Express-Miejski.pl

Dożynki Wojewódzkie w Kamieńcu Ząbkowickim zakończone

Dożynki Wojewódzkie i Diecezjalne w Kamieńcu Ząbkowickim fot.: Mariusz Chmielowiec (www.mimart.eu)

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

5 września Kamieniec Ząbkowickich był stolicą dolnośląskich rolników. Obchodzono w nim Dożynki Wojewódzkie i Diecezjalne 2010. Uroczystą Mszą Świętą, konkursem na najpiękniejszy wieniec oraz wspaniałą zabawą uczczono tegoroczne plony dolnośląskiej ziemi.

Na czas dożynek Kamieniec zmienił swoje oblicze. Na wyjeździe na Ząbkowice powstał potężny, kilkumetrowej wysokości zamek ze słomy, z drugiej strony miasta gości witał wielki traktor. Niemalże każdy zakątek miasteczka był przystrojony słomianymi dekoracjami. Mieszkańcy Kamieńca z pewnością wiele czasu poświęcili na przygotowanie tych wszystkich drobiazgów nawiazujących do święta plonów.

Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną za udane zbiory, którą odprawił Biskup Świdnicki ks. Ignacy Dec. Następnie delegacje wszystkich powiatów zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe idąc w barwnym korowodzie dożynkowym.

Wszystkich zebranych na kamienieckim stadionie przywitali gospodarze imprezy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, Wójt Kamieńca Ząbkowickiego Marcin Czerniec oraz Biskup ks. Ignacy Dec. Na uroczystości gościli także m.in. przedstawiciele Samorządu Województwa Dolnośląskiego- Wicemarszałek Stanisław Longawa oraz Członek Zarządu Zbigniew Szczygieł, parlamentarzyści (Jakub Szulc, Monika Wielichowska, Tomasz Smolarz, Anna Zalewska), Wicewojewoda Dolnośląski Ilona Antoniszyn- Klik oraz przedstawiciele duchowieństwa, powiatu ząbkowickiego i krajów partnerskich.

- To zaszczyt gościć tutaj, na pięknej ząbkowickiej ziemi. Szczególnie w dniu takim radosnym jak świętowanie plonów. Cieszę się, że dożynki wojewódzkie obchodzone są wspólnie z diecezjalnymi. To bardzo ważna i dobra inicjatywa - mówił podczas swojego wystąpienia Marszałek Łapiński.

Podziękował on także rolnikom za trud ich pracy oraz wyraził zadowolenie z coraz odważniejszego i liczniejszego sięgania po środki unijne przeznaczone na odnowę wsi.

Wystąpienie każdej osoby zwieńczone było oklaskami przedstawicieli władz siedzących na wprost sceny oraz rolników stojących z boku.

Licznie przybyłe delegacje powiatów zaprezentowały komisji konkursowej swoje wieńce. Były przyśpiewki, tańce, programy artystyczne. Wybór tego najpiękniejszego przysporzył komisji sporo trudności. Ostatecznie wyniki były następujące:

 • I miejsce - Powiat Kłodzki, gmina Radków, wieś Ścinawka Dolna – Wieniec pojedzie reprezentować województwo na Dożynki Prezydenckie do Spały
 • II miejsce - Powiat Polkowicki, gmina Gaworzyce, wieś Gaworzyce
 • III miejsce - Powiat Górowski, gmina Niechlów, wieś Siciń.

Cześć oficjalną zamknęło misterium chleba. Po poświęceniu bochnów gospodarze imprezy podzielili się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

Potem przyszedł już czas na zabawę. Z ponad godzinnym opóźnieniem przegląd piosenki ludowej oraz koncerty zespołów Trubadurzy i Brathanki umilały czas gościom. Pomimo chwilowych, intensywnych opadów deszczu najtrwalsi bawili się do białego rana.

Urząd Marszałkowski / leoni

19

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dożynki Wojewódzkie w Kamieńcu Ząbkowickim zakończone

  2010-09-06 13:21:49

  Urząd Marszałkowski / leoni

  5 września Kamieniec Ząbkowickich był stolicą dolnośląskich rolników. Obchodzono w nim Dożynki Wojewódzkie i Diecezjalne 2010. Uroczystą Mszą Świętą, konkursem na najpiękniejszy wieniec oraz wspaniałą zabawą uczczono tegoroczne plony dolnośląskiej ziemi.

 • 2010-09-06 14:23:35

  gość: ~BB

  BRAWO KAMIENIEC,TAK NAPRAWĘ TO JEDYNA MIEJSCOWOŚĆ W NASZYM POWIECIE ZASŁUGUJACA NA POCHWAŁE.

 • 2010-09-06 14:38:09

  zołza

  brawo jasne- szkoda, ze tam taki bałagan straszny został.... i godzina czekania na korowod, potem nastepna wtopa - brak nagłosnienia dla delegacji z wieńcami, potem deszcz (fakt- to nie wina organizatorow), a potem znowu połtorej godziny czekania na gwiazde.....

 • 2010-09-06 14:37:25

  gość: ~aKochanie

  Było naprawdę super :) ten kto nie był niech teraz żałuje

 • 2010-09-06 14:46:25

  gość: ~misiek

  jakoś nie zauwazyłem żeby to było święto rolników. Jeśli już to polityków.

 • 2010-09-06 16:27:47

  gość: ~Ania

  Kamieniec stanął na wysokości zadania i to bez dwóch zdań!!!
  Brawo brawo brawo!
  A małe wpadki zdarzają się każdemu nawet w wielkich miastach więc nie narzekajmy ....

 • 2010-09-06 20:58:50

  gość: ~xx

  Uczestniczyłam, widziałam .Jak dla mnie za mało folkloru. Trubadurzy to jak by ich odkurzyli ze starej szafy, a Bratanki to nie te BRATANKI.Pokazali by Mazowsze,albo Śląsk 8 regionów to było by na co popatrzeć. Jak dla mnie nic szczególnego.

 • 2010-09-06 23:37:39

  ddd

  A ja bym chciał się dowiedzieć gdzie byli rolnicy na tych dożynkach? bo widać było głównie jakies ponad 100 sztuk oficjeli tyle że oni za wiele z rolnictwem nie mają wspólnego. Dożynki to przecież świeto rolnika za jego wytężoną pracę i trud. Dziekuje się jemu za to ze produkuje dla wszystkich materiał na chlebek. No to jakie to podziekowania skoro rolnik jak już był to musiał stać gdzieś z boku bo wszystkie miejsca siedzące zajęte były przez polityków i innych "możnowładców". Paranoja i śmiech moim zdaniem.

  Czy zauważyliście że dożynki jako święto na poziomie od gminnych w górę to już nie jest impreza dla rolnika tylko dla polityka? No ale żeby nie dokuczać obecnie rządzącym to przyznajmy, tak jest jest już od lat wielu. Ale może ktoś w końcu zauważy parodię jaką z tego zrobiono? :)

 • 2010-09-07 07:03:28

  janek56

  Paranoja jak cholera, to jest święto rolnika za jego ciężka prace gdzie są związki zawodowe rolników powinni wypierdzielić wszystkich z tymi tłustymi i wypacykowanymi gębami do tylnych rzędów albo niech stoją całe życie dupy plaszczą na stołkach ale do kamery pierwsi sie pchają.Ciekawy jestem jak pomogą tym co w wyniku powodzi stracili wszystkie plony,czy tam swoje tłuste gęby pokażą pokażą?

 • 2010-09-07 10:49:22

  gość: ~gość

  "Wystąpienie każdej osoby zwieńczone było oklaskami przedstawicieli władz siedzących na wprost sceny oraz rolników stojących z boku." Zdaje się , że rolnicy powinni zajmować te miejsca na wprost sceny. To tak na przyszłość do organizatorów imprez dla ludu jeśli jeszcze chcą mieć na cokolwiek wpływ po wyborach.

 • 2010-09-07 10:53:28

  gość: ~ja

  Przydałby się Janek Borysewicz, który wie jak zrobić porzadek z garniturami: " Panowie w garniturach, wypier***ać! To nie jest koncert dla was, tylko dla naszych fanów".

  http://muzyka.interia.pl/artysci/artysta/wiadomosci/news/borysewicz-skandal-zastepczy,508966

 • 2010-09-07 18:50:26

  gość: ~Cassandra

  O rany ,tylko nie Janek.On może z nienacka pokazać ptaka:-)
  A Panasewicz dla wzmocnienia efektu przywali butelką mineralnej w łeb.

 • 2010-09-07 20:04:38

  gość: ~:)

  Co by nie powiedzieć dożynki odbyły się i były największą imprezą w ostatnim czasie. A wieńce dożynkowe były śliczne!

 • 2010-09-07 20:35:51

  gość: ~Tomasz

  Było super, wieńce świetne itd...ale zabolały mnie, a raczej mój portfel, atrakcje dla dzieci. Ceny kosmos, a raczej może Wrocław, ale to to samo :)
  Stoszowice z imrezą Dożynkową w Lutomierzu postarały się bardziej, gdyż dmuchane zamki i basen z piłkami były gratis.

 • 2010-09-08 09:38:16

  zołza

  ceny kosmos bo wszystkie atrakcje zapewniala firma z zewnątrz - moze to dlatego?

 • 2010-09-08 10:11:11

  zorra

  nie wiem ile w tym prawdy, ale ta firma zgarnęła ponad 30.000 za organizację w tym catering... przy czym jedzenie wcale nie było jakieś super dobre, do tego Rolnicy z boku, garniaki na środku, to też trochę nie halo. Za to brawa dla strażaków za koordynację na parkingu, profeska.

 • 2010-09-08 10:13:12

  zołza

  ale za to moglismy kupic sobie bombki na przyklad.... ;)

 • 2010-09-08 18:50:23

  gość: ~Zdzichu61l

  Dożynki Wojewódzkie ? A ten w czerwonej kiecy i czerwonej czapeczce z pomponikiem to chyba Wojewoda?

 • 2010-09-08 20:36:02

  gość: ~Kilof

  no na pewno nie wodzirej

 • 2010-09-10 15:03:06

  gość: ~S

  ostatnio dodany post

  Powinno tam być powiat górowski Siciny a nie Siciń !

REKLAMA