Express-Miejski.pl

Na drogach bezpieczniej - statystyczne podsumowanie 2015 roku

zdjęcie ilustracyjne fot.: KGP

2269 wypadków mniej, 298 mniej ofiar śmiertelnych i 3088 mniej rannych w porównaniu do ubiegłego roku na terenie całego kraju. Policyjne statystyki za miniony rok.

Na przestrzeni ostatnich ponad 20 lat, pomimo blisko trzykrotnego wzrostu ilości pojazdów mechanicznych poruszających się po polskich drogach, liczba wypadków drogowych spadła o prawie 21 tys., a liczba zabitych w nich osób o prawie 4 tys.

Dla porównania w 1994 roku na terenie Polski zarejestrowanych było ponad 10 mln pojazdów silnikowych. W tym samym roku liczba wypadków drogowych wyniosła ponad 53,5 tys. W ich wyniku ponad 6,7 tys. osób poniosło śmierć osoby poniosły śmierć, natomiast około 64,5 tys. zostało rannych.

Jak wynika z policyjnych danych, w 2015 roku w 32,7 tys. wypadkach na terenie kraju zginęło niewiele ponad 2,9 tys. osób a niespełn 39,5 tys. zostało rannych. Liczba zarejestrowanych pojazdów silnikowych przekroczyła 26 mln.

W porównaniu do 2014 roku odnotowano blisko 7 proc. spadek ilości wypadków drogowych, około 10 proc. spadek ilości zabitych i ponad 7 proc. spadek ilości rannych. W tym samym roku doszło do prawie 35 tys. wypadków drogowych, w których życie straciło ponad 3,2 tys. osób, a ponad 42,5 tys. podróżujących zostało rannych.

Na terenie Dolnego Śląska również odnotowano spadek liczby wypadków drogowych. W 2015 roku doszło do 2262 wypadków i jest to mniej o ponad 8 proc. niż w 2014 roku. W tych wypadkach zginęło 185 osób – o blisko 24 proc. mniej niż rok wcześniej, a rannych zostało 2946 osób i jest to mniej o blisko 7 proc.

- Powyższe dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego, poruszających się po Polsce nieustannie się poprawia. To tak, jakby na przestrzeni tych ponad 20 lat ocalały miasta wypoczynkowe takie jak Mikołajki czy Łeba - komentuje Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

Bezpośredni wpływ na tak znaczącą poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym miała codzienna praca policjantów, którzy dysponując coraz większą ilością urządzeń, kontrolowali m.in. prędkość czy trzeźwość. Poprawie uległa też świadomość polskich kierowców oraz kultura jazdy.

Niewątpliwie nie bez znaczenia było również zaostrzenie sankcji karnych stosowanych wobec kierowców łamiących przepisy prawa oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, dotyczących m.in. odbierania praw jazdy.

KGP / KWP Wrocław

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA