Express-Miejski.pl

Obowiązki kierowcy po zakupie samochodu – sprawdź, co musisz zrobić, zanim ruszysz w drogę

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: freepik.com

Kupiłeś nowe auto? Gratulacje! Pamiętaj jednak, że poza przyjemnościami, masz także związane z tym obowiązki. 

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, co musisz zrobić, zanim wyruszysz w drogę.

Przegląd techniczny auta

Zanim pojazd będzie mógł poruszać się po drogach, musi pozytywnie przejść badania techniczne. W przypadku fabrycznie nowych pojazdów pierwszy przegląd trzeba wykonać po trzech latach od zakupu, następne co dwa lata. Po osiągnięciu 5 lat każde auto przechodzi badanie techniczne raz w roku. W ten sposób można wykryć usterki zagrażające bezpieczeństwu kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Jeśli pojazd jest niesprawny technicznie, jego dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany do czasu naprawy. W praktyce oznacza to zakaz poruszania się po drogach.

Podczas przeglądu te­chnicznego specjalista sprawdza kluczowe eleme­nty bezpieczeństwa, w tym hamulce­, układ kierowniczy, oświetlenie­, amortyzatory i opony. Nawet jeśli pojazd pomyślnie prze­jdzie przegląd, należy zastosować się do zale­ceń diagnosty. Przeprowadzić naprawy lub wymienić części. Koszt takiego przeglądu wynosi 98 zł w przypadku auta spalinowego, oraz 162 zł, gdy samochód ma instalację gazową.

Gdy diagnosta skończy badanie techniczne, wpisuje adnotację do dowodu rejestracyjnego. Znajdują się tam dane takie jak: stan licznika, rodzaj napędu oraz dane właściciela trafiają do systemu informatycznego. Dzięki temu kolejny nabywca może sprawdzić, czy stan licznika podany przez sprzedawcę jest zgodny z rzeczywistością.

tanie oc

Źródło: pexels.com

Ubezpieczenie auta – zadbaj o bezpieczeństwo

Właściciel pojazdu ma także obowiązek ubezpieczyć auto. Chodzi tutaj i polisę Odpowiedzialności Cywilnej, czyli popularne OC. Polisa ta chroni Cię prze­d koniecznością pokrywania całości kosztów z własnej kiesze­ni, jeśli zdarzy się, że będziesz sprawcą wypadku. W ramach OC refundowane­ są na przykład: koszty naprawy uszkodzonego mienia, lecze­nia poszkodowanych, a także odszkodowania związane ze zdarze­niem. Polisa OC ma taki sam zakres w każdym towarzystwie, ale jej cena może się znacznie różnić. Dlatego warto poszukać najkorzystniejszej oferty. W tym celu odwiedź stronę https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/. Z pewnością znajdziesz tam OC odpowiednie dla Ciebie.

Warto rozważyć zakup także polisy dodatkowej, takiej jak Autocasco. Zapewnia ona odszkodowanie w przypadku, gdy Twoje auto zostanie uszkodzone przez chuliganów, skradzione lub ucierpi w wyniku działania sił natury. Jest to polisa nie obowiązkowa, jednak daje poczucie bezpieczeństwa, w wielu trudnych sytuacjach.

Możesz także zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia NNW czy też Assistance. Zapewniają one pomoc w razie zdarzeń na trasie, jak i odszkodowanie w przypadku odniesienia obrażeń, podczas podróżowania samochodem. Wykupując je, zabezpieczysz się przed następstwami wielu nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Ich koszt nie jest duży, a są w stanie uchronić Cię przed sporymi wydatkami. Ubezpieczenie samochodu to inwestycja w bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Zarejestrowanie samochodu – formalne przejęcie pojazdu

Po zakupie auta konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji i rejestracja pojazdu. Nowy właściciel ma na to 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeżeli o tym zapomni, może zostać ukarany grzywną w wysokości do 1000 złotych. By zarejestrować auto, możesz udać się osobiście do urzędu lub skorzystać z rejestracji online. W obu przypadkach należy wcześniej przygotować sobie potrzebne dokumenty. Oto ich lista:

  • Wniosek o przerejestrowanie samochodu – do pobrania na stronie każdego wydziału komunikacji lub dostępny na miejscu.
  • Potwierdzenie prawa własności pojazdu – może to być np. faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży.
  • Karta pojazdu – o ile ją wydano.
  • Dowód rejestracyjny – z ważnym badaniem technicznym.
  • Twój dowód osobisty – jeżeli auto ma dwóch właścicieli, to stawić muszą się obaj.
  • Tablice rejestracyjne – w przypadku, gdy chcesz je wymienić
  • Potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

 

W urzędzie otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, który jest ważny 30 dni. A po tym czasie – stały dowód rejestracyjny. Rejestracja auta nie jest niestety darmowa. Jej koszt to 160,5 zł. Jest on taki sam dla aut kupionych na terenie Polski, jaki sprowadzonych z zagranicy. Jednak w przypadku gdy zdecydujesz się na personalizowane tablice rejestracyjne, musisz dopłacić 1000 złotych. Jak widać, rejestracja auta nie jest skomplikowana. Pamiętaj tylko o wyznaczonym terminie.

Zakup samochodu – znaj swoje obowiązki

Po zakupie samochodu czeka na Ciebie szereg obowiązków. Spełnienie tych wymagań jest nie tylko kwestią przestrzegania prawa, ale również Twojego bezpieczeństwa i spokoju na drodze. Nie lekceważ tych kroków, ponieważ odpowiednie przygotowanie pojazdu do użytku jest podstawą bezproblemowej i przyjemnej jazdy. Pamiętaj, że jako kierowca jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego.

 

 

Artykuł sponsorowany

REKLAMA