Express-Miejski.pl

O czym pamiętać, wybierając miejsce na budowę domu?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: pixabay.com

Budowa domu jest złożonym procesem, który zaczyna się jeszcze przed zakupem pierwszych materiałów. 

Podstawowym krokiem na tej drodze okazuje się być wybór działki. Sprawdź, co wziąć pod uwagę przy wyborze działki pod budowę domu.

Wybór działki – podstawowe informacje

Głównym kryterium, jakim kierują się osoby poszukujące działki pod inwestycję taką, jak budowa domu dolnośląskie, jest cena za metr kwadratowy gruntu. Każdemu zależy na tym, aby stosunek ten był korzystny zarówno pod kątem ogólnej kwoty, jak i cech charakterystycznych danej działki.

Wybierając działkę, warto jednak nie tylko spoglądać na cenę inwestycji, lecz również inne aspekty wpływające na jakość pracy podczas budowy. Kluczowym elementem będzie zatem ukształtowanie terenu. Działki płaskie i bez większych nierówności pozwalają na swobodną budowę bez konieczności dostosowywania budynku do pochyłości terenu.

Ważnymi kryteriami podczas wyboru okazują się również kształt i wielkość działki. Najbardziej oczekiwany na rynku jest prostokąt o wymiarach odpowiednich dla domu z niewielkim ogrodem, jednak nie zawsze można trafić na taką perełkę. Często trafić można na trójkąty lub trapezy o nieregularnych wymiarach.

Pod kątem budowy i przyszłego wyglądu domu oraz jego funkcjonalności warto wziąć pod uwagę także ustawienie względem nasłonecznienia. Dużym problemem może okazać się działka usytuowana w otoczeniu drzew, a szczególnie, jeśli znajdują się one po południowej stronie nieruchomości.

Działka a księga wieczysta

Działka to nie tylko jej usytuowanie oraz kształt. Niezwykle istotna często okazuje się historia gruntu. Te dane możesz znaleźć w Elektronicznej Księdze Wieczystej. Jeżeli masz numer księgi wieczystej, możesz uzyskać wszelkie niezbędne dane.

W Księdze Wieczystej znajdziesz wiele informacji na temat właścicieli czy zmian na działce. Warto przejrzeć te dokumenty pod kątem danych faktycznych, czyli dokładnego adresu, powierzchni, przeznaczenia czy ewentualnej zabudowy. Dodatkowo możesz dowiedzieć się, czy nie zawarte zostały w przeszłości umowy z osobami trzecimi pod kątem dzierżawienia lub najmowania działki albo jej części.

Dodatkowym aspektem, który znajdziesz w Księdze Wieczystej, jest informacja odnośnie służebności drogi dojazdowej. Takiego zapisu należy szczególnie unikać, aby nie pojawiły się ograniczenia z tym związane podczas budowy domu, czy późniejszego korzystania z terenu.

Działka a Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Miejscowy Plan zagospodarowania Przestrzennego to pewnego rodzaju drogowskaz dla przyszłych inwestorów. Określa rodzaj danej działki oraz wytyczne w sposobie jej użytkowania. Znajdziesz więc tam informacje, czy możesz wybudować tam wymarzony dom, czy też musisz szukać dalej.

Wybór działki to skomplikowany proces, który może zająć miesiące lub nawet lata. Nie zniechęcaj się jednak po kilku pierwszych porażkach. Gdzieś tam czeka na Ciebie idealna działka pod Twój idealny dom, wystarczy odrobina cierpliwości i wiedza.

 

Artykuł sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA