Express-Miejski.pl

Ćwiczenia w domu czy na siłowni – co wybrać?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: mp.

Wiele osób zastanawia się nad tym, co wybrać – ćwiczenia w domu czy na siłowni? Jeśli chcesz być aktywniejszy fizycznie, warto rozważyć zalety i wady obu rozwiązań. 

Sprawdź plusy i minusy ćwiczeń w domu oraz na siłowni. Dowiedz się, co będzie dla ciebie lepsze.

Zalety i wady ćwiczeń w domu

Mnóstwo osób decyduje się ćwiczyć w domu. Przede wszystkim jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba dojeżdżać na siłownię, a więc można zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy – zarówno za paliwo, jak i karnet. Ćwiczenia w domu wykonywać można o dowolnej porze, więc da się je dopasować do harmonogramu i zmian w pracy. Nie trzeba zamartwiać się np. godzinami otwarcia siłowni. Trening w mieszkaniu daje ci komfort i swobodę – nikt cię nie ocenia i nie narzuca tempa. W domu dopasujesz trening do swoich potrzeb i preferencji. Możesz korzystać z aplikacji na smartfonie, filmów czy planów treningowych na blogach. W tym miejscu sprawdzisz na przykład, jak ćwiczyć z gumą oporową:https://www.decathlon.pl/c/exe/cwiczenia-z-guma-trening-oporowy-calego-ciala_1e3a6fe1-bbb6-4e8b-88eb-c88ef26cc2f1.

Treningi w domu nie są jednak pozbawione wad. W związku z często małą przestrzenią nie można korzystać z zaawansowanego sprzętu, jak na siłowni, a to ogranicza różnorodność ćwiczeń. Nawet niektóre ćwiczenia ciężko wykonywać, bo nie ma na nie miejsca. W mieszkaniu łatwiej o spadek motywacji lub zaburzenie regularności treningów. Bez odpowiedniej wiedzy lub nadzoru trenera personalnego istnieje ryzyko, że wykonywane ćwiczenia doprowadzą cię do kontuzji.

Plusy i minusy treningów na siłowni

Siłownie wyposażone są w profesjonalny sprzęt, z którego pomocą wykonywać można szereg ćwiczeń i zaawansowanych sesji treningowych. Może to wzmocnić ich efektywność. Na siłowni korzystać można ze wsparcia trenerów personalnych, dzięki którym ograniczamy ryzyko pojawienia się kontuzji. Często trening w otoczeniu innych ćwiczących ludzi wpływa na nas motywująco. W dodatku na siłowni czasami oferowane są dodatkowe usługi, takie jak basen i sauna. Dzięki temu można wzbogacić swój program treningowy.

Minusem korzystania z siłowni na pewno jest cena. Do niektórych urządzeń i usług należy dodatkowo dopłacić. Chodzenie na siłownię zajmuje też czas, co może być problemem dla osób z bardzo napiętym grafikiem. W godzinach szczytu wiele urządzeń na siłowni może być zajętych, a to wydłuża czas treningu i niekiedy wymaga zmiany planu. Ćwiczenia na siłowni oznaczają również dzielenie przestrzeni z obcymi osobami, co dla niektórych bywa krępujące.

Siłownia czy trening w domu? Co lepsze?

Wybór zależy od indywidualnych czynników. Najpierw należy się zastanowić, co jest dla nas najważniejsze – oszczędność pieniędzy i czasu, wsparcie trenera personalnego, możliwość korzystania z profesjonalnego sprzętu, a może elastyczność i komfort. Jeśli dopiero zaczynasz z ćwiczeniami, być może lepszym rozwiązaniem będzie siłownia? Mając już doświadczenie w treningach, zawsze warto spróbować ćwiczeń w domu.

Najważniejsze, aby znaleźć rozwiązanie będące efektywne, motywujące i wygodne. Niezależnie od miejsca, które wybierzesz, systematycznie dbaj o swoje zdrowie i kondycję fizyczną.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA