Express-Miejski.pl

Sędziowie postawili na swoim. Rozgrywki ruszą zgodnie z planem

Konflikt zażegnany. Sędziowie zagwiżdżą w rundzie wiosennej fot.: nysa.klodzko.pl

Sędziowie piłkarscy z Dolnego Śląska doszli do porozumienia z Dolnośląskim Związkiem Piłki Nożnej. Tym samym rozgrywki ligowe są niezagrożone.

Kością niezgody okazały się być nowe zasady rozliczania arbitrów, według których ryczałt za mecz pobierały wyłącznie sędzia-kierowca, a nie jak do tej pory wszyscy sędziowie, bez względu na to, czy jechali na mecz osobno czy razem. - Jest ona zgodna ze stanem faktycznym, a co najważniejsze jest zgodna z prawem. Jeżeli na mecz przyjedzie trzech sędziów, trzema autami wówczas klub wypłaci trzy dojazdy zgodnie z prawem powszechnym. Sędziowie nie mogą mówić, że to rozwiązanie nie poprawi sytuacji finansowej klubów. Nie o to chodziło klubom - mówił prezes DZPN Andrzej Padewski, liczący się ze strajkiem sędziów, których mieliby zastąpić sędziowie wybrani z losowania.

Arbitrzy nie ugięli się pod presją związku i chóralnie złożyli wnioski o urlopowanie (miejscami nawet do 90 proc.) W końcu jednak doszło do spotkania, które odbyło się w Legnicy. Związek reprezentowali wspomniany Andrzej Padewski, szefowa OZPN Legnica Maria Kajdan, wiceprezes DZPN Dariusz Machiński, szef OZPN Wałbrzych Dariusz Stachurski i dyrektor związkowego biura Paweł Zalewski. Z kolei w imieniu sędziów wystąpili Sebastian Tarnowski, Marek Dłubała, Andrzej Kaczmarek i Bogdan Terefelko. Choć rozmowy były szalenie burzliwie i trwały ponad pięć godzin, to obie strony domówiły się. Zdecydowano się wprowadzić model opolski. Jest to zryczałtowana opłata sędziowska, czyli stała kwota za dojazd i prowadzenie meczu, a koncepcja ta ma pozwolić klubom zabezpieczyć odpowiednią kwoty jeszcze przed sezonem. - Wracamy wygrani. Udało nam się wypracować korzystne rozwiązanie dla sędziów. Uchwała ma zostać przyjęta na zarządzie, 12 marca - oznajmił Sebastian Tarnowski. Odtąd sędzia główny w IV lidze otrzyma 205 zł na rękę, a asystenci po 163 zł. W klasie okręgowej kolejno po 158 zł i 128, w A klasie 111 zł i 94, natomiast w B Klasie 98 zł i 77. Więcej tutaj.

Poza tym prezes Padewski zobligował się wysłać do wszystkich dolnośląskich klubów listu z przypomnieniem, że sędziowie są nieodłącznym elementem wydarzenia piłkarskiego i są jednakowo ważni jak jego pozostali uczestnicy.

Oto apel prezesa Andrzeja Padewskiego:
Fair Play oznacza szacunek. Szacunek jest częścią piłki nożnej. Każdy uczestnik fenomenu, jakim jest gra w piłkę nożną ma takie same prawa, w tym prawo do bycia szanowanym.

Apelujemy o poszanowanie bez wyjątku wszystkich osób, wspólnie tworzących środowisko piłkarskie. Bez przeciwników nie ma meczu. Pamiętajmy jednak aby chęć wygranej nie przesłoniła nam faktu, że rywale również są kolegami z boiska. Sędziowie są odpowiedzialni za utrzymanie dyscypliny i poszanowanie zasad fair play. Zawsze akceptujcie ich decyzje bez kłótni i pomagajcie im, aby umożliwić wszystkim uczestnikom czerpanie przyjemności z gry. Działacze i osoby funkcyjne bezsprzecznie są elementem futbolu i z uwagi na ich poświęcenie oraz zaangażowanie muszą być odpowiednio traktowani. Widzowie tworzą atmosferę gry. Przychodzą na stadiony i boiska zobaczyć uczciwą grę, ale powinni zachowywać się uczciwie także względem siebie.

Przed rundą wiosenną sezonu 2014/15 życzę więc wszystkim uczestnikom rozgrywek piłkarskich DZPN przede wszystkim wzajemnego szacunku.

Runda wiosenna na Dolnym Śląska rusza już w ten weekend, a na boiska wracają drużyny rywalizujące w III lidze. Tydzień później zrobią to IV-ligowcy, a za dwa tygodnie wystartuje klasa okręgowa i A Klasa. B Klasa zaś ruszy w połowie kwietnia.

mp

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA