Express-Miejski.pl

Jak odróżnić szatana od grzyba jadalnego?

Goryczak żółciowy fot.: Express-Miejski.pl (Katarzyna Mendak)

Wytrawni grzybiarze wiedzą czym różnią się grzyby jadalne od trujących. "Szatany" licznie występują w naszym regionie. Powiemy jak je rozpoznać.

Goryczak żółciowy potocznie nazywany szatanem jest grzybem niejadalnym. Łudząco przypomina prawdziwka (borowika szlachetnego).
Występuje bardzo licznie w okresie od czerwca do października w lasach iglastych, na kwaśnych glebach. Mimo, że grzyb ten zaliczany jest w Polsce do niejadalnych, nie posiada on właściwości trujących czy zagrażających zdrowiu i życiu. Nie nadaje się do jedzenia jedynie ze względu na jego gorzki smak.
Jak wygląda szatan?
mają cielistobrązowy kapelusz oraz beczułkowaty, jasnobrązowy trzon.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zatrucie-borowikiem-szatanskim-objawy-pierwsza-pomoc_41700.html
Goryczak żółciowy 
mają cielistobrązowy kapelusz oraz beczułkowaty, jasnobrązowy trzon.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zatrucie-borowikiem-szatanskim-objawy-pierwsza-pomoc_41700.html
ma cielistobrązowy kapelusz i jasny, beczułkowy trzon. Nie posiada blaszek, a gąbczasty spód kapelusza. Borowik szlachetny od goryczak żółciowego różni się kolorem miąższu kapelusza. Szatan jest bladoróżowy, a jadalny borowik żółty lub biały.
Jak odróżnić szatana od borowika szlachetnego?
Najprostszym sposobem jest oderwanie fragmentu grzyba i sprawdzenie czubkiem języka jego smaku. Szatan charakteryzuje się cierpkim, gorzkim smakiem.
 
GORYCZAK ŻÓŁCIOWY
BOROWIK SZLACHETNY
 
 

Katarzyna Mendak

18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jak odróżnić szatana od grzyba jadalnego?

  2014-08-13 11:20:15

  Katarzyna Mendak

  Wytrawni grzybiarze wiedzą czym różnią się grzyby jadalne od trujących. "Szatany" licznie występują w naszym regionie. Powiemy jak je rozpoznać.

 • 2014-08-14 18:36:39

  gość: ~pat

  a ja czytałam w leksykonach, że na naszym regionie właśnie szatany praktycznie nie występują!!!proszę sprawdzać informacje zanim się je umieści

 • 2014-08-14 22:11:38

  gość: ~serio

  Jako grzyboznawczyni dyplomowana potwierdzam: treść artykułu to stek bzdur. Borowik szatański (Boletus satanas) to nie to samo co goryczak żółciowy. "Szatany" to bardzo, ale to bardzo rzadkie grzyby - jak toś znajdzie prawdziwego szatana, bedzie to odnotowane we wszystkich książkach mykologicznych (o grzybach). Przede wszystkim borowiki szatańskie wymagają wapiennego podłoża do wzrostu, więc Jura Krakowsko-Częstochowska i okolice. Najbliżej - podobno - Góry Kaczawskie.

 • 2014-08-14 23:55:53

  gość: ~mikoza

  Dokładnie, potwierdzam. Niech ten co wtpisywał te bzdety nie wybiera sie na grzyby do lasu i niech nie doradza i nie instruje innych. Trzeba miec wiedze w tym temacie, a nie znajomosc pieczarek w sklepie, bo mozna komus bwrdziej zaszkodzić.

 • 2017-07-07 10:21:11

  gość: ~zbieracz

  ostatnio dodany post

  A ja znam całe lasy gdzie te szatany to większość grzybów (goryczak żółciowy), jest to w dolnośląskim w Górach Stołowych... jest bardzo podobny do innych grzybów, także rosposnaje go po różowawym spodzie kapeluszą...

 • 2014-08-15 21:35:17

  gość: ~ktoś

  Występują i to bardzo często, od lat w tych samych miejscach. Leksykon to można odłożyć na półkę same bzdury.

 • 2014-08-16 11:28:54

  gość: ~kaa

  jak ty jesteś mądrzejszy od leksykonów to pisz encyklopedie, zgarniesz fortunę!

 • 2014-09-10 07:34:22

  gość: ~grzyby

  Panowie i Panie polecam troszkę powagi w w/w temacie. Istotne jest to że gęsto często spotykamy się z zaprzeczeniem tego co podają przekazy medialne a przykładem tego jest fakt że na goryczaka potocznie zwanego szatanem można się natknąć w różnych miejscach a jego ilości są podyktowane glebą na których porasta. Jeśli jest ona nieodpowiednia rosną pojedyncze sztuki bądź nie występują w cale.
  Przypuszczam że bardziej interesowała by czytelników opinia osoby która spożyła takiego grzyba, bo jak wiadomo od niego się nie umiera a zdania co do symptomów po jego spożyciu są podzielone. By coś napisać w tym temacie trzeba być pewnym że to on został właśnie spożyty a nie inny grzyb, a do tego nie fantazjować. To mogą być bardzo przydatne wskazówki.
  No i na grzyby!!!!!!! Bo to czysta przyjemność

 • 2014-09-14 10:52:04

  gość: ~Tomek z Lublina

  Witam. Czytając wpisy chciałbym zwrócić uwagę na jeden szczegół. Goryczak żółciowy jest tylko iwylącznie nazywany potocznie szatanem nawet przez "starych grzybiarzy". W rzeczywistości nie ma on nic wspólnego z borowikiem szatańskim, który w Polsce występuje bardzo rzadko. A goryczaka można spotkać przeciwnie często. Sam się o tym dowiedziałem wczoraj gdzie znalazłem cała polane goryczaków ok 30 szt. I (naprawdę można ich pomylić z borowikiem szlachetny jak pytałem się grzybiarzy każdy na niego mówił szatan. Pozdrawiam i życzę miłego grzybobrania.

 • 2014-09-14 11:40:58

  gość: ~serio

  Nie zasługuje na miano GRZYBIARZA a tym bardziej STAREGO GRZYBIARZA ten kto nazywa goryczaka szatanem. Prawdziwy grzybiarz trzyma się nazewnictwa i nie wprowadza niepotrzebnego zamieszania. Goryczak żółciowy to nie borowik szatański i koniec.

 • 2014-09-19 17:42:14

  gość: ~zyx

  Jeśli się czujesz profesjonalym grzybiarzem to znajdź sobie profesjonalne forum. Artykuł jest ogromnie przydatny, bowiem 50 % ludzi zbierających grzyby nie rozpoznaje goryczaka, a już 80 % nazywa go potocznie szatanem. Potocznie znaczy w użyciu na co dzień przez lokalne społeczności, więc proszę czytaj ze czrozumieniem.

 • 2014-09-19 18:11:41

  gość: ~serio

  Ty też czytaj ze zrozumieiem, albo ktoś jest grzybiarzem, albo półgrzybkiem jak półgłówek.
  I koniec. Amen

 • 2014-10-04 19:35:00

  gość: ~pp

  Treść artykułu jest jak najbardziej prawdziwa i przydatna. Prawdą jest, że goryczak nie jest tym prawdziwym szatanem, ale w środowisku grzybiarzy jest tak właśnie nazywany. Wszyscy tutaj czytają ze zrozumieniem, tylko piszą to, na co chcą zwrócić uwagę. I niewłaściwe jest nazywanie ich "półgrzybiarzami" (z rozszerzeniem tego znaczenia). W środowisku grzybiarzy jak i w wielu innych środowiskach, ludzie posługują się językiem potocznym, a ten właśnie rządzi się swoimi prawami. Jest to komunikacja międzyludzka i znacznie luźniejsza od poprawnej formy. Natomiast co najważniejsze, język potoczny wykazuje dużą troskę o staranność przekazu. I o to właśnie tutaj chodzi. Prawdopodobnie nazwa goryczaka szatanem, wzięła się z faktu, iż młode egzemplarze goryczaka i borowika szatańskiego są do siebie łudząco podobne. Po drugie, spożycie goryczaka powoduje różnego rodzaju zaburzenia gastryczne, więc można by było powiedzieć, że jest to metaforyczne uosobienie zła, inaczej mówiąc - szatańskie. Grzybiarze, nazywając potocznie goryczaka szatanem, podkreślają te walory, ostrzegając przed tym grzybem. Tu bym upatrywał tą nazwę potoczną goryczaka. Nie trzeba zaraz grzybiarzy obrażać takimi stwierdzeniami, których użyłeś, bo jak widzisz, w powyższym kontekście, wydaje się, że Twoje inteligentne rozumowanie wyhamowało w pewnym momencie i nie jest zdolne do rozszerzenia horyzontów.

 • 2016-07-30 07:59:35

  gość: ~misio

  Problem polega na tym, że goryczak to goryczak a szatan, czyli Borowik Szatański jest niezwykle rzadki.

 • 2014-10-05 19:34:46

  gość: ~EG50

  Mieszkam w zachodniopomorskim powiat drawski poligon. Są tu szatany, chociaż rzadko i bardzo liczne borowiki ceglasopore i wszystkie inne

 • 2016-08-07 21:40:23

  gość: ~ggg

  Borowik Szatański, to nie goryczak. Jak można taki artykuł wydać. Tragedia.

 • 2016-08-21 10:14:34

  gość: ~Arni0132

  A ja moi państwo bardzo bym chciał spotkać na swojej drodze borowika szatanskiego na swojej drodze,nie dla zbierania a podziwiania bo choć trujący to warty zobaczenia. Znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych, podobnie jak piaskowce które miałem okazję spotkać wczoraj. Prawdziwego borowika szatanskiego naprawdę nie idzie pomylić z żadnym innym borowikiem mimo że miąsz ma jak borowik ceglastopory,to kolor kapelusza (szary) odrazu daje do myślenia. Wrócę jednak do grzyba nazwanego piaskowcem,jego też można pomylić z borowikiem, jest jadalny,ale jego zbieranie może nas sporo kosztować jak trafi się kontrola.często od borowika możemy je odróżnić tylko tym że miąsz ich się nie odbarwia po nacisku. Co do samych goryczków potrafią niźle podraznić kubki smakowe i to chyba tylko tyle. Nie są bardzo toksyczne ale unikajmy choć by ze względu na walory smakowe. Miłego grzybobrania życzę, może wy też spotkacie na swojej drodze jakieś niespotykane odmiany, czego wszystkim życzę.pozdrawiam.

 • 2017-05-14 13:06:53

  gość: ~smiling

  goryczk żółciowy to pismaku według Ciebie szatan? a bzdury piszesz goryczak to nie szatan i nie jest śmiertelnie trujący a tylko ma ogromną gorycz gorycz i przez to jest niejadalny

REKLAMA