Express-Miejski.pl

Dolegliwości bólowe – kiedy ból w prawym boku lub po lewej stronie może być problemem?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: unsplash.com

Każdy człowiek z wiekiem zmaga się z coraz większą ilością problemów zdrowotnych.

Najczęściej pojawiają się dolegliwości bólowe związane z kręgosłupem, narządami wewnętrznymi, a także głową.

W jakich sytuacjach kłucie lub ból w lewym albo prawym boku powinny zostać skonsultowane z lekarzem? Dowiedz się więcej i zadbaj o zdrowie!

Wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe często nie wiążą się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Kłopoty zaczynają się wtedy, kiedy kłucie w lewym boku lub po drugiej stronie ciała nie pozwala Ci normalnie funkcjonować. W takiej sytuacji niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą i wykonanie kompleksowych badań laboratoryjnych.

Co oznacza ból w lewym boku i kiedy można się zaniepokoić?

Mocno odczuwalny ból w lewym boku jest dość częstym objawem wielu dolegliwości. Niekiedy zdarza się, że stosunkowo niewielki ból może zwiastować rozwijanie się poważnej choroby. A zatem co może być przyczyną bólu po lewej stronie np. z boku żeber?
Kilka możliwych przyczyn to:

  • schorzenia związane z organami wewnętrznymi,
  • uszkodzona śledziona lub zaburzona praca trzustki,
  • dwunastnica,
  • powiększona wątroba.

Kiedy odczuwasz ból po lewej stronie brzucha lub pod żebrami, nigdy nie bagatelizuj takich objawów. Silne kłucie należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem. W przeciwnym razie może dojść nie tylko do zagrożenia życia, ale też zdrowia.

Ból w prawym boku brzucha – czy to zagrożenie dla zdrowia?

Nie każdy ból brzucha po prawej stronie musi oznaczać najgorsze. Często ból w prawym boku wiąże się z niestrawnością lub gazami. Jeśli jednak dolegliwości bólowe są nad wyraz silne, wtedy możesz podejrzewać np. zapalenie wyrostka.

W takich sytuacjach niezbędna jest kompleksowa pomoc medyczna. W przypadku rzadkiego i stosunkowo niewielkiego bólu często wystarcza zmiana nawyków żywieniowych. Niemniej jednak prawa część brzucha to obszar wyrostka robaczkowego, a jego zapalenie jest zagrożeniem dla życia człowieka.

Ból wątroby – kiedy jest niebezpieczny? Poznaj najpopularniejsze schorzenia!

Niestrawności żołądkowe a bóle brzucha – jakie objawy są typowe?

Jest wiele objawów związanych z bólem po prawej stronie brzucha, które nie wskazują na poważne problemy zdrowotne. W przypadku klasycznej niestrawności lub innych dolegliwości związanych z układem pokarmowo-trawiennym, musisz znać kilka objawów:

  • wzdęcia,
  • mdłości,
  • gazy,
  • odbijanie,
  • cofający się pokarm,
  • uczucie sytości.

W takich sytuacjach najczęściej wystarczające są leki na wzdęcia lub odpoczynek.
Kiedy organizm poradzi sobie ze strawieniem pokarmu, wszystko wróci do normy.

Oczywiście zdarza się, że boleści w prawym boku wskazują na poważne problemy zdrowotne, choć te zdarzają się wyjątkowo rzadko. Jeśli dodatkowo tracisz apetyt, masz obrzęk brzucha
i przewlekłe nudności – skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli okazałoby się, że masz kamienie w nerkach, a ból został zbagatelizowany, możesz narazić się na poważne problemy zdrowotne, a tym wizytę w szpitalu.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA