Express-Miejski.pl

Czy Dolny Śląsk jest zabezpieczony przed wielką wodą?

sxc.hu fot.: sxc.hu

W ostatnich latach na skutek powodzi ucierpiało wiele miejscowości na Dolnym Śląsku. Szansą na zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej w regionie jest modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW), a także budowa zbiorników retencyjnych w Nysie oraz Raciborzu.

Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe Dolnego Śląska znacznie zwiększy się w 2015 roku, kiedy to Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ukończy planowane inwestycje mające na celu umocnienie wałów przeciwpowodziowych i zwiększenie przepustowości Odry. Do tego czasu na poprawę ochrony regionu przed wielką wodą zostanie wydanych 3,5 miliarda złotych.

  Jutro, 18 lipca, podpisaniem umowy o dofinansowanie z NFOŚ oraz symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty rozpocznie się realizacja pierwszego etapu projektu modernizacji zbiornika wodnego Nysa, który ma ogromne znaczenie dla Dolnego Śląska. Zakończenie zaplanowanych inwestycji ma spowodować zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego dla miast doliny Odry, zwłaszcza Lewina Brzeskiego, Brzegu, Oławy i Wrocławia. Łączna wartość inwestycji to prawie 467 milionów złotych, a ich zakończenie przewidziano na 2015 rok. Za kilka dni zostanie podpisana umowa na realizację pierwszego kontraktu w ramach modernizacji WWW, obejmującego dwa zadania: udrożnienie Starej Odry na odcinku od jazu Psie Pole do mostów Poznańskich, modernizację i udrożnienie Kanału Powodziowego wraz z międzywalem oraz wałem rozdzielczym na odcinku od dolnego stanowiska jazu Bartoszowice do ujścia do Starej Odry. Obecnie Odra we Wrocławiu ma przepustowość 2100 m3/s, jednak dzięki pracom przy WWW o łącznej wartości 1,41 mld zł ma ona wzrosnąć do 3100 m3/s. To i tak mniej niż maksymalny przybór rzeki w czasie powodzi w 1997 roku, czyli 3600 m3/s. Jednak uznano, że ten problem rozwiąże budowa suchego zbiornika w Raciborzu, który ma zmniejszyć falę płynącą do stolicy Dolnego Śląska – mówi Magdalena Łońska, rzecznik prasowy RZGW we Wrocławiu.

To nie jedyne inwestycje mające na celu zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej w regionie. Obecnie prowadzone są prace modernizacyjne jazów odrzańskich Janowice i Opatowice oraz stopnia wodnego Brzeg Dolny. RZGW przygotowuje również dokumentację projektową suchych zbiorników w Boboszowie i Szalejowie na terenie Kotliny Kłodzkiej. Ponadto zarząd realizuje inwestycje związane z naprawą cieków górskich.

 Zakres prac jest imponujący, pozostaje jedynie mieć nadzieję, że do 2015 roku, kiedy to zakończą się prace Dolny Śląsk nie doświadczy kolejnej powodzi.

Agnieszka Łozińska/Express-Miejski.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Czy Dolny Śląsk jest zabezpieczony przed wielką wodą?

  2012-07-17 15:02:59

  Agnieszka Łozińska/Express-M

  W ostatnich latach na skutek powodzi ucierpiało wiele miejscowości na Dolnym Śląsku. Szansą na zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej w regionie jest modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW), a także budowa zbiorników retencyjnych w Nysie oraz Raciborzu.

 • 2012-07-17 21:50:17

  gość: ~Marta

  Ale Kłodzko doświadczy powodzi. Bo wymienione inwestycje nie wpływają na bezpieczeństwo powodziowe KOTLINY KŁODZKIEJ i KŁODZKA. Chyba , że Ziemia Kłodzka już nie zalicza się do Dolnego Śląska ?. A ja o tym nic nie wiem !!! ( No tak - HRABSTWO KŁODZKIE powinno samo o to zadbać ......., a DOLNY ŚLĄSK dba o siebie ) ,przykre to wszystko...

 • 2012-07-18 11:32:58

  gość: ~hejhej

  miał byc tez zbiornik miedzy bardem a kz w "pilcach"
  dla zainteresowanych ---> http://pl.wikipedia.org/wiki/Pilce
  zwlaszcza ostatni akapit

 • 2012-07-20 08:36:09

  gość: ~Stan

  Zakres prac imponujący...
  Mimo to ani słowa o korekcie koryta Nysy Kłodzkiej w Suszce (gmina Kamieniec Ząbkowicki), gdzie od kilku lat rzeka podmywa skutecznie wysoki, lewy brzeg. Następna wieksza woda będzie skutkować zwykłą katastrofą i odcięciem od świata tej wioski.
  A wystarczyło w odpowiednim czasie skierować tam normalną koparkę na kilka dni i po sprawie!

 • 2013-02-28 19:05:13

  gość: ~turysta

  ostatnio dodany post

  W Bardzie na rozkaz burmistrza usypano wał wzdłuż rzeki, docelowo podobno ma być tam bulwar. Jedni chwalą burmistrza za dalekowzroczność, i zabezpieczenie przeciwpowodziowe inni (malkontenci ) uważają że to poroniony pomysł gdyż woda rozmyje ten nie utwardzony wał z gruzu i wszelakich odpadów i zamuli koryto rzeki przynosząc odwrotny skutek do zamierzonego. Kto ma rację czas pokaże.

REKLAMA