Express-Miejski.pl

E-papierosy w miejscach publicznych. Dozwolone czy nie?

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Czy zakaz palenia w miejscach publicznych obejmuje także elektroniczne papierosy? - pytają Polacy. Wątpliwości rozwiewa Krystyna Szymańska, lekarz ząbkowickiego sanepidu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach SL. informuje, że obecnie e-papierosy nie podlegają regulacjom prawnym w myśl ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Zgodnie z ustawą zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, które definiowane są jako „wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę”. Definicja ta nie obejmuje inhalatorów nikotyny, które są urządzeniami elektronicznymi. Problem używania elektronicznych papierosów w miejscach użyteczności publicznej może zostać rozwiązany bezpośrednio jedynie uchwałami władz miejskich lub innymi regulacjami np. korzystania ze środków transportu publicznego, obiektów sportowych i wypoczynku itp.

Na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznych wyników badań, które by potwierdzały mniejszą szkodliwość e-papierosów w stosunku do innych wyrobów tytoniowych. Wiedza na temat e-papierosów  jest wciąż niewielka, a eksperci często wyrażają sprzeczne opinie dotyczące ich wpływu na organizm człowieka. Ze względu na niewiadomy skład uzupełnień do elektronicznych papierosów wyrób ten nie może być zalecany jako środek terapeutyczny, gdyż zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 Prawo Farmaceutyczne ( Dz. U. 2001 Nr 126 poz.1381 z późn. zm.) nie posiada on pozwolenia dopuszczenia do obrotu jako produktu leczniczego.

Wobec pojawiającego się problemu stosowania elektronicznych papierosów (inhalatorów nikotyny) przez młodzież szkolną, jedynym rozwiązaniem dla placówek oświatowych jest umieszczenie zakazu palenia papierosów w statutach szkół. Zakaz ten winien obejmować całą społeczność szkolną (uczniów, nauczycieli, personel administracyjny oraz rodziców, np. podczas wycieczek szkolnych, wypoczynku itp. )

W zakładach pracy, kwestia palenia e–papierosów może zostać uregulowana w przepisach wewnątrzzakładowych, w tym przede wszystkim w treści regulaminu pracy., Korzystanie ze-papierosów może być źle odbierane przez współpracowników, klientów firmy czy kontrahentów, dlatego pracodawca może uregulować zasady używania elektronicznych papierosów. W takim przypadku pracownik, aby używać e-papierosy, powinien wykorzystywać przerwy przysługujące mu ze względu na wykonywaną pracę. 

sm. / Express-Miejski.pl / PSSE Ząbkowice Śląskie

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • E-papierosy w miejscach publicznych. Dozwolone czy nie?

  2015-10-16 10:34:04

  sm. / Express-Miejski.pl / PSS

  Czy zakaz palenia w miejscach publicznych obejmuje także elektroniczne papierosy? - pytają Polacy. Wątpliwości rozwiewa Krystyna Szymańska, lekarz ząbkowickiego sanepidu.

 • 2015-10-19 14:19:45

  gość: ~Freja

  ostatnio dodany post

  Vapuję tabaque od roku, ale staram się zachowywać te same zasady co w przypadku normalnych papierosów, myślę że to kwestia wzajemnego szacunku.

REKLAMA


REKLAMA