Express-Miejski.pl

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dodaj do „ulubionych”!

Język polski fot.: dreamstime.com

„Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. To słynne zdanie wygłosił pięć wieków temu Mikołaj Rej z potrzeby zerwania z królującą w okresie Renesansu modą pisania po łacinie. Współcześni językoznawcy namawiają raczej do zwalczania tzw. „łaciny podwórkowej”, która co raz częściej wzbogaca nasz zasób słów. Obchodzony dzisiaj Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma przypomnieć wszystkim, że każdemu Polakowi piękno naszej mowy powinno szczególnie leżeć na sercu.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji „Ojczysty - dodaj do ulubionych” przypominającej Polakom o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego z nas. Pierwszym krokiem, który należy wykonać jest „polubienie” strony kampanii na Facebooku. Do wzięcia udziału w akcji namawia także minister kultury Bogdan Zdrojewski, który ma nadzieję, że zachęci ona wszystkich, a przede wszystkim nauczycieli i uczniów, do dyskusji o kulturze naszego języka:

Przy okazji tego święta należy podkreślać bogactwo języka, bogactwo słownika, bogactwo form gramatycznych i starać odświeżyć słowa, pojęcia, które odchodzą do lamusa, w niektórych wypadkach zupełnie niesłusznie  – powiedział w radiowej Trójce.

Od kilku lat puryści językowi biją na alarm obserwując jak dramatycznie ubożeje słownictwo Polaków. Przede wszystkim niepokojące jest nadużywanie wyrazów obcojęzycznych, które z powodzeniem dałoby się zastąpić polskim odpowiednikiem. Nikogo już dziś nie dziwi OK zamiast „dobrze” lub WOW zamiast „ojej”. Najwięcej zapożyczeń w naszym języku stanowią anglicyzmy. Nietrudno odgadnąć dlaczego tak się dzieje. Język angielski dominuje w świecie technologii, komputerów i rozrywki. Łatwo zatem o „wyłapanie” nowych słówek, które z łatwością strącają z piedestału rodzime wyrazy. Tam, gdzie można zrezygnować z obcych zwrotów, starajmy się tak czynić. Język ojczysty tak samo jak język obcy może okazać się dla nas bogactwem językowym.

Dzień Języka Ojczystego ma także zwrócić uwagę na problem wymierania języków ojczystych. Z raportu UNESCO wynika, że połowa spośród ponad 6,5 tys. języków, którymi mówi się na świecie, jest zagrożonych wyginięciem. Do najbardziej zagrożonych należą języki Aborygenów oraz języki afrykańskie, a także dialekty indiańskie i niektóre języki plemion z Indii, m.in. z Andamanów (źródło: wPolityce.pl, dostęp 21.02.2012).

Data obchodów Dnia Języka Ojczystego nie została wybrana przypadkowo. 21 lutego 1952 r. w miejscowości Dhaka (dzisiejsza stolica Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, którzy domagali się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

Express-Miejski.pl / Anna Nalepa

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA