Express-Miejski.pl

Jak przygotować się do Dnia Wszystkich Świętych?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: bom / express-miejski.pl

Niebawem Dzień Wszystkich Świętych. Dzień zadumy, rozmyśleń i odwiedzania grobów bliskich nam osób. Policja ostrzega przed złodziejami.

Większość z nas uda się w najbliższych dniach na cmentarze, aby posporzątać groby swoich bliskich. Uporządkowanie miejsc spoczynku będzie przygotowaniem do Dnia Wszystkich Świętych, który obchodzony jest 1 listopada. Należy jednak pamiętać, że na miejsca spoczynku zmarłych przychodzą również osoby, które wykorzystując naszą nieuwagę, roztargnienie czy zamyślenie czyhają na okazję, aby nas okraść. - By nic nie zakłóciło chwili, którą poświęcamy naszym zmarłym bliskim, policjanci przypominają, że musimy się do tego odpowiednio przygotować. Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek - tłumaczy Ilona Golec z ząbkowickiej policji.

Aby nie paść ofiarą złodzieja, kobiety jeśli już muszą zabrać ze sobą torebkę, nie powinny spuszczać jej z oka choćby na chwilę. W pracach porządkowych torba czy plecak zazwyczaj przeszkadza zwłaszcza przy częstym schylaniu się. W takim przypadku powinno się najlepiej pozostawić torebkę w domu czy samochodzie lub dać ją do potrzymania zaufanej osobie. Pozostawiając wartościowe przedmioty w pojeździe należy je ukryć najlepiej w bagażniku. Pozostawienie torby na siedzeniu czy innym widocznym miejscu może być niebezpieczne, bowiem wybicie szyby w samochodzie zajmuje złodziejowi kilka sekund. W żadnym przypadku nie wolno pozostawiać torebki na ławkach czy pomnikach. Sprytny złodziej wykorzysta moment nieuwagi i oddali się z łupem.
- Będąc na cmentarzu zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które wydaje się, że przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformuj o tym pracowników cmentarza lub policję - dodaje.
Święto, które zbliża się wielkimi krokami to również wzmożony ruch na drogach. - Kierowcy przygotowują się do podróży, często w odległe regiony naszego kraju, ale także i na miejscowe nekropolie. Duże natężenie ruchu i utrudnienia, wynikające z wymienionych okoliczności, wprowadzonych okresowo rozwiązań organizacji ruchu drogowego i zmiennych, często trudnych warunków panujących na jezdni, to także sytuacje, z którymi musimy się w tym czasie zmierzyć - twierdzi Ilona Golec.

W okresie przed i po świątecznym należy zdecydowanie spuścić nogę z gazu, aby dostosować prędkość do panujących na drogach warunków. Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. Gwałtowne hamowanie poprzedzającego nas samochodu może doprowadzić do zdarzenia drogowego. Przed wyjazdem w podróż powinniśmy dokładnie zbadać stan techniczny naszego pojazdu, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

- Nie zapominajmy także o pasach bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Wysiadając już z samochodu przed cmentarzem, upewnijmy się, że go dokładnie zamknęliśmy (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). Nie zostawiajmy także na widoku rzeczy wartościowych - zaznacza.

Aby usprawnić ruch przy cmentarzach ruchem zazwyczaj kieruje policja lub straż miejska / straż gminna. Przypominamy, że kierowcy są w takim przypadku zobowiązani do stosowania się poleceń funkcjonariuszy. Zachęcamy, aby pozostawić wszelkie pojazdy przed domem lub najbliżej usytuowanym od cmentarza, wolnym parkingu i przejść kilka kroków na piechotę. To może oszczędzić wiele nerwów.

Katarzyna Mendak / Dolnośląska policja

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jak przygotować się do Dnia Wszystkich Świętych?

  2014-10-23 08:33:36

  Katarzyna Mendak / Dolnośląs

  Niebawem Dzień Wszystkich Świętych. Dzień zadumy, rozmyśleń i odwiedzania grobów bliskich nam osób. Policja ostrzega przed złodziejami.

 • 2014-10-23 15:07:56

  gość: ~Anna

  ostatnio dodany post

  Czy ktos moze mnie poinformowac ile w tym roku kosztuja chryzantemy w doniczkach? Bardzo dziekuje za informacje.

REKLAMA