Express-Miejski.pl

Najlepsze lokaty bankowe w 2023! Co proponują banki w nadchodzącym roku?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik.com

Jeśli chodzi o oprocentowanie lokat bankowych na początku nowego roku, jest ono raczej stabilne. 

Stopy procentowe już jakiś czas temu stanęły w miejscu, a inflacja nie rośnie w tak zatrważającym tempie. W ofertach lokat oszczędnościowych zaszło jednak kilka istotnych zmian, o których warto wiedzieć przed podpisaniem umowy. Czy to wciąż opłacalny produkt bankowy? Oto kilka nowinek w zakresie lokat oszczędnościowych w Polsce.

Skutecznie chroń swój kapitał, czyli… jak działa lokata?

Lokata w banku to typ umowy między klientem a bankiem, na podstawie której pierwszy z nich przekazuje do depozytu konkretną kwotę na ustalony czas. Gdy ten upłynie, bank oddaje klientowi powierzone środki wraz z odsetkami. Powszechnie lokatę oszczędnościową uważa się za jeden z najbezpieczniejszych produktów finansowych. Głównym celem lokaty jest ochrona kapitału, czyli zabezpieczenie oszczędności, a nie wysoki zysk. Mowa tutaj oczywiście o standardowej lokacie oszczędnościowej. Zyski są możliwe dzięki inwestycjom dostępnym np. w lokatach strukturyzowanych.

Jak znaleźć sposób na oszczędzanie dla siebie? Najszybciej w Internecie, gdzie dostępnych jest mnóstwo poradników online z najważniejszymi szczegółami o zasadach działania lokat i najciekawszych ofertach. Takie informacje uzyskasz m.in. na stronie: https://finanse.rankomat.pl/oszczedzanie/lokaty/.

Jaka powinna być dobra lokata oszczędnościowa?

Jednym z najważniejszych kryteriów wskazujących na opłacalność lokaty w danym banku jest jej oprocentowanie, a to może być stałe lub zmienne. Jego wysokość, niezależnie od czasu trwania lokaty, definiowana jest zawsze w skali rocznej.  Obecnie najwięcej banków proponuje swoim klientom oszczędzanie z oprocentowaniem w granicach 8–10%.

Poza tym przy wyborze oferty dla siebie weź pod uwagę:

  • wszelkie dodatkowe warunki związane z założeniem lokaty, np. konieczność otwarcia rachunku bankowego;
  • minimalną i maksymalną kwotę wypłaty – im będzie mniejsza, tym większy będzie zysk z odsetek;
  • okres trwania lokaty – dobra lokata będzie przynosiła zyski nawet wtedy, gdy otworzysz ją na krótko;
  • czasowe promocje – zdarza się, że niektóre korzystne warunki dostępne są tylko określonym czasie.

Jak szybko założyć lokatę oszczędnościową? To zaledwie kilka minut!

Jeśli zależy ci na szybkim otwarciu lokaty oszczędnościowej, złóż odpowiedni wniosek online. Nie oszczędzaj jednak czasu na zapoznanie się z ofertami poszczególnych banków i warunkami współpracy. Pomocnie mogą się tutaj okazać internetowe zestawienia ofert lokat dostępnych obecnie na rynku. Ranking lokat kwartalnych na finanse.rankomat.pl to jedno z nich.

Po odnalezieniu interesującej propozycji oszczędzania dokładnie przelicz wszystkie koszty dodatkowe. Mogą one znacząco wpłynąć na finansową atrakcyjność lokaty bądź jej brak. W celu dopełnienia formalności wystarczy tylko wypełnić wniosek na stronie wybranego banku. Po chwili na podany adres mailowy zostanie do ciebie wysłany mail z informacjami dotyczącymi logowania do systemu i warunków wpłaty depozytu.

Lokata zacznie działać, kiedy przelejesz zadeklarowane środki na podany przez bank numer rachunku, a bank-odbiorca je zaksięguje.

mat. sponsorowany

REKLAMA