Express-Miejski.pl

Zgłaszałeś na policję, że samochodem kieruje osoba nietrzeźwa?

St. asp. Paweł Petrykowski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu fot.: KWP Wrocław

Masz prawo wiedzieć jaki był finał sprawy. Czy policja zatrzymała kierowcę, czy rzeczywiście był/a pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, i jaka była kara.

W 2013 roku na całym Dolnym Śląsku policjantom udało się złapać 11 347 osób, które prowadziły auto po pijanemu. Nietrzeźwych rowerzystów zatrzymano o ponad połowę mniej, bo 4 320 osób. – W porównaniu do 2012 roku liczba ujawnionych osób zmniejszyła się, mimo że kontroli pod kątem sprawdzania stanu trzeźwości było więcej. Jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, że za kierownicę w ubiegłym roku wsiadło mniej nietrzeźwych kierowców niż w 2012r. Nie wiemy przecież ilu osobom „udało się” uniknąć kontroli i konsekwencji związanych z jazdą pod wpływem alkoholu – komentuje st. asp. Paweł Petrykowski, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Policja nie prowadzi statystyk odnośnie liczby obywateli, którzy zgłosili na numer alarmowy 112 lub w konkretnej komendzie powiatowej, że autem marki przykładowo: VW Golf, o kolorze czerwonym, o numerach rejestracyjnych DW (xyz112) prawdopodobnie jedzie pijany kierowca. Jednak Paweł Petrykowski z KWP Wrocław zapewnia, że funkcjonariusze obserwują wzrost takich zgłoszeń. Co oznaczałoby, że rośnie świadomość użytkowników dróg czy pieszych, świadków i uczestników zdarzeń, którzy natychmiast reagują na podejrzane zachowanie kierowcy czy jazdę całą szerokością jezdni „z prawego do lewego”.

Coraz więcej osób dzwoni na policję. Zdarza się, że zgłaszający pomaga nam w dalszych czynnościach lub próbuje spowolnić takiego kierowcę na drodze, czy zapobiec jego ucieczce. Czasem kierowcy jadą też za taką osobą i na bieżąco informują policjantów, zanim Ci dojadą we wskazane miejsce, jak zmienia się lokalizacja takiego pojazdu. To zdecydowanie ułatwia nam skuteczną interwencję i pozwala złapać osobę, która popełnia przestępstwo i zagraża innym użytkownikom dróg, pieszym, często swoim pasażerom i sobie samemu – wyjaśnia Petrykowski.

Dla policji najważniejsze jest otrzymanie sygnału. Dlatego funkcjonariusze apelują, aby dzwonić pod numer alarmowy 112 lub bezpośrednio do komendy powiatowej i przekazać informację służbom, jeśli tylko istnieje podejrzenie, że za kierownicą siedzi osoba nietrzeźwa. – Interwencja i usunięcie z ruchu drogowego takiej osoby, może uratować zdrowie i życie wielu ludziom – dodaje rzecznik wojewódzkiej policji. Podkreśla, że bardzo ważna jest świadomość, jak wiele zależy od tego czy zgłosimy swoje podejrzenie. Jeśli się pomylimy, jeśli badanie wykaże, że kierujący był trzeźwy - nikomu nie dzieje się krzywda, a sprawa sprowadza się do rutynowej kontroli drogowej.

Zgłaszający taki przypadek może pozostać anonimowy. Nie ma więc znaczenia czy jesteś osobą dorosłą, czy niepełnoletnią. Policjant może zapytać Cię o dane lub prosić o pozostawienie numeru telefonu do kontaktu, jednak informacje te potrzebne są jedynie po to, by funkcjonariusze mogli skorzystać z Twoich wskazówek dotyczących odnalezienia sprawcy. Dyspozytor wysyła pierwszy wolny patrol na interwencję. Im więcej szczegółów podasz – tym lepiej. Jednak służby zareagują na każde wiarygodne zgłoszenie. Podstawowymi danymi, które potrzebne są policji do szybkiej i skutecznej interwencji są: miejsce, w którym widziałeś podejrzany pojazd/kierującego, marka auta, jego kolor oraz najlepiej numery rejestracyjne. Powinieneś też opisać sytuację, której byłeś/byłaś świadkiem, aby ustalić na jakiej podstawie przypuszczasz, że kierowca jest pod wpływem alkoholu. Jeśli potrafisz -wskazujesz kierunek jazdy podejrzanego.

- Nie kończymy akcji, jeśli nie uda nam się dotrzeć do użytkownika danego auta tego samego dnia, co może się zdarzyć w sytuacji, gdy właścicielem auta jest np. bank, czy firma, która dała je w leasing. Wtedy ustalenie danych kierowcy może potrwać dłużej – tłumaczy st. asp. Paweł Petrykowski. Takie auto pozostaje pod nadzorem. Policjanci czy to z prewencji, czy z ruchu drogowego otrzymują odpowiednie informację i jeśli trafią na wskazany pojazd podczas patrolu, sprawdzają jego kierowcę pod kątem trzeźwości.

Co ważne, jako zgłaszający możesz prosić o informację zwrotną , jeśli interesuje Cię jak zakończyła się interwencja policji. Funkcjonariusze nie udzielą żadnych informacji dotyczących danych osobowych sprawcy, ale mogą powiedzieć, czy Twoje podejrzenia były słuszne, ile trwała akcja i jaki był jej finał.

Za przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego sąd może orzec alternatywnie karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Za prowadzenie auta pomimo sądowego zakazu kodeks karny przewiduje do 3 lat więzienia. Osoba, która spowoduje śmiertelny wypadek po pijanemu może odsiedzieć za kratkami od 1 roku do 10 lat i na zawsze straci prawo jazdy.

Magdalena Margasińska

18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Zgłaszałeś na policję, że samochodem kieruje osoba nietrzeźwa?

  2014-01-22 16:40:49

  Magdalena Margasińska

  Masz prawo wiedzieć się jaki był finał sprawy. Czy policja zatrzymała kierowcę, czy rzeczywiście był/a pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, i jaka była kara.

 • 2014-01-24 13:45:02

  gość: ~Niski

  Witam

  Chyba nie "Masz prawo wiedzieć się jaki był finał sprawy", albo "dowiedzieć się" albo po prostu "wiedzieć"

  Pozdrawiam

 • 2014-01-31 09:59:41

  gość: ~Bzdura

  Bzdura! Po zgłoszeniu poinformowano mnie że nie jestem stroną w sprawie! Tyle!

 • 2014-01-31 11:22:11

  gość: ~gość

  Znowu policj łże albo nie zna obowiazujacego prawa, goowno masz prawo wiedzieć jaki był finał, poinformuja cię ,ze nie jestś STRONA

 • 2016-04-24 14:16:55

  gość: ~Dandi

  Zgłaszałem że jeździ motocyklem osoba nietrzeźwa ale radiowóz przyjechał za póżno

 • 2016-05-03 17:47:09

  gość: ~Piesza

  PO Środzie Śl jeżdżą szaleni motocyklisci. Czy są pod wpływem alkoholu czy narkotyków.Ich zachowanie nie jest normalne.Dziwne,że Policja ich nie zatrzymuje. DLACZEGO?

 • 2016-10-01 02:15:13

  gość: ~obserwująca

  Taką sytuację miałam dzisiaj. Zgłosiłam na 112, że jest trójka pijanych osób przy samochodzie, otwartym, za kierownicą nie ma nikogo i z obserwacji wynika, że jeden z nich jest kierowcą. Podałam adres, wszystko co mogłam, ale rejestracji nie, bo było za ciemno, nawet zdjęcie próbowałam zrobić i nic. Po 24 min od mojego zgłoszenia odjechali, więc ponownie zadzwoniłam, no ale już za późno. Wg mnie takie zgłoszenia powinny być rozpatrywane priorytetowo. Dopiero jak komuś zginie osoba przez pijanego kierowcę to zrozumie. I co teraz mam zrobić? Na kogo skargę dać? Wsiedli pojechali, czy zabili? Nie wiem. Taka bezsilność jest frustrująca. Z moich podatków do cholery żyją! Niech zajmą się czymś pożytecznym, a nie spisywaniem ludzi niezmotoryzowanych na ławkach! Zaznaczam, że mieszkam we Wrocławiu.

 • 2017-10-25 18:58:12

  gość: ~Obywatel

  Ale pieknie napisane a tak naprawde zeczywiscie wyglada to zupelnie inaczej.
  Zatrzymalem pijanego kierowce 2 promile.
  4 razy skladalem wyjasnienia,2 razy pijak sie odgrazal wszystko zgloszone przesladowal nasza rodzine tez zgloszone.
  Mija 2 rok i w zaden sposub nie moge sie dowiedziec o finale , kiedy po miesiacu widzialem tego czlowieka za kierownica bylem w szoku.
  Ani prokurator ani policja nic nie chce powiedziec jaka kara spotkala pijka.
  Co lepsze to o jazde po pijanemu mial juz niby sprawe.

  Po tym wszystkim doszlem do wniosku ZE NIE WARTO CO KOLWIEK ROBIC BO WIECEJ PROBLEMOW NIZ POZYTKU.
  pezez rok ten koles meczyl i przesladowal zeby zmienic zeznania kiedy chcialem to zrobic polija mnie przekontwala zeby tego nie robic bo bedzie dalej jezdzil po pijaky.
  Nic nie zmienilem a on dalej jezdzi autem czy pijany to mam to w nosie ,za postawe polcj prokuratora i prawa polskiego powediale ZE NIE WARTO REAGOWAC I CO KOLWIEK ROBIC .
  DO DZISIAJ NIKT NIE CHCE NIC POWIEDZIEC ON SE JEZDZI I NIECH JEZDZI SKORO PRAWO MA TO GDZIS TO JA TYM BARDZIEJE

 • 2017-10-27 18:45:35

  gość: ~Janina

  @~Obywatel

  w sąsiedniej miejscowosci emerytowany policjant jezdzi po wsi .I co. Nic.

 • 2017-10-27 18:48:56

  gość: ~Maria

  Ja nie widzę żeby policjanci zatrzymywali szalejących kierowców w mieście.A miała być dobra zmiana.

 • 2018-04-03 15:57:37

  gość: ~Polak

  A JA NIGDY WIECEJ NIE ZAREAGUJE NA PIJANEGO KIEROWCE ZAKLADAM KLAPKI NA OCZY I NIE WIDZE NIC.

  ZGLOSILEM PIJAKA ZA KOLKIEM ZATRZYMALEM GO POLICJA PRZEKAZALA ZE MIAL 2,5 PROMILA KILKA PRZESLUCHAN 5 MIESIECY BYLEM ZASTRASZANY ,PRZESLADOWANY I NEKANY WSZYSTKO ZGLASZANE I CO
  I KOLES DALEJ JEZDZI AUTEM!!!!!
  ZAPYTALEM PROKURATORA CO Z TA SPRAWA JAKA KARA GO SPOTKALA USLYSZALEM
  ,, NIE JEST PAN STRONA W POSTEPOWANIU I ZADNYCH INFORMACJI NIE UDZIELA,,
  Na policji powiedzieli ze jezeli PODEJZEWAM ZE KOLES NIE MA PRAWKA MAM TO ZGLOSIC ONI PRZYJADA I SPRAWDZA I TYLE W TEMACIE.

  DLA MNIE JEST JASNE NIE WARTO ZGLASZAC I INFORMOWAC WIECEJ Z TEGO PROBLEMU NIZ POZYTKU ,
  CHOCIAZ BY MI WMAWIANO CUDA NIE WIDY NIGDY WIECEJ PIJANEGO KIEROWCY NIE ZGLOSZE NA POLICJI,

 • 2018-08-26 11:06:19

  gość: ~też zgłaszający

  ten pijany za kierownicą musi być podpierdalaką policyjną dlatego nic mu nie zrobią najlepiej do gazety

 • 2018-07-19 15:14:18

  gość: ~krzysztof

  ...a co zrobić gdy stwierdzasz że policjant który ma kontrolować jest pod wpływem?

 • 2018-08-26 11:07:23

  gość: ~ten

  @~krzysztof
  dzwonić po inny patrol najlepiej z innej dzielnicy

 • 2019-05-07 07:43:48

  gość: ~Bimber

  Na wsi to jest normalne że po kielichu siada się za kierownicą i nawet zabieranie prawa jazdy nie pomoże bo bez prawa jazdy też można kierować pojazdem. Na wsi to same vip-y.

 • 2020-03-24 22:08:21

  gość: ~Xyz

  Jezeli oskarzenie bedzie niesluszne to wtedy sa to pomowienia ?

 • 2020-08-23 14:50:46

  gość: ~Nina

  W profilaktyce działań przeciw pijanym kierowca powinna być bardziej ułatwiona droga obywatelowi do takiego zgłoszenia. Łatwość działań internetowo. Pod 112 nie zawsze jest tak prosto zależy kto tam siedzi. Anonimowa strona pozwoliłaby i ułatwiła członkom nieraz rodzin kiedy normalnie boja się ze względu na późniejsze konsekwencje dokonać zgłoszenia.

 • 2022-08-06 16:43:44

  gość: ~Mk

  ostatnio dodany post

  Też.dlugo już zastanawiam się czy nie zgłosić pewnych wykroczeń.nie jestem świnia alezilezmozna

REKLAMA