Express-Miejski.pl

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

zdjęcie ilustracyjne fot.: istock.com

Każdej zimy wracają wątpliwości związane z odśnieżaniem chodników. Kto jest za to odpowiedzialny? Od kogo żądać odszkodowania za złamanie nogi na oblodzonym chodniku?

- Właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości. Musi odśnieżyć i zlikwidować lód również z bramy i podwórka swojej posesji, a także usunąć sople i zwały śniegu z dachu budynku oraz zabudowań gospodarczych znajdujących się na jego terenie. Ogarnięty śnieg musi składować w miejscu, w którym nie powodowałby zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów - informuje dziennik Gazeta Prawna. To samo tyczy się współwłaścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych, jednostek organizacyjnych, osób posiadających nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu oraz innych podmiotów władających nieruchomością.

W przypadku nieodśnieżenia chodnika i pechowej sytuacji, w której ktoś na odcinku przyległym do posesji złamie sobie nogę, właściciel może zostać podany do sądu. Sprawy, choć czasem ciągną się po kilka miesięcy w większości przypadków kończą się korzystnie dla pokrzywdzonego.

Czego nie musimy odśnieżać?

Na pewno przystanków tramwajowych i autobusowych – za to odpowiedzialni są zarządcy drogi lub gmina. Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać też chodnika wówczas, gdy nie przylega on bezpośrednio do nieruchomości, lecz dzieli go od niej pas trawnika. Wtedy obowiązek usuwania z niego śniegu ciąży na gminie. Jeżeli na chodniku znajduje się przystanek komunikacyjny, płatny postój albo miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów, to wówczas obowiązek uprzątnięcia ich ciąży na firmach, które je użytkują.
Nie uprząta się też śniegu z jezdni, ponieważ za to odpowiada zarząd drogi. Natomiast właściciel nieruchomości powinien odśnieżyć chodnik, na którym stoi kiosk. Obowiązek odśnieżania nie ciąży na właścicielu kiosku.

W przypadku powierzenia zadania odśnieżania firmie, w przypadku sprawy sądowej za nieodśnieżony chodnik także nie musimy się martwić. Poszkodowany będzie sądził się z firmą zatrudnioną do odśnieżania.

Warto zaznaczyć też, że właściciel przez cały rok jest zobowiązany do dbania o czystość na chodniku przyległym do jego nieruchomości - nie tylko w okresie zimowym. Za nieodśnieżony bądź zaniedbany chodnik przysługuje kara nawet do 500 zł!

em24.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

  2016-01-20 09:47:30

  em24.pl

  Każdej zimy wracają wątpliwości związane z odśnieżaniem chodników. Kto jest za to odpowiedzialny? Od kogo żądać odszkodowania za złamanie nogi na oblodzonym chodniku?

 • 2016-01-20 14:59:12

  gość: ~ręce opadają

  u mnie ulica nigdy nie była odśnieżana, nigdy nie była zamiatana, nigdy to jest 18 lat jak mieszkam,

  ulica boh. getta jest tak oblodzona, ze nie można zejść, sposobem od kilku lat jest jej zamykanie i po problemie a innym walić upomnienia

 • 2016-01-20 18:36:52

  gość: ~doRedakcji

  Proszę podać podstawę prawną! Mam wątpliwości co do treści artykułu!

 • 2016-01-21 09:57:13

  gość: ~g o ś ć

  - czystość na chodniku PRZYLEGŁYM do jego nieruchomości -
  wystarczy trawniczek gminny i już mamy obowiązek z głowy, warto o tym wiedzieć
  pozdrawiam

 • 2016-01-21 12:49:24

  gość: ~Pytajacy

  Witam ,mam pytanie mieszkam w starej 5 rodzinnej kamienicy.Cztery rodziny mają mieszkania wykupione,zarządcą jest Powiernik,podwórze jest wspólne dla wszystkich jest też chodnik przyległy do budynku.Kto odpowiada za odśnieżanie !!! płacimy Zarządcy Powiernik za mieszkanie itp.tak właściwie to tylko mieszkanie i to nie do końca jest nasze.

 • 2016-01-21 13:07:05

  gość: ~bałwan

  Wspólnota mieszkaniowa do której nalezysz, a którą zarządza Powiernik.
  Albo sami ustalcie dyzury i odsniezajcie albo wynajmijcie firmę która to zrobi za was

 • 2016-01-21 18:38:34

  gość: ~odpow

  Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi, że" właściciele muszą dbać o czystość i porządek na swoich nieruchomościach".

  Właściciele nieruchomości zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy są również zobowiązani do utrzymania czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż ich nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.

 • 2016-01-21 18:41:14

  gość: ~dodaję

  Dnia 1 lutego 2015r. weszła w życie zmiana ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw( tekst jednolity Dz. U. 2013 poz. 1399 ze zmianami).

 • 2016-01-25 08:46:18

  gość: ~JA

  ostatnio dodany post

  PYTANIE
  PRZY MOJEJ ULICY PARKUJĄ SAMOCHODY STOJĄ SOBIE BO LUDZIE IDĄ NA DZIAŁKĘ CZYLI JEST DOPUSZCZONE PARKOWANIE AUT MUSZĘ ROBIC COŚ Z CHODNIKIEM (SPRZATAM, ALE CZY MUSZĘ)

REKLAMA