Express-Miejski.pl

Fałszywe wezwania do zapłaty? Nie daj się naciągnąć

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Wezwania do zapłaty wysyłają zwykłym listem. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, aby ignorować przesyłki. Najprawdopodobniej to próba wyłudzenia pieniędzy.

Skontaktowała się z nami mieszkanka powiatu ząbkowickiego, która kilka dni temu otrzymała list od Centrum Egzekwowania Należności Credit Express Inkasso Poland z wezwaniem do zapłaty. Kwota, choć nie przekraczała 100 zł, to jednak zaniepokoiła naszą Czytelniczkę.

Sprawa dotyczy rzekomego braku zapłaty za zakupiony towar sprzed ponad 10 lat, a doliczone zostały do tego koszty administracyjne. Wierzycielem w tym przypadku jest firma International Masters Publishers w Warszawie. Co ciekawe, mieszkanka list znalazła w skrzynce, a więc nie był on polecony ani za potwierdzeniem odbioru. Jak się okazuje, nie jest ona pierwszą osobą, która takie wezwanie otrzymała.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, aby ingorować takie zawiadomienia. - Przesyłkę wysłaną zwykłym listem bez potwierdzenia odbioru możemy potraktować jako taką, która nigdy do nas nie dotarła – warto o tym pamiętać – informują urzędnicy. Najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia pieniędzy i manipulowania społeczeństwem. - Kwoty celowo nie są wysokie. Niektórzy ludzie, aby mieć spokój, wyślą pieniądze na podany numer konta i firma swój cel osiągnie – dodaje przedstawicielka UOKIK.

W tym przypadku prawo także jest po stronie mieszkanki. Wszelkie roszczenia majątkowe (za wyjątkiem oszczeń o świadczenia okresowe, roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, oraz tych, co do których przedawnienie nie zostało wyłączone) po dziesięciu latach przedawniają się, zgodnie z artykułem 118 kodeksu cywilnego.

Co więcej, w 2012 roku firma International Masters Publishers otrzymała już karę 250 tys. zł za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

sm. / Express-Miejski.pl

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Fałszywe wezwania do zapłaty? Nie daj się naciągnąć

  2015-09-16 09:13:33

  sm. / Express-Miejski.pl

  Wezwania do zapłaty wysyłają zwykłym listem. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi, aby ignorować przesyłki. Najprawdopodobniej to próba wyłudzenia pieniędzy.

 • 2015-09-22 10:57:44

  gość: ~YZX

  NA PEWNO FAŁSZERZE Z NOWEJ RUDY CWANIACZKI

 • 2016-03-04 15:14:47

  gość: ~MOPS

  NA PEWNO Z NOWEJ RUDY WRAZ Z PSEUDO - PRAWNICZKĄ CWANIACZKI ZA DUŻO KOKI I MARYCH ĆPUNY

 • 2016-03-03 23:24:11

  gość: ~Drwal007

  www.WezwanieDoZaplaty.online-kancelaria.pl - dobra strona

 • 2017-02-08 18:21:50

  gość: ~GOŚĆ

  NO I CO TYLE SIE NAPISAŁAM I ŻEŚCIE MNIE ZŁODZIEJE SKASOWALI CAŁY TEKST ALE JA SOBIE Z WAMI PORADZE Z POMOCĄ OBECNEJ WŁADZY...

 • 2017-10-06 13:59:19

  gość: ~Gość

  ostatnio dodany post

  skoro jakaś firma podaje swój numer konta, bank, numer telefonu, to odpowiednie służby nie mogą z tym zrobić porządku? Dziwne.

REKLAMA