Express-Miejski.pl

Gorący okres na wsiach - trwają żniwa

Żniwa na terenie gminy Kamieniec Ząbkowicki fot.: Express-Miejski.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Okres żniw w pełni. Mniejwięcej od połowy lipca na polach można zauważyć kombajny i maszyny rolnicze, a wszelkie prognozy wskazują, że tegoroczne żniwa będą duże.

Ceny, jakie rolnicy mogą otrzymać w skupie za sprzedaż zbóż są wyższe aniżeli przed rokiem. W skupie zboża i rzepaku Agromat w Braszowicach za tonę pszenicy konsumpcyjnej płaci się 650 zł, za paszową 600 zł. W tym samym punkcie za pszenżyto ustalono kwotę 500 zł za tonę, za jęczmień paszowy 500 zł, a za rzepak 1550 zł. - Skupujemy także jęczmień browarny. Jego cena zależy od parametrów. Nie jest jednak niższa niż 650 zł za tonę - wyjaśnia Michał Usarek, specjalista do spraw skupu i sprzedaży zbóż w przedsiębiorstwie Agromat. Zakład nie skupuje natomiast żyta.

W skupie tworzą się kolejki, jednak rolnicy przywykli już, że aby rozliczyć się z firmą skupującą zboże muszą uzbroić się w cierpliwość. Na razie kolejki nie są spore, a czasem zdarzy się tak, że rolnicy obsługiwani są zaraz po przyjeździe do skupu. - Wszystko zależne jest od pory przyjazdu. Klientów staramy się obsługiwać na bieżąco, jednak czasem tworzą się kolejki i jest to normalne zjawisko. Średni czas oczekiwania w kolejkach to od godziny do trzech - dodaje Michał Usarek.

Średnia cena w kraju, jaką rolnicy otrzymują za tonę pszenicy konsumpcyjnej, według analizy portalu Farmer.pl, wynosi około 680 zł. Za pszenicę paszową ceny wahają się w granicach od 550 zł do 650 zł. Za pszenżyto w skupach w Polsce płacą średnio 530 zł, za jęczmień paszowy ponad 540 zł. Ceny żyta kształtują się na poziomie: 450 zł żyto paszowe, 500 zł żyto konsumpcyjne. Tona rzepaku kosztuje średnio półtora tysiąca.

sm. / Express-Miejski.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gorący okres na wsiach - trwają żniwa

  2015-07-30 11:28:15

  sm. / Express-Miejski.pl

  Okres żniw w pełni. Mniejwięcej od połowy lipca na polach można zauważyć kombajny i maszyny rolnicze, a wszelkie prognozy wskazują, że tegoroczne żniwa będą duże.

 • 2015-07-31 07:59:53

  gość: ~Ksiegowa

  ostatnio dodany post

  Najwieksze zniwa beda dla partyjnych baronow z gminy Sroda Slaska ktorzy na polach zalatwili sobie slupy energetyczne i GPZ.Juz licza pieniadze z odszkodowan...

REKLAMA