Express-Miejski.pl

W piątek będziesz mógł jeść mięso i nie pójdziesz do piekła

26 grudnia chrześcijanie będą mogli jeść mięso bez obaw, że popełnią grzech ciężki fot.: sxc.hu

Chrześcijanie przestrzegają wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w każdy piątek. Kościół jednak udzielił dyspenzy. Wierni będą mogli jeść mięso 26 grudnia.

Według wierzeń chrześcijańskich piątek jest pamiątką męczeńskiej śmierci Chrystusa. Dlatego zgodnie z regułami religijnymi wierni powinni wstrzymywać się w tym dniu od jedzenia pokarmów mięsnych. Ani prawo cywilne ani prawo kościelne nie nakłada jednak żadnych sankcji na osoby nie przestrzegające tej zasady. Zakaz spożywania mięs w piątki czyli zachowanie postu jest jedynie indywidualną sprawą sumienia każdego chrześcijanina. Konferencja Episkopatu Polski wdrożyła w życie zmianę w przykazaniach kościelnych. Czwarte z pięciu przykazań otrzymało nowe brzmienie "zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach". Zgodnie z tą zmianą katoliccy duchowni twierdzą, że post w piątki obowiązuje każdego chrześcijanina. Jedząc świadomie pokarmy mięsne w piątki popełnia się grzech ciężki.

W 2014 roku dzień świętego Szczepana i Dionizego czyli drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wypada w piątek, 26 grudnia. Biskupi diecezjalni obecni na 366. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 7-8 października jednogłośnie podjęli decyzję o tym, aby właśnie w dzień świętego Szczepana i Dionizego udzielić dyspenzy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Biskupi znieśli zatem 26 grudnia 2014 roku obowiązek przestrzegania postu na podstawie art. 9 Statutu Konferencji Episkopatu Polski, w związku z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku.

Katarzyna Mendak

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W piątek będziesz mógł jeść mięso i nie pójdziesz do piekła

  2014-12-12 11:32:20

  Katarzyna Mendak

  Chrześcijanie przestrzegają wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w każdy piątek. Kościół jednak udzielił dyspenzy. Wierni będą mogli jeść mięso 26 grudnia.

 • 2014-12-12 16:36:30

  gość: ~Renata

  Dokladnie 33 lata (1981 rok) temu w wielki piatek, widzialam jak ksiadz z wikarym jedli kurczaki z grilla. Wieczorem podczas mszy, ksiadz wyglaszajac kazanie - krzyczal ze to wielki grzech. Polacy to jedyny kraj na swiecie, ktory w Wigilie nie je miesa, tylko ryby ( a czy ryba to nie mieso ? )

 • 2014-12-12 21:20:32

  gość: ~123

  W Wielki Piątek w kościołach nie jest odprawiana Msza święta

 • 2017-03-04 17:44:41

  gość: ~Ania

  Dokladnie. Jest tylko liturgia meki panskiej i nie ma na niej kazania. Ktos widac chcial "zablysnac".

 • 2019-02-23 20:25:06

  gość: ~Wojtek

  Może zostać wygłoszona homilia.
  No cóż... To że jeden ksiądz mógł zjeść mięso w tym dniu, nie oznacza, że taki post nie obowiązuje. Przede wszystkim to ja odpowiadam za swoje postępowanie.

 • 2014-12-12 18:32:31

  gość: ~zdzisiek

  O tempora, o mores! Jak jest święto i to jedno z najważniejszych wg kalendarza liturgicznego, to nie powinno być postu. Nawet w piątek. Parę lat temu Kościół uwolnił , chociaż nie powinien, wiernych od postu w Wigilię, bo była niedziela....

 • 2014-12-19 17:52:57

  gość: ~Mog

  Według obowiązujących przepisów kościelnych w wigilię Bożego Narodzenia katolików NIE obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jednakże biskupi polscy zachęcają do niego ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w naszym kraju.

  Obowiązuje natomiast wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki, tego nie znioła nowelizacja przykazan kościelnych w 2002r.
  A nieprzestrzeganie tego nie jest grzechem ciężkim, lecz lekkim - w normalnej sytuacji, a wyjątkowe (np. celowa profanacja Męki Pańskiej) należałoby rozpatrzeć indywidualnie.

 • 2014-12-13 01:33:27

  gość: ~nielękajciesię

  jaki rozwój cywilizacyjno-społeczny takie media. Brak ciągłości historycznej słabe państwo a co za tym idzie takaż demokracja to pożywka dla rzyskiej indoktrynacji..w Polsce w zasadzie od kolebki...wolne światopoglądowo państwo,media i wolna średnia klasa..to zabawki dla innych z ugrunowanym panstwem i jego organami. w katobojnej Polszedzien bez kiecmenów dniem straconym....

 • 2017-03-04 21:59:18

  gość: ~big t

  Gosposia do księdza -co na obiad ... kaczusie ..ale dziś jest piątek ...to na masełku .

 • 2017-03-06 10:51:30

  gość: ~refleksyjny

  Katechizm Kościoła Katolickiego w kanonie 2418 mówi tak:

  "Sprzeczne z godnością ludzką jest niepotrzebne zadawanie cierpień zwierzętom lub ich zabijanie. Równie niegodziwe jest wydawanie na nie pieniędzy, które mogłyby w pierwszej kolejności ulżyć ludzkiej biedzie (...)

  i tu mamy dwa zasadnicze problemy:

  po pierwsze - co to znaczy "niepotrzebne zadawanie cierpień" ??
  Czy kojce porodowe dla świnek są ok ?
  czy chów klatkowy kurek jest ok ?
  Czy chów przemysłowy w ogólności jest ok ?
  czy ubój mechaniczny zwierzątek jest ok ?
  Co o tym ma decydować - czy wyłącznie to, że kotlet ma być duży i tani ?
  czy kupowanie mięsa z fabryk mięsa jest grzechem, czy nie (niezaleznie od tego, czy zjemy je w piątek, czy we wtorek) ??

  po drugie: niegodziwe marnotrawienie zasobów:

  "Problem polega na tym, że potrzeba czterech kalorii pochodzących z roślin, aby wyprodukować jedną kalorię jaką daje kurczak, sześć do wyprodukowania jednej wieprzowej i dziesięć w przypadku kalorii z wołowiny lub jagnięciny. To samo dzieje się z wodą; potrzebne jest 1500 litrów wody aby wyprodukować kilogram kukurydzy, ale 15 tysięcy idzie na kilogram wołowiny. Hektar dobrej ziemi może dać 35 kilogramów białka roślinnego; jeśli produkcja będzie przeznaczona do wykarmienia zwierząt - 7 kilogramów. Czyli jeden człowiek jedzący mięso zgarnia dla siebie środki , które rozdzielone, wystarczyły by dla pięciu albo dziesięciu ludzi. Jedzenie mięsa wprowadza bezwzględną niesprawiedliwość: pozwalam sobie na jedzenie produktu pięć, dziesięć razy droższego niż ten, który jesz ty. Jeść mięso, znaczy mówić: mam gdzieś pozostałych dziewięciu."
  cyt. Martin Caparros "Głód", Wydawnictwo Literackie.

 • 2020-01-21 14:50:23

  gość: ~Piotrlique

  Hey! Robert below,
  I wish to inform you, that I located extremely fascinating site which gives mod to brand-new mobile ready cash as well as various other customized products https://modapkcenter.com . Do someone knows it and can tell us more about this site?
  For now I tested:
  - Heart of Vegas Mod (Works well for me),
  - Dinos Royale Mod (This game is a crap even with mod),
  - Guns of Glory Mod (someone bugs but still working).

 • 2020-01-24 13:03:43

  gość: ~Piotrlique

  Siemano, może ktoś polecić kolagen z tołpygi?Potrzebuję takiego do smarowania na ciało, ze względów sportowych.

 • 2020-01-27 14:10:06

  gość: ~WilliamFep

  Siemano, może ktoś polecić kolagen z tołpygi?Potrzebuję takiego do smarowania na ciało, ze względów sportowych.

 • 2020-01-28 11:55:29

  gość: ~WilliamFep

  ostatnio dodany post

  Wiesz co, ja używałem Rybiego kolagenu z https://rybikolagen.pl i był raczej ok. W razie czego tam też można chyba spytać o badania i jak to w ogóle wygląda, tak więc bez przypału.

REKLAMA