Express-Miejski.pl

GUS: Wzrost wynagrodzeń i zatrudnienia w dolnośląskich przedsiębiorstwach

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Na Dolnym Śląsku przedsiębiorstwa zatrudniły o 5,4 proc. więcej osób niż w roku ubiegłym. Przeciętne wynagrodzenie również wzrosło. Teraz to prawie 4 tys. zł brutto.

GUS publikuje informację o sytuacji społeczno-gospodarczej województw od 1996 roku. Zawiera ona szereg danych, odnoszących się m.in. do liczby ludności, rynku pracy, wynagrodzeń, gospodarki oraz samorządu terytorialnego. Dane za ostatni kwartał pokazują, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wzrosło o 4 proc. do poziomu 4053,71 zł. Przedsiębiorstwa zatrudniały także o 1,1 proc. więcej osób niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Co istotne, zarówno wzrost wynagrodzeń, jak i zatrudnienia nie był równomierny we wszystkich regionach kraju.

Województwo dolnośląskie jest liderem pozytywnych zmian. To tutaj wzrost zatrudnienia jest najszybszy. Jest to przede wszystkim zasługa większej liczby etatów w przemyśle (+4.0 proc.), handlu (+9,2 proc.), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (+5.1 proc.) oraz administrowaniu (+14.4 proc.). Pomimo poprawy sytuacji, wciąż z problemami boryka się budownictwo oraz zakwaterowanie
i gastronomia. Powyższe dane obejmują jedynie sektor przedsiębiorstw oraz zawierają informację o średnich zarobkach, nie zaś o tych, które pracownicy otrzymują najczęściej.

W „Raporcie płacowym 2015”, przygotowanym przez jedną z wiodących firm rekrutacyjnych przeczytać można, że obecnie rynek pracy charakteryzuje się nieodpasowaniem umiejętności poszukujących prace do oczekiwań pracodawców. Zdobycie pracy lub zwiększenie zarobków wymaga zatem podwyższenia swoich kwalifikacji.

Stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2015 roku w województwie dolnośląskim wg danych GUS wynosiła 10.4 proc. To najniższy wynik w ciągu ostatnich trzech lat.

sm. / Express-Miejski.pl / GUS

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • GUS: Wzrost wynagrodzeń i zatrudnienia w dolnośląskich przedsiębiorstwach

  2015-06-17 09:47:36

  sm. / Express-Miejski.pl / GUS

  Na Dolnym Śląsku przedsiębiorstwa zatrudniły o 5,4 proc. więcej osób niż w roku ubiegłym. Przeciętne wynagrodzenie również wzrosło. Teraz to prawie 4 tys. zł brutto.

 • 2015-06-30 21:44:07

  gość: ~kleo

  Tu można ocenić i rozliczyć z obietnic naszych polityków portalsamorzadowy.pl/ocen-radnych/ Niektóre komentarze dają do myślenia...

 • 2015-07-01 13:15:36

  gość: ~fizyczny

  Najwięcej "wzrosła" administracja i to zapewne ona podniosła średnie wynagrodzenie brutto. Czyżby następowało już obsadzanie stanowisk "swoimi" przed jesiennymi wyborami?

 • 2015-07-02 07:52:38

  gość: ~kax

  dobra strona trzeba zrobic zeby jak najwiecej ludzi sie o niej doweidzialo

 • 2015-07-02 10:47:22

  gość: ~kowalski

  ostatnio dodany post

  Tak czy owak zawsze novak

REKLAMA