Express-Miejski.pl

Stan rzek na naszym terenie na chwilę obecną - sytuacja w normie

Na większości kanałów w Polsce głównym tematem wiadomości jest powódź i wysoki poziom wód, takich rzek jak choćby Wisła czy Odra. Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda sytuacja na naszym terenie (stan na godzinę 13:18) i czy mieszkańcy mogą się czegoś obawiać. Obecnie sytuacja jest w normie, ale rodziny mieszkające w domach położonych blisko rzeki muszą mieć się na baczności.

W Bardzie na chwilę obecną rzeka Nysa Kłodzka ma 152 cm i do stanu ostrzegawczego brakuje jej 28 cm, natomiast do stanu alarmowego 98 cm. Tendencja, choć jest wzrostowa, to nie wydaje się, aby mieszkańcy „Miasta Cudów” mogli się czegoś obawiać.

Stan: NORMA.

W kolejnej miejscowości, Boboszowie poziom wody także jest stabilny i wynosi 26 cm. Stan ostrzegawczy wynosi w tejże wsi 40 cm, natomiast stan alarmowy 60 cm. W Boboszowie ludzie również na chwilę obecną mogą mieszkać spokojnie, tym bardziej, iż tendencja jest spadkowa.

Stan: NORMA

W Bystrzycy o godzinie 13:18 stan wody wynosił 98 cm i do stanu ostrzegawczego brakowało 18 cm, zaś do stanu alarmowego 68 cm. Jeszcze kilka godzin temu sytuacja była gorsza, gdyż niewiele brakowało do przekroczenia pierwszego progu (stanu ostrzegawczego), jednak teraz wszyscy jesteśmy świadkami tendencji spadkowej.

Stan: NORMA

Sytuacja w Dusznikach także jest dobra, a nawet bardzo dobra. Woda ma tam zaledwie 7 cm i do stanu ostrzegawczego (40 cm) i alarmowego (60 cm) brakuje jej bardzo dużo. Mieszkańcy miasta Chopina mogą spać spokojnie – im niebezpieczeństwo nie zagraża w 100%.

Stan: NORMA

Sytuacja w Gorzuchowie stabilna. Na chwilę obecną woda ma 103 cm i do przekroczenia stanu ostrzegawczego brakuje jej 17 cm. Jeśli chodzi o stan alarmowy to na rzece w tamtejszej wsi ma 160 cm i nic nie wskazuje na to, aby miało dojść do takiego stanu.

Stan: NORMA

Stan ostrzegawczy przekroczony jest w Kłodzku, gdzie Nysa Kłodzka ma 184 cm i o 24 cm przekracza pierwszy próg bezpieczeństwa. Do stanu alarmowego brakuje jednak ponad 50 cm (240 cm) i mieszkańcy, choć muszą mieć się na baczności, to raczej obecnie nie muszą się niczego obawiać, chociaż poziom wody z minuty na minutę rośnie…

Stan: OSTRZEGAWCZY (1/3)

Najbardziej szaleje rzeka płynąca przez wieś Krosnowice w powiecie kłodzkim. Tam woda wynosi tyle samo centymetrów ile stan alarmowy (240 cm), a stan ostrzegawczy przekroczony jest o pół metra. Na domiar złego poziom wody wzrasta, gdyż jeszcze 8 godzin temu woda minimalnie przekraczała stan ostrzegawczy. Mieszkańcy tejże wsi muszą mieć się na baczności…

Stan: ALARMOWY (2/3)

W normie jest sytuacja w Kudowie-Zdroju, gdzie poziom wody wynosi 252 cm i do stanu ostrzegawczego brakuje mu 28 cm. Tendencja, choć minimalnie wzrostowa, nie powinna jednak siać niepokoju wśród mieszkańców, przynajmniej na obecną chwilę.

Stan: NORMA

Kilkadziesiąt godzin temu w Lądku Zdroju był przekroczony stan ostrzegawczy, na chwilę obecną jednak stan wody wynosi 74 cm, czyli o 6 mniej aniżeli wyznacza stan ostrzegawczy. Do drugiego stopnia bezpieczeństwa brakuje 46 cm, czyli praktycznie pół metra. Mieszkańcy uzdrowiskowej miejscowości, a także turyści nie mają się o co martwić.

Stan: NORMA

Poziom wody w Międzygórzu także w normie. 308 cm to stan na kilkanaście minut po godzinie 13:00. Stan ostrzegawczy bowiem w tamtejszej miejscowości wynosi 900 cm, zaś stan alarmowy 1200 cm.

Stan: NORMA

W Międzylesiu również nikt się nie musi obawiać. Tamtejsza rzeka ma stan wody 153 cm, a stan ostrzegawczy, podobnie jak w Bardzie wynosi 180 cm. Dwadzieścia centymetrów więcej ma stan alarmowy, jednak nic nie wskazuje na to, aby woda miała dojść do tak wysokiego poziomu.

Stan: NORMA

Nowa Ruda także może żyć spokojnie. 35 cm to obecny poziom tamtejszej rzeki. Stan ostrzegawczy wynosi zaś 100 cm, a tendencja jest spadkowa, więc wszystko w normie i raczej nic się nie powinno zmienić.

Stan: NORMA

W Starej Bystrzycy podczas ostatniego odczytu poziom wody wynosił 63 cm. Do stanu ostrzegawczego brakuje więc 37 cm, zaś do stanu alarmowego prawie metr. Tendencja jest minimalnie wzrostowa, lecz wahania 2-3 cm nie rzucają się zbytnio w oczy i nie ma się czego obawiać.

Stan: NORMA

Przekroczony stan ostrzegawczy o 2 cm jest w Stroniu Śląskim, gdzie miejscowa rzeka ma 102 cm. Od dłuższego czasu właśnie taki poziom utrzymuje się w tamtejszym mieście, choć w godzinach nocnych poziom wody sięgał nawet 107 cm. Do stanu alarmowego jednak brakuje dużo, bo 38 cm, a mieszkańcy mogą raczej mieszkać spokojnie.

Stan: OSTRZEGAWCZY (1/3)

W Szalejowie spokój, woda płynąca przez tamtejszą wieść ma wysokość 29 cm i do stanu ostrzegawczego i alarmowego brakuje jej dużo. Tendencja wzrostowa, jednak efekty ciężko dostrzec gołym okiem, a ludzie mieszkający w owej miejscowości nie mają się czym martwić.

Stan: NORMA

Szczytna, a raczej poziom wody w tamtej miejscowości, także bez większych wyskoków. 30 cm woda na pewno nie zagrozi mieszkańcom tamtejszej wsi. Do stanu ostrzegawczego brakuje 40 cm, do stanu alarmowego także, a poziom wody nie podnosi się.

Stan: NORMA

Blisko przekroczenia stanu ostrzegawczego jest woda w Ścinawce. Na chwilę obecną poziom wody wynosi 96 cm i brakuje tylko 4 cm do przekroczenia pierwszego poziomu. Niemniej jednak poziom wody stale wzrasta i kwestią czasu zapewne będzie przekroczenie pierwszego poziomu. Teraz jednak norma.

Stan: NORMA

Tendencja wzrostowa również jest w Tłumaczowie. Tam w tej chwili poziom wody wynosi 155 cm i choć do stanu ostrzegawczego brakuje 25 cm to jednak woda cały czas się podnosi. Wydaje się jednak, że nie zdoła podnieść się aż tak wysoko, aby zasiać niepokój wśród mieszkańców Tłumaczowa.
Stan: NORMA

W Wilkanowie również bez fajerwerków. Woda płynie sobie dość spokojnie i podczas odczytu o godzinie 13:18 jej poziom wynosił 101 cm. Do stanu ostrzegawczego brakuje 19 cm, do alarmowego zaś 39 cm. Żeby doszło jednak do znacznego poziomu wody potrzeba dużych opadów, a na to się nie zanosi…i dobrze.

Stan: NORMA

Przekroczony stan ostrzegawczy o 2 cm jest również we wsi Żelazno znajdującej się nieopodal Kłodzka. Tam poziom wody wynosi 112 cm, jednak tendencja jest spadkowa, a mieszkańcy na chwilę obecną nie mają się czego obawiać.

Stan: OSTRZEGAWCZY

Herdek

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA