Express-Miejski.pl

Uczniowie rozpoczynają ferie. Apel policji

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Już od piątku dzieci i młodzież województwa dolnośląskiego rozpoczną ferie zimowe. Policja będzie dbała o bezpieczeństwo uczniów. Zapowiadane są wzmożone kontrole.

Głównym celem działań funkcjonariuszy jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieciom, które będą uczestniczyć w zorganizowanych formach wypoczynku jak i tym, które pozostaną w miejscu zamieszkania.

Działania realizowane w szczególności przez policjantów prewencji oraz ruchu drogowego, obejmą kilka obszarów:

  • bezpieczeństwo na drogach
  • bezpieczeństwo w miejscu wypoczynku
  • bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania

Dolnośląscy funkcjonariusze swoje działania związane z bezpieczeństwem podczas zimowego wypoczynku realizują już od połowy stycznia 2016. Mimo tego, że dla dzieci i młodzieży województwa dolnośląskiego ferie rozpoczną się dopiero z początkiem lutego, to w naszym regionie, w miejscach turystycznych już wypoczywają dzieci i turyści z innych regionów Polski.
Funkcjonariusze realizując przedsięwzięcie m.in. organizują spotkania z wychowawcami lub opiekunami oraz dziećmi poświęcone zasadom bezpieczeństwa, występującym zagrożeniom i sposobom ich unikania.

W okresie ferii policjanci ponadto:

  • kontrolują miejsca pozostawione bez nadzoru, a stwarzające różnego rodzaju zagrożenia, zwłaszcza zbiorniki wodne oraz miejsca zimowych zabaw,
  • kontrolują miejsca zorganizowanego wypoczynku, pod kątem wszelkiego rodzaju nieprawidłowości zagrażających bezpieczeństwu wypoczywających,
  • kontrolują miejsca sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem sprzedaży osobom nieletnim, jak również miejsca, gdzie może dochodzić do handlu lub zażywania środków odurzających.

Realizując powyższe przedsięwzięcia policjanci współpracują z organizatorami wypoczynku zimowego oraz przedstawicielami innych służb oraz instytucji, w tym m.in.: GOPR, Straży Gminnych, Straży Leśnych, Straży Rybackich.
Szczególne znaczenie w tym okresie ma bezpieczeństwo przewozu dzieci i młodzieży, dlatego też policjanci podczas ferii dzieci z województwa dolnośląskiego będą, jak co roku prowadzili kontrole stanu technicznego autokarów. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą sprawdzać między innymi stan techniczny i wyposażenie autokarów oraz stan trzeźwości kierowców jadących z dziećmi na zimowy wypoczynek.

W okresie zimowego wypoczynku takie kontrole są również realizowane na dolnośląskich trasach, podczas wzmożonych działań drogowych.
Funkcjonariusze realizujący działania oprócz stanu technicznego i wyposażenia pojazdów, szczególną uwagę zwracają na:

  • stan trzeźwości kierowców,
  • przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów,
  • zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
  • prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.

W przypadkach zaistnienia utrudnień w ruchu, policjanci podejmą czynności zmierzające do przywrócenia płynności oraz udzielą kierującym informacji o zaistniałych utrudnieniach w ruchu i zorganizują objazdy.

Dla rodziców i opiekunów dzieci istnieje również możliwość sprawdzenia autobusu na specjalnej stronie „Bezpieczny autobus” uruchomionej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Wzmożone kontrole nad zbiornikami wodnymi

Główną przyczyną wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym jest lekkomyślność osób, które nie zastanawiając się nad konsekwencjami, wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść akwenów, cieków wodnych, mostów, śluz i wszelkich innych miejsc na lodzie, gdzie występują rysy, pęknięcia. Tam policja także będzie przeprowadzała częste kontrole.

- Niebezpieczeństwa unikniemy tylko wtedy, gdy nie będziemy wchodzić na pokryty lodem zbiornik. W innym przypadku zawsze musimy wziąć pod uwagę możliwość załamania się lodu, co dla nas samych lub innych osób może skończyć się tragicznie - mówi Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

Jeśli lód się pod tobą załamie postępuj w następujący sposób:

  • Nie wykonuj gwałtownych ruchów
  • Natychmiast wołaj o pomoc
  • Spróbuj wydostać się na lód w kierunku, z którego przyszedłeś. W tym celu świadomie załamuj przed sobą lód do momentu, aż będzie on na tyle twardy żebyś mógł wydostać się na niego. Rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód, który nie będzie się już załamywał.
  • Po lodzie poruszaj się czołgając, a w miarę jak lód będzie grubszy na czworakach.
  • Znajdź ciepłe schronienie najszybciej jak to jest możliwe.

Jeśli zauważyłeś, że pod kimś załamał się lód: Alarmuj!

Jeżeli podejmiesz decyzję o udzieleniu pomocy, przed wejściem na lód upewnij się, czy jest to bezpieczne. Idąc z pomocą drugiej osobie musisz pamiętać o własnym bezpieczeństwie.

  • Posłuż się długą liną, gałęzią, ubraniem lub czymkolwiek innym, czym mógłbyś wyciągnąć poszkodowanego.
  • Do osoby będącej w wodzie podchodź na czworakach, czołgając się lub pełzając, unikając wejścia na cienki lód.

Po wyciągnięciu osoby z wody, udziel pierwszej pomocy:

  • W celu ochrony przed utratą ciepła zmień jej jak najszybciej ubranie na suche (np. załóż własną kurtkę, bluzę, sweter), jeżeli istnieje taka możliwość okryj ją kocem.
  • Poczekaj na przyjazd karetki pogotowia.
  • Osobie przytomnej możesz podać osłodzony ciepły napój (bez alkoholu).

sm. / Express-Miejski.pl

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA