Express-Miejski.pl

Sytuacja na rynku pracy w województwie dolnośląskim

istock.com

istock.com fot.: istock.com

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, poziom bezrobocia w województwie dolnośląskim kształtuje się na poziomie 12,5%, co stanowi wynik podobny do średnie stopy bezrobocia w całej Polsce.

 Zupełnie inaczej jest we Wrocławiu, który jest stolicą województwa, a jednocześnie największym miastem znajdującym się w południowo-zachodniej Polsce o najniższej stopie bezrobocia, która oscyluje w granicach 5%. Powodem do zadowolenia jest fakt, że Wrocław znajduje się w ścisłej czołówce miast z najniższym poziomem bezrobocia w kraju, a wyprzedza je jedynie Warszawa oraz Poznań.

Nieco gorsza sytuacja panuje w Głogowie, które jako niewielkie miasto położone w województwie dolnośląskim niestety może poszczycić się niechlubnym mianem miasta z jedną z wyższych stóp bezrobocia w Polsce na poziomie 14%. Jeszcze gorzej jest w Wałbrzychu, w którym zatrudnienie waha się w zależności sezonu. Alarmujące są miesiące od września do marca, w których bezrobocie jest bardzo wysokie i sięga nawet 18%.

Wrocław od lat na czele

Wrocław od kilku lat niezmiennie przewodzi w województwie dolnośląskim, jeśli chodzi o możliwości znalezienie pracy, a także standardzie życia mieszkańców. Dużą rolę w aspekcie oferowanych miejsc pracy odgrywa Wrocławski Park Technologiczny, który zrzesza przedsiębiorstwa działające w obszarze High-Tech.  Działają tu między innymi firmy takie jak ContiTech, Innovative Software Technologies, IT-MED, Mitsubishi Electric, Maas. Na uwagę zasługuje również wiadomość, że we Wrocławiu znajduje się także centrum informatyczno-usługowe firmy IBM. Jak wiadomo zarobki w branży IT należą do najwyższych na rynku pracy, co z pewnością ma duże przełożenie na opisywany, wysoki standard życia mieszkańców Wrocławia. Według szacunkowych danych, branża IT we Wrocławiu może zatrudniać nawet 20 tys. osób, a obserwując panujące trendy na rynku z pewnością liczba ta może wzrosnąć.

Wałbrzych i Głogów nieco w tyle

Zarówno Wałbrzych jak i Głogów to miasta dolnego śląska z tradycjami gospodarczymi w sektorze wydobywczym. W Głogowie jest to hutnictwo miedzi, a przede wszystkim Huta Miedzi Głogów, którazatrudniaokoło 20% osób mieszkających i pracujących w Głogowie. W Wałbrzychu natomiast prosperuje kopalnia węgla kamiennego Victoria, której jednak daleko do czasów świetności sprzed 30 laty, kiedy to kopalnia zatrudniała setki tysięcy osób nie tylko z Wałbrzych, ale całego województwa. Dzisiaj niestety jest to tylko znikomy odsetek mieszkańców.Światełkiem w tunelu dla osób poszukujących pracy było powołanie pod koniec lat 90 Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, w której znajdują się fabryki takich firm jak Toyota, Cersanit oraz Ronal. Pomimo powołania strefy ekonomicznej, której zadaniem było przyciąganie nowych przedsiębiorców i powstawanie nowych miejsc pracy, mieszkańcy Wałbrzych wciąż borykają się z problem znalezienia zatrudnienia. Sprawdź aktualne oferty pracy w Głogowie.

Jak wynika z obserwacji, największym problemem jest to, że działające przedsiębiorstwa niekoniecznie zwiększają ilość miejsc pracy, czego powodem jest podniesienie składki rentowej i płacy minimalnej przez polski rząd, przez copracodawcy są wyjątkowo niechętni do zatrudnienia nowych osób ze względu na wysokie koszty utrzymania nowego pracownika.

Artykuł został przygotowany przez serwis www.info.praca.pl

www.infopraca.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA