Express-Miejski.pl

Zablokują krajową ósemkę. Droga ekspresowa jednak powstanie?

Droga ekspresowa możliwa? fot.: GT

Czy realna jest budowa drogi ekspresowej z Wrocławia do granicy czeskiej? - Jest szansa - mówi organizator piątkowego protestu Marcin Kożuchowski.

Na początku listopada, zwolennicy budowy drogi szybkiego ruchu protestowali w Szczytnej. Niestety, wracajaca ze sprzeciwu Magdalena Kożuchowska-Małolepsza tragicznie zginęła w wypadku samochodowym. Od tej chwili sprawy w swoje ręce wziął jej mąż Marcin Kożuchowski. - Po pikiecie w Szczytnej nic się nie zmieniło, jednak dostałem podziękowania od komendanta Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku i naczelnika ruchu drogowego za zainteresowanie problemem - komentował.

Kożuchowski postanowił zorganizować kolejną blokadę, tym razem zdecydowanie większą. Odbędzie się ona w piątek, 19 grudnia i obejmie dziewięć miejscowości, przebiegających przez krajową ósemkę. - Apeluję o rozsądek i rozwagę. Mamy zamiar współpracować ze służbami, żeby wszystko bezpiecznie przebiegło - mówi. Tutaj więcej.

Blokady odbędą się w takich miejscowościach jak:

1. Kobierzyce – godz. 12 - przejście dla pieszych przy stacji Orlen
2. Niemcza – godz. 12.45 - przejście dla pieszych przy stacji BP
3. Szklary – godz. 13 - przejście dla pieszych przy fotoradarze
4. Bardo – godz. 13.30 - przejście dla pieszych przy dworcu PKP
5. Boguszyn – godz. 13.40 - przejście dla pieszych przy przystanku autobusowym
6. Szalejów Górny – godz. 13.50 - przejście dla pieszych u podnóża "górki szalejewskiej"
7. Polanica-Zdrój – godz. 14 - przejście dla pieszych na DK8 w okolicy zajazdu
8. Szczytna – godz. 14.10 - przejście dla pieszych w okolicy stacji benzynowej Moya
9. Duszniki Zdrój – godz. 14.20 - przejście dla pieszych przed światłami (jadąc od strony Kłodzka)

Mapka ukazująca miejscowości, w których odbędą się blokady:

Mężczyzna zdecydował się jednak pójść krok dalej. Spotkał się z sekretarzem stanu Ministerstwa Infrastruktury Zbigniewem Rynasiewiczem. - Choć plan rozbudowy dróg i autostrad 2014-2020 jest już po konsultacjach międzyresortowych i w obecnej formie nie uwzględnia naszej S8/S5 to jest dla nas szansa - relacjonuje Kożuchowski. Plan trafił bowiem do opiniowania społecznego. - Musimy przekonać wszystkie gminy, starostwa i Urząd Marszałkowski, aby uchwaliły, że nie zgadzają się z obecną formą planu budowy dróg i autostrad. Ministerstwo jest nam przychylne- kontynuuje. 

Popierający budowę drogi ekspresowej muszą jednak wykonać ogrom pracy. - Mamy dwa miesiące na przesłanie tych uchwał do Ministerstwa. Niektóre rady zdeklarowały się, że uchwały będą gotowe do końca grudnia 2014. Kolejne miesiące będą kluczowe. Wszystkie ręce na pokład. Ze swojej strony zrobię wszystko, aby uwzględniono tę drogę w planie i abyśmy do 2020 mogli jeździć już nową bezpieczną drogą - kończy pełen nadziei Marcin Kożuchowski.

Maciej Pawłowski

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA