych, chociaż nie tylko one mogą paść jego ofiarami.

Wiesz, jak skonstruowane są numery telefonów w Polsce? Przeczytaj

Fałszywy konsultant

Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się wyłudzenia, w których oszust podaje się za przedstawiciela banku. Istnieje wiele wersji tej metody, jednak zawsze chodzi o kradzież danych logowania, lub skłonienie właściciela rachunku do wykonania przelewu środków na inne konto. Determinacja takich oszustów jest ogromna, ponieważ mogą za jednym razem zdobyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzwoniący bywają bardzo wiarygodni, często na potwierdzenie swojej wersji podają nie tylko zmyślone nazwiska i numery identyfikacyjne, mogą także znać wiele Twoich danych osobowych. Wykorzystują manipulacje mające na celu wywołanie u rozmówcy silnego stresu, który sprawi, że nie będzie on myślał racjonalnie. Warto wiedzieć, że w przypadku takich oszustw, uzyskanie pomocy ze strony banku może być bardzo trudne.

Phishing

Ten rodzaj przestępstw jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych. Przybiera on różne warianty, ale zwykle chodzi o wymuszenie szybkiego działania związanego z logowaniem się do banku. Bardzo popularne są np. smsy zawierające link, który prowadzi do sfałszowanych stron internetowych. Często do złudzenia przypominają one oryginały. Jeśli ofiara zaloguje się na swoje konto za pośrednictwem takiej strony, to oszuści uzyskują jej dane logowania i mogą przejąć kontrolę nad kontem.

Czy jesteś pewien, że wiesz, kto dzwoni?

Ogromne zagrożenie stanowi spoofing. Jest to metoda, która pozwala oszustom podszywać się pod inne numery, a nawet kontakty z książki telefonicznej w smartfonie. Takie działanie może uśpić czujność, przecież na ekranie widnieje nazwa kontaktu, którą własnoręcznie wpisałeś do swojej książki numerów. Warto więc mieć świadomość, że łatwo jest podszyć się pod infolinię, pracownika banku, a nawet Twoich znajomych.

mat. sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA