Express-Miejski.pl

Idzie odwilż – mogą wystąpić podtopienia

Idzie odwilż – uwaga na sople i śnieg na dachach fot.: bom

Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu ostrzega przed nagłymi roztopami spowodowanymi dodatnią temperaturą. Zagrożenie dotyczy województwa dolnośląskiego i opolskiego.

Temperatura maksymalna we wtorek - od 3°C do 5°C, w środę i w czwartek - od 6°C do 8°C. Temperatura minimalna od 2°C do 4°C.

W nocy z wtorku na środę i w środę wieczorem ma padać deszcz. Ma spaść od 5 do 10 mm, lokalnie nawet 15 mm. Przewidywana średnia prędkość wiatru we wtorek - 10-20 km na godzinę, w porywach do 40 km. W nocy ze środy na czwartek i w czwartek od 20 km/h do 30. W porywach około 60-65 km/h.

- Na górnej i środkowej Odrze przewiduje się wahania stanów wody. Na dopływach górnej i środkowej Odry w górnych odcinkach rzek w związku z roztopami i utrzymującymi się zjawiskami lodowymi stany wody będą wzrastać. Spodziewane w drugiej części doby opady deszczu spowodują największe wzrosty lokalnie w dorzeczu Nysy Łużyckiej (Witka, Miedzianka) oraz na Bobrze i dopływach (Kamienica) do stanów powyżej ostrzegawczych - infomuje Elżbieta Daniluk, hydrolog synoptyk.

Wzrosty stanów wody spodziewane są również w dorzeczach: Nysy Kłodzkiej (Bystrzyca, Biała Lądecka, Bystrzyca Dusznicka, Biała Głuchołaska), Bystrzycy (Pełcznica); na Kaczawie i jej dopływach (Nysa Szalona, Skroda), gdzie lokalnie mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Większe wzrosty mogą wystąpić w kolejnej dobie, spowodowane większym zasilaniem z wód roztopowych i kolejną strefą opadów deszczu. 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska w 95 procentach.

bom

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA