Express-Miejski.pl

Biskup Świdnicki zaprasza na Wojewódzkie Dożynki

fot.: Gmina Kamieniec Ząbkowicki

Dożynki wojewódzkie planowane są na 5 września. Tak duża impreza prawdopodobnie zostanie zorganizowana na niedawno wyremontowanym stadionie w Kamieńcu Ząbkowickim, natomiast Msza Święta będzie odprawiona w kościele pocysterskim. Biskup Świdnicki Ignacy Dec zaprasza do wzięcia udzialu w tej uroczystości.

Umiłowani diecezjanie, drodzy rolnicy
Po zakończeniu najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów nadchodzi czas na świętowanie i uroczyste dziękczynienie Bogu za dary ziemi i owoce ciężkiej pracy rolnika. Każdego roku nasi rolnicy przynoszą przed ołtarze ze słowami modlitwy plony pól, ogrodów, sadów: warzywa i owoce, wieńce dożynkowe i bochny chleba.

Dziękczynienie za otrzymane łaski jest naturalną wewnętrzną potrzebą każdego człowieka.

W każdym położeniu dziękujcie (1 Tes 5, 18). Te słowa św. Pawła nabierają szczególnej wymowy w tym roku, kiedy tak wielu polskich rolników, także na dolnośląskiej ziemi, dotkniętych zostało skutkami powodzi. Deszcze i wezbrane wody rzek zabrały albo zniszczyły spodziewane plony. Wobec tych zdarzeń przyjmujemy słowa Apostoła jako pouczenie i zachętę, że mamy dziękować nie tylko w szczęściu, ale i wtedy, gdy nas spotyka nieszczęście lub krzywda. Wolno nam i trzeba błagać Boga o odsunięcie nieszczęść, ale i w bolesnych okolicznościach nie możemy zapominać o postawie dziękczynnej, bo jeśli Bóg dopuszcza na nas coś złego, to jednocześnie udziela daru, by zło nas nie zniszczyło, lecz umocniło.

Pokornie przyjmując wszystkie zrządzenia Bożej Opatrzności chcemy stanąć do wspólnego dziękczynienia za tegoroczne dary pól, sadów i ogrodów. Tegoroczne Dożynki, które odbędą się w niedzielę, 5 września w Kamieńcu Ząbkowickim, będą miały szczególną rangę dożynek diecezjalnych i wojewódzkich. Na Mszę św. o godz. 11.00 do Kościoła Wniebowzięcia NMP przybędą wraz z władzami naszego województwa delegacje z całego Dolnego Śląska. Poprzez modlitwę, przyniesione dożynkowe wieńce, wyrazimy swoje podziękowanie za czas żniw i zbiorów.

Szczególne jest miejsce naszego tegorocznego dziękczynienia. Kamieniecka ziemia nie tylko zna ból powodziowych zniszczeń, ale pamięta także zakon cystersów, wielkich promotorów kultury rolnej w czasach średniowiecza. W XIII wieku, rozpoznając wyjątkową jakość ziemi w dolinie Nysy, zakonnicy obsiewali ją zbożem, uprawiali rośliny strączkowe, len, konopie, chmiel i winną latorośl. Na mniej urodzajnych górskich glebach prowadzili hodowlę owiec, bydła i koni. Klasztorne stawy oraz rzeka Nysa i jej dopływy dostarczały ryb, a lasy zwierzyny. W majątkach opactwa pracowały liczne młyny, funkcjonowały warsztaty. Cystersi kamienieccy mądrze i z rozmachem realizowali słowa Stwórcy: czyńcie sobie ziemię poddaną. Ich umiłowanie ziemi, wiara w jej potencjał i szacunek dla jej płodów pozostają także dla nas godnym podziwu i naśladowania przykładem.

Drodzy diecezjanie, rolnicy, działkowicze, ogrodnicy Diecezji Świdnickiej, wszyscy którzy doceniacie smak chleba i ciężką pracę tych, którzy go dla nas przygotowują, zapraszam Was, przybądźcie licznie na doroczne dziękczynienie za otrzymane dary - 5 września 2010 r. do Kamieńca Ząbkowickiego, na godz. 11.00. Wspólnie z rolnikami z całego Dolnego Śląska podziękujemy Wszechmogącemu Bogu za tegoroczne plony ziemi i poprosimy o Boże błogosławieństwo na dalszą pracę rolniczą i na hojne dzielenie się chlebem.

Wszystkim rolnikom i uczestnikom tegorocznych Dożynek z serca błogosławię.

Ignacy Dec / Biskup Świdnicki

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA