Express-Miejski.pl

Kto może głosować korespondencyjnie?

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Osoby niepełnosprawne i przebywające za granicą mogą oddać swój głos w wyborach samorządowych korespondencyjnie.

Kto może głosować korespondencyjnie?

Kodeks wyborczy przewidział możliwość głosowania korespondencyjnego dla dwóch grup wyborców. Mianowicie dla osób niepełnosporawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz osób przebywających za granicą.

Co powinien zrobić niepełnosprawny, by móc zagłosować korespondencyjnie?

Aby móc zagłosować za pośrednictwem poczty należy zgłosić ten fakt do 27 października czyli do 21 dnia przed wyborami, które przypadają na dzień 16 listopada. Można to zrobić w różnych formach. Zarowno ustnie, korespondencyjnie, drogą mailową, pisemnie lub faxem. Należy podać swoje imię (imiona) i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, PESEL, oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, a także wskazać adres stałego zamieszkania, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Trzeba również dołączyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Jeśli wszystkie dane są kompletne, osoba niepełnosprawna otrzyma specjalny pakiet wyborczy wraz z kartą do głosowania i instrukcją jej wypełnienia. Jeśli niepełnosprawny jest osobą niewidomą może zażądać załączenia nakładki w alfabecie Braille'a.

Co powinien zrobić obywatel Polski przebywający za granicą, aby oddać swój głos?

Wyborca, który na stałe mieszka za granicą oraz ten, który mieszka na stałe w Polsce w Polsce, ale czasowo przebywa  za granicą również może głosować korespondencyjnie.Taka osoba powinna zgłosić do właściwego konsula taki zamiar. Tak jak w przypadku osób niepełnosprawnych może tego dokonać w różny sposób. Musi jednak podać swoje imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą, adres zamieszkania wyborcy w kraju, numer ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego oraz miejsce i datę jego wydania, adres, pod który ma zostać wysłany pakiet wyborczy zawierający kartę do głosowania.


Informujemy, że burmistrz Międzylesia zarządził, że Obwodowa Komisja Wyborcza dla celów głosowania korespondencyjnego będzie mieścić się w świetlicy wiejskiej w Roztokach. Tomasz Korczak zarządzeniem nr 201/2014 wyznaczył na podstawie kodeksu wyborczego i ustawy o samorządzie gminnym  w celu przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 16 listopada 2014 r.  Obwodową Komisję Wyborczą Nr 5 z siedzibą w świetlicy wiejskiej - Roztoki 34.

 

Katarzyna Mendak

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA