Express-Miejski.pl

Ostre zmiany w kodeksie drogowym

Kodeks karny

Kodeks karny fot.: eko-samorzadowiec.pl

Zmiany w przepisach drogowych dotkną przede wszystkim tych, którzy lubią je łamać.

W lutym 2012 roku zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Pojawią się w nim punkty za wykroczenia, które dotąd karano tylko mandatami. Będzie można otrzymać np. 5 punktów karnych za rozmowę podczas jazdy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego. Do tego 200 zł mandatu. 4 punkty zamiast 2 otrzyma kierowca za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy zrobi to kierowca, czy pasażer. Do tego 100 zł mandatu. 6 punktów karnych plus 150 zł mandatu zamiast 3 dostaniemy za przewożenie dziecka bez fotelika. 5 punktów karnych otrzymamy za parkowanie bez zezwolenia na miejscu dla inwalidów. Do tego 500 zł mandatu. Jednym słowem - wystrzegajcie się kopert na jezdni, nawet tych zakrytych przez śnieg!

Jeśli wjedziemy na skrzyżowanie, z którego nie ma możliwości zjazdu, otrzymamy 2 punkty karne i 300 zł mandatu. Zamiast 9 policja zaliczy na poczet naszego konta 10 punktów za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Dodatkowo doliczy 200 zł mandatu. 10 punktów (było 8) dostaniemy także za wymuszenie pierwszeństwa na pieszym znajdującym się na pasach. Nie ominie nas wówczas także 350 zł mandatu.

Specjaliści od zakrywania tablic rejestracyjncyh mogą liczyć się z 3 punktami karnymi oraz 100 zł mandatu. Natomiast ci, którzy przeoczą (świadomie lub nie) znak STOPu otrzymają 2 punkty (zamiast 1). Do tego 100 zł mandatu.

Mamy okres zimowy, śniegu po pachy, ale pamiętajmy, że za holowanie sanek za samochodem możemy zostać ukarani 5 punktami oraz od 20 do 500zł kary.

Wracając z imprezy nie zabierajmy do samochodu zbyt wielu jej uczestników, gdyż może się okazać, że na nasze konto wpadnie 10 punktów karnych za przewożenie większej liczby osób niż wynika to z dowodu rejestracyjnego. Do tego 100 zł mandatu. Zmiana ta wymuszona jest tragicznym wypadkiem z października 2010 roku.

1 punkt karny wpadnie nam także za przekroczenie prędkości o mniej niż 11 km/h. Zostanie 50 zł mandatu.

OSP PR Wrocław / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA