Express-Miejski.pl

Asystenci rodzin zatrudniani są na umowę zlecenie

zdjęcie ilustracyjne fot.: bom

Asystent rodziny to osoba, która ma wspierać ludzi nieradzących sobie w życiu. Jego głównym celem jest pomaganie rodzinom nawet tym, u których w domu nie zawsze jest bezpiecznie.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (GOPS) w Złotym Stoku chce zatrudnić na umowę zlecenie asystenta rodziny. Wyliczono, że dzięki niemu maluchy z patologicznych rodzin nie trafią do domów dziecka.

- Mamy sześć bardzo trudnych rodzin, do których chcemy skierować asystenta. Łącznie na naszym terenie jest ok. 300 rodzin zarejestrowanych w GOPS-ie – informuje pracownica placówki w Złotym Stoku.

Wiele rodzin objętych opieką społeczną w Polsce należy do tzw. patologii. W przeszłości zdarzały się już pobicia pracowników socjalnych, którzy wzywali na pomoc policję. Czy w chwili pobicia lub innej groźnej sytuacji zatrudniony na umowę zlecenie pracownik podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu? 

- W gminie Miękinia zatrudniamy 9 asystentów. Wszyscy są ubezpieczeni i nie ponoszą kosztów leczenia. Przed wysłaniem ich do tzw. trudnej rodziny informujemy go o ewentualnym niebezpieczeństwie – opowiada Monika Międzyrzecka, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miękini.

Jednak niewiele gmin w Polsce stać na zatrudnienie asystentów na pełną umowę o pracę. Po zabójstwie kuratorki sądowej w Michałowie (powiat średzki) wiele ośrodków pomocy społecznej skierowało swoich pracowników na kursy samoobrony. Również w Miękini kurs taki przeszedł jeden pracownik. I choć asystent ma więcej godzin przebywać z rodziną, której pomaga, nikt nie myśli o wysłaniu ich na kursy samoobrony. W 95 procentach asystentami są kobiety. Przypomnijmy co tragicznego stało się w Michałowie. W 2010 roku do 28-letniej kuratorki sądowej Pauliny O. wieczorem zadzwonił telefon. Nieznana osoba „życzliwie” poinformowała ją, że w rodzinie, nad którą ma kuratelę, trwa balanga alkoholowa. Paulina O. wsiadła w samochód i pojechała do Michałowa. Przed domem otrzymała silny cios w głowę. Zabójca przeciągnął jej ciało do pomieszczenia gospodarczego i tam dobił.

- Pręt znaleziono w pobliżu pomieszczenia gospodarczego. Zabójca przysypał go pierzem – opowiadał policjant nadzorujący śledztwo.

Zabójstwo stało się głośne i rozgorzała po nim dyskusja na temat bezpieczeństwa pracowników socjalnych, inkasentów i kuratorów. Piecze nad śledztwem objął sam ówczesny minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Niestety śledztwo umorzono z powodu niewykrycia sprawcy.

Jacek Bomersbach

29

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Asystenci rodzin zatrudniani są na umowę zlecenie

  2013-04-09 10:20:47

  Jacek Bomersbach

  Asystent rodziny to osoba, która ma wspierać ludzi nieradzących sobie w życiu. Jego głównym celem jest pomaganie rodzinom nawet tym, u których w domu nie zawsze jest bezpiecznie.

 • 2013-04-09 10:55:17

  gość: ~CHRYZ

  Na umowy śmieciowe cała Polska jest zatrudniania. Tak chcieliście, więc nie ma co płakać. Wasz wódz Tusk nie liczy się z nikim.

 • 2013-04-09 11:39:07

  gość: ~Pytania

  A jak tam sytuacja w Kamienieckim Ośrodku Pomocy Społecznej!??! Czy ktoś mógłby rozwiać wątpliwości związane z wewnętrzną sytuacją w tej instytucji? Ilu pracowników przewinęło się przez tę instytucję nie mogąc wytrzymać z kierownictwem?
  Czy to prawda, że kierowniczka nie ma odpowiedniego wykształcenia pozwalającego na kierowanie podległą sobie jednostką? Bo z posiadanej przeze mnie wiedzy wszyscy pracownicy tej instytucji maja wyższe wykształcenie w odróżnieniu od kierowniczki. Dlaczego główna księgowa GOPSU jest wiecznie niezadowolona i niemiła dla petentów tak jakby pracowała tam za karę? Dlaczego inni pracownicy GOPSU robią wszystko, aby pomóc tym, którzy tej pomocy oczekują, a te dwie panie (księgowa i kierowniczka) prawie zawsze są szorstkie i nieprzyjemne?

 • 2013-04-09 12:37:44

  gość: ~asdfg

  to jest państwo w państwie tak się chyba to nazywa?

 • 2013-04-09 17:34:36

  gość: ~LIVING

  To jest rzeczywiście skandal i sprawa do załatwienia. Ktoś w Polsce zbadał, że za większość samobójstw w Polsce odpowiedzialni są pracodawcy, pośredniaki i urzędy GOPS. Czy to może być prawda?

 • 2013-04-09 21:59:30

  gość: ~Ząbkowiczanka

  Podpisuje się pod postem rękami i nogami!!! Księgowa ma wielki problem ze sobą i nikt nie rozumie, dlaczego tkwi na tym stanowisku. Natomiast kierowniczka.... cóż, wszyscy wiedzą z czym i dlaczego ma problemy ta Pani.... Z niecierpliwością czekamy na przejście na emeryturę, może wtedy w końcu coś się poprawi.

 • 2013-04-09 22:00:38

  gość: ~Ząbkowiczanka

  Mowa oczywiście o sytuacji w Kamieńcu Ząbkowickim.

 • 2013-04-10 04:18:52

  gość: ~takitam

  Cytaty z "Lalki" Bolesława Prusa:

  „To miniatura kraju, w którym wszystko dąży do upodlenia i wytępienia rasy. Jedni giną z niedostatku, drudzy z rozpusty. Praca odejmuje sobie od ust, ażeby karmić niedołęgów; miłosierdzie hoduje bezczelnych próżniaków, a ubóstwo nie mogące zdobyć się na sprzęty otacza nas wyłącznie głodnymi dziećmi, których największą zaletą jest wczesna śmierć. Tu nie poradzi jednostka z inicjatywą, bo wszystko sprzysięgło się, żeby ją spętać i zużyć w pustej walce - o nic.”


  "W tym kraju tylko choroba, nędza i zbrodnia znajdują weselne łożnice, nawet
  przytułki dla potomstwa.
  Strach, co tu się stanie za kilka generacji… A przecie jest proste lekarstwo: praca
  Praca organiczna
  obowiązkowa — słusznie wynagradzana. Ona jedna może wzmocnić lepsze indywidua,
  a bez krzyku wytępić złe i… mielibyśmy ludność dzielną, jak dziś mamy zagłodzoną lub
  chorą.”

 • 2013-04-10 07:51:20

  gość: ~Gosc

  Boże Święty ktoś w końcu zaczął ten temat. Powinien powstać osobny bardzo obszerny artykuł dot. tego problemu!!! Na temat tych dwóch pań mam naprawdę duzo do powiedzenia i nie jest to przysłowiowy miód. Zresztą z tego co wiem, to nie jestem jedyny. Mieliśmy kiedyś z małżonką bardzo niemiłą sytuację związaną z pobieraniem zasiłku na nasze pociechy. Nie wdając się w szczegóły, zostaliśmy potraktowani w miejscowym GOPS (przez wspomniane pracownice) jak złodzieje i oszuści, bo PODOBNO dorobiłem się grubych milionów za granicą… Nie chodziło już nawet o sam fakt podejrzeń, że oto przyszliśmy oszukać państwo na czterdzieści kilka złotych, ale o sposób, w jaki to załatwiano. Biedne dziewcze, które prowadziło naszą sprawę tylko spuściło głowę, kiedy wspomniana księgowa (nie wiem nawet, czy owa pani pełni funkcję zastępcy kierowniczki?) rozpoczęła-przy ogromnym poparciu koleżanki- oratorski atak na nas. Przyznam, że nie byłem dłużny i koniec końców ów zasiłek otrzymaliśmy, bo się nam po prostu należał. Oczywiście nie usłyszeliśmy słowa przepraszam, bo i po co.

 • 2013-04-10 09:25:46

  gość: ~Ząbkowiczanka

  No niestety tak to jest że kiedy duże bezrobocie, to pracodawca robi z pracownikiem co mu się podoba, ale żeby u nas w gminie takie rzeczy???? To dlatego przez ostatnie 4 lata kiedy się tam pojawiałam z wnioskiem o becikowe na moje dzieciaczki obsługiwała mnie za każdym razem inna pani? Jeśli tak, to powiem ze smutne to i dziwne ze nikt z tym nic nie robi…

 • 2013-04-10 15:44:33

  gość: ~jan

  Moze czas napisać oficjalna skargę i czekac na odpowiedz ktoś w końcu się ustosunkuje i przyjdzie odpowiedz na skargę

 • 2013-04-10 16:51:06

  gość: ~DSA

  Oficjalną skargę? A kto ją będzie czytał?

 • 2013-04-11 16:52:41

  gość: ~polo

  to wszystko prawda o GOPSIE w Kamieńcu .traktują cię tak jak zło konieczne.pani kierowniczka to szkoda słów.Tak nie przystępny człowiek nie powinien tam być ani minuty ,ktoś kto nie ma empatii dla drugiego człowieka nie powinien pełnić takich funkcji.doniesienia o tym że komuś dzieje się krzywda nie robią na nich wrażenia NA ICH OCZACH UPOŚLEDZONA OSOBA JEST GŁODZONA PRZEZ CZŁONKÓW RODZINY NIE ROBI NA NICH ŻADNEGO WRAŻENIA,CZŁOWIEK UPOŚLEDZONY ZOSTAWIONY SAM SOBIE BEZ OGRZEWANIA, PRĄDU CAŁĄ ZIMĘ TO NIC TO NIE JEST ICH SPRAWA TO W KOŃCU PO CO ONI TAM SĄ ? WYDAĆ DECYZJĘ I TYLE.ASYSTENCI RODZINY POWINNI ICH TAM ZASTĄPIĆ I UPOMNIEĆ SIĘ O PRAWA LUDZI SKRZYWDZONYCH NIE KONIECZNIE Z WŁASNEJ WINY .

 • 2013-04-11 19:48:02

  gość: ~asia

  To nie prawda że w Złotym stoku zatrudnia się asystentów,dzwoniłam dzisiaj ,kierowniczka OPS zaprzeczyła jakoby ktoś tam zatrudniał asystentów rodziny na jakąkolwiek umowę.

 • 2013-04-11 23:17:22

  gość: ~GOPS

  Ale mają zatrudnić asystentów i muszą to zrobić w najbliższym czasie, bo tak stanowi prawo.

 • 2013-04-14 20:40:47

  gość: ~arek

  nieprawda, asystenci nie są obowiązkowi, doczytaj ustawę a potem zabieraj głos. Asystent powoływany jest na wniosek. Jesli wniosku nie ma to nie ma i asystenta

 • 2013-04-11 23:20:24

  gość: ~malina

  asia - czytaj ze zrozumieniem, to są plany zatrudnienia asystenta.

 • 2013-04-11 23:25:32

  gość: ~DSZ

  Niestety Asia nie jarzy tekstu.

 • 2013-04-12 13:26:16

  gość: ~ASIA

  NA MOJE PYTANIE CZY MAJĄ ZAMIAR ZATRUDNIAĆ ASYSTENTÓW PANI KIER.OPS-U STWIERDZIŁA : NIE, NIE MAMY ZAMIARU ZATRUDNIAĆ NIKOGO TAKIEGO

 • 2013-04-12 07:29:22

  gość: ~mieszkankaKca

  Polo napisz gdzie się tak dzieje. Może inny ludzie pomogą. Sama chętnie się zaangażuję.

 • 2013-04-12 13:21:40

  gość: ~polo

  mieszkankaKca to gdzie się tak dzieje nie jest na taką rozmowę podaj swojego e-maila to ci napiszę,albo spotkajmy się to ci opowiem podaj swoje namiary to się odezwę

 • 2013-04-12 08:57:07

  gość: ~masakra

  Kamieniecki Ośrodek Pomocy Społecznej, to jakaś maskara jak mam tam iść to mi się odechciewa, te dwie Panie o których mowa w komentarzach wyżej po prostu brak słów. Jak sama nazwa wskazuje Ośrodek "Pomocy "Społecznej jest od tego by pomagać, te Panie jednak mają to w nosi, że ktoś potrzebuje pomocy i przychodzi do nas, traktują ludzi jak zło konieczne, zero sympatii, angażowania, współczucia, nie!!!! w zamian gdy tam przychodzę czuje się jak złodziej, oszust kryminalista, ostatni menel a mi zwyczajnie brakuje pieniędzy na moje dzieci!!!!

  Co mogę powiedzieć, to tyle , że żal mi tych kobiet co pracują z tą niby kierowniczką i księgową.

  Ps. również zauważyłem ze tak często zmieniają się pracownice, czy to zbieg okoliczności???

 • 2013-04-13 11:27:35

  gość: ~SPROST

  GOPS W Złotym Stoku chce zatrudnić asystentów. Mówiła o tym pani kierowniczka podczas sesji.

 • 2013-04-13 23:51:29

  gość: ~aaaaaaaa

  Według ustawy asystenci powinni być zatrudnieni od stycznia ubieglego roku... ma to przeciwdziałać m.in. umieszczania dzieci z rodzin niewydolnych w domach dziecka- bo gmina bedzie musiała partycypować w kosztach ich utrzymania, a sa one niemałe.................

 • 2013-04-14 01:05:04

  gość: ~Milka

  Od tego są pracownicy socjalni. Niech ich wyślą na darmowe kursy samoobrony, a potem niech patologii pomagają. Od tego są. Asystent rodziny to dodatkowe koszty

 • 2014-02-19 13:57:03

  gość: ~pracownik socjalny

  ostatnio dodany post

  zanim się będziesz wypowiadać o zakresie obowiązków pracowników socjalnych to sobie troszkę poczytaj na ten temat !!!
  pozdrawiam

 • 2013-04-14 20:43:05

  gość: ~arek

  Droga redakcjo! Nie pisze się OPIEKA SPOŁECZNA tylko POMOC SPOŁECZNA. Opieka to byla w PRLu, teraz mamy inne czasy. Odsyłam do szyldu na budynku GOPSU.
  Gminny Ośrodek pomocy Społecznej a nie opieki społ.

 • 2013-04-14 23:18:42

  gość: ~Grym

  Opieka społeczna to potocznie pomoc społeczna - odsyłam do Słownika Wyrazów Potocznych. Opieka i pomoc na szczęście była w PRL - teraz nie ma jej w ogóle.

 • 2013-04-15 14:41:12

  gość: ~lola

  Myślę, że oficjalna skarga to zawsze jakis początek - niech wiedzą, że ludzie widzą takie rzeczy i je zauważają. Rutyna i myślenie, że jest się człowiekiem niezastąpionym doprowadza do tego, że petenci są traktowani w sposób przedmiotowy i robi się im problemy z niczego...

 • 2013-04-18 21:18:50

  gość: ~polo

  Jak się na stanowisku kierownika GOPS-u w Kamieńcu zarabia 7tysięcy to gdzie się znajdzie taką posadkę(patrz,oświadczenia majątkowe na www.kamzab.pl)

REKLAMA