Express-Miejski.pl

Policja otrzymuje coraz więcej zgłoszeń o zaginięciach

Zaginięcie osoby bliskiej to dla rodziny traumatyczne przeżycie

Zaginięcie osoby bliskiej to dla rodziny traumatyczne przeżycie fot.: Itaka

W Polsce rośnie liczba zgłoszeń o zaginięciach. W tym roku policja odnotowała już 18 tysięcy zgłoszeń, w tym ponad 7 tys. dzieci i młodzieży.

O zaginięciach, porwaniach rodzicielskich, działaniach systemu Child Alert w Polsce mówiono na konferencji „Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i w Europie”. Organizatorami spotkania było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, fundacja Itaka oraz Komenda Główna Policji. Pierwszy dzień poświęcony był zaginięciom dzieci i nastolatków.

-  W tym roku w Polsce odnotowano już 18 tys. zgłoszeń, w tym ponad 7 tys. dzieci i młodzieży. Najbardziej widoczny jest wzrost zaginięć dzieci najmłodszych (nawet 6 – latków). W tym roku zanotowaliśmy 488 takich przypadków – mówiła Teresa Piotrowska, szefowa MSW na otwarciu konferencji.

Większość osób udaje się odnaleźć. Od stycznia do października odnaleziono 18 tys. 242 osoby, w tym ponad siedem tysięcy dzieci. Policja cały stara się podnosić skuteczności i efektywności poszukiwań osób zaginionych. Ważną rolę pełni tutaj utworzona w Komendzie Głównej Policji specjalistyczna komórka - Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Centrum odpowiada za koordynację, analizę i nadzór nad poszukiwaniami osób zaginionych, obejmującymi zasięgiem cały kraj.

- Zaginięcie osoby bliskiej to traumatyczne przeżycie. Dlatego szczególnie my - policjanci musimy być przygotowani na właściwy kontakt, właściwe podejście, a potem na prowadzenie skutecznych działań – nadinspektor Mirosław Schossler, zastępca komendanta głównego policji.

Funkcjonariusz podkreślił, że wzrasta liczba zgłoszeń o zaginięciach. Jeszcze w 2010 roku zgłoszono zaginięcie 15 tys. osób, w tym roku to już ponad 18 tys. osób. Kiedy zaginie małe dziecko czas odgrywa kluczową rolę. Już rok temu Polska jako jedenasty kraj Unii Europejskiej ogłosiła gotowość operacyjną systemu Child Alert. Ideą systemu jest natychmiastowe zaalarmowanie społeczeństwa o prowadzonych poszukiwaniach zaginionego dziecka, gdy z okoliczności zaginięcia wynika, że życie, zdrowie lub wolność dziecka jest lub może być zagrożone. W przypadku takich poszukiwań opracowany zostanie w Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych komunikat, który następnie będzie szybko rozpowszechniony w radiu, internecie i telewizji. Komunikat ma być również wyświetlany na tablicach multimedialnych w dużych miastach, dworcach PKP i lotniskach.  W działaniach zmierzających do odnalezienia ludzi jest również fundację Itaka.

- Wysoko cenimy ogromny wkład logistyczny, socjalny i prawny organizacji pozarządowych, szczególnie tej fundacji - podkreśliła minister Teresa Piotrowska.

Fundacja działa od 15 lat. Poszukuje osoby zaginione i wspiera ich bliskich.

 

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA