Express-Miejski.pl

Dane strukturalne - czym są i jak wpływają na SEO?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp

Dane strukturalne są istotnym elementem składającym się na dobrze zoptymalizowaną stronę internetową.

Ich celem jest ułatwienie komunikacji pomiędzy witrynami a wyszukiwarkami, a także wygenerowanie lepszych wyników w wynikach wyszukiwania dla korzystających z nich użytkowników. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym są dane strukturalne i jak wpływają one na SEO.

Co to są dane strukturalne?

Dane strukturalne SEO to informacje, które dostarczają wyszukiwarkom i innym platformom informacji specyficznych dla tematu. Powinny one być umieszczone w kodzie strony internetowej w celu lepszego wyświetlania i skuteczniejszych wyników w wyszukiwarkach, takich jak Google, Bing czy Yahoo.

Umożliwiają one robotom indeksującym zrozumienie struktury danych opublikowanych na twojej stronie internetowej, co ma olbrzymi wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Przykładami danych strukturalnych są typy marki, godziny otwarcia, obrazy, recenzje, oferty cenowe lub inne informacje.

Główne formaty danych strukturalnych - Jak wprowadza się je na stronie internetowej?

Dane strukturalne w serwisie można wdrożyć na trzy sposoby, wykorzystując:

  • Microdata to format służący do oznaczania danych przy pomocy specjalnych, dedykowanych tagów, bezpośrednio w kodzie HTML strony. Oznaczanie danych odbywa się precyzyjnie w miejscu ich występowania.
  • RDFa jest formatem podobnym do microdata, ale przewiduje większe możliwości, dane oznaczone mogą bowiem być również w sekcji , a nie tylko w miejscu pojawiania się. Oferuje to użytkownikom większą elastyczność związaną z implementacją.
  • JSON-LD to najprostsza metoda oznaczania danych strukturalnych. Można to zrobić w sekcji za pomocą JavaScriptu, co sprawia, że proces tworzenia i oznaczania jest bardzo łatwy i elastyczny.

Co to są dane strukturalne - structured data? - Wejdź i dowiedz się więcej: https://www.sempire.pl/co-to-sa-dane-strukturalne-structured-data.html

Najpopularniejsze rodzaje danych strukturalnych

Poniżej znajdują się cztery typy strukturalnych danych, które warto zaimplementować na swojej stronie internetowej:

  • Produkt - Oznaczanie produktów jest jedną z najważniejszych strategii stosowanych w sklepach internetowych, służących do ulepszenia widoczności danego produktu w wynikach wyszukiwania.
  • Organizacja/firma lokalna -Typ szczególnego oznaczenia jest niezbędny w przypadku praktycznie każdej firmy, zwłaszcza lokalnych. Choć Google potrafi samodzielnie zbierać i porządkować dane dotyczące różnych organizacji, to dodatkowe informacje strukturalne są istotnym potwierdzeniem.
  • Breadcrumbs/okruszki - Okruszki są używane do wyświetlenia ścieżki nawigacyjnej na stronach wyników wyszukiwania. Adres URL odgrywa ważną rolę dla zarówno Google, jak i dla samych użytkowników, ponieważ może być bardziej zrozumiały.
  • Materiał wideo – Oznaczenie danymi strukturalnymi video to idealny sposób, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Jego zastosowanie pozwoli Ci zarezerwować dużo miejsca na stronie wyników wyszukiwania - zdecydowanie więcej, niż w przypadku innych rodzajów danych strukturalnych.

Dlaczego dane strukturalne są ważne dla SEO?

Dane strukturalne są ważne dla SEO, ponieważ pomagają wyszukiwarkom, aby lepiej zrozumieć Twoje treści. Dane strukturalne pozwalają wyszukiwarkom lepiej rozumieć zarówno zawartość stron, jak i relacje między nimi. Ta wiedza ułatwia wyszukiwarkom identyfikację najlepszych wyników wyszukiwania dla określonego zapytania.

Pozwalają również wyszukiwarkom na lepsze formatowanie i prezentowanie wyników wyszukiwania, takich jak tworzenie odpowiednich fragmentów opisu lub odpowiednich obrazów. Aby uzyskać wszystkie te korzyści, musisz umieścić dane strukturalne (zwykle w postaci języka meta) we wszystkich stronach swojej witryny.

Dlaczego warto wdrażać dane strukturalne?

Dane strukturalne to wyraźne informacje o stronie, które mogą być użyte przez maszyny do jej interpretacji i wyświetlania w wyszukiwarkach internetowych. Wdrażanie danych strukturalnych pozwala zatem na ograniczenie skomplikowanych procesów indeksowania stron i ułatwia robotom wyszukiwarki odnajdywanie informacji związanych z zapytaniami użytkowników.

Nie tylko pozytywnie wpływa to na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, ale także poprawia wyświetlanie w wyszukiwarkach. Dzięki danym strukturalnym, wyniki wyszukiwania są bardziej czytelne i atrakcyjne. W dodatku, indeksowanie strony staje się szybsze i bardziej precyzyjne.

Dane strukturalne - Podsumowanie

Dane strukturalne są to znaczniki wykorzystywane do opisania treści stron internetowych. Ułatwiają przetwarzanie i odczyt informacji zawartych na stronie dzięki strukturze, jaką dostarczają. Dodanie tych danych może znacząco wpłynąć na wydajność SEO.

Więcej o SEO i ważnych elementach optymalizacji / pozycjonowania poczytasz na stronie: https://www.sempire.pl/seo-pozycjonowanie-stron.html

Przede wszystkim dane strukturalne - lepiej określają to, co ważne dla wyszukiwarek internetowych, a także organizują informacje w sposób klarowny, by ułatwić ich indeksowanie. Poza tym, dane strukturalne mogą wyróżnić stronę w wynikach wyszukiwania, odpowiednie oznaczenie pozwalając na podkreślenie najważniejszych elementów witryny.

mat. sponsorowany

REKLAMA