Express-Miejski.pl

Wzrosną ceny za wysyłanie listów i paczek

zdjęcie ilustracyjne fot.: Poczta Polska

Od 1 marca Poczta Polska wprowadza nowy cennik dla klientów indywidualnych. Za usługi będziemy płacić więcej.

Już niebawem za wysłanie kartki pocztowej i zwykłego listu o wadze do 50 gram zapłacimy 2 zł, czyli o 25 gr więcej niż dotychczas. O piętnaście groszy wzrośnie także przesyłka priorytetowa do 50 gram. Za nią trzeba będzie zapłacić 2,50 zł.

Ze znacznymi podwyżkami spotkają się też wysyłający paczki. Mała paczka (gabaryt A) o wadze do 1kg będzie kosztować 13 zł (dotychczas 9,50 zł). Za tej samej wielkości paczkę, ale o wadze od 2 do 5 kg, zamiast 13 zł będzie trzeba zapłacić 18 zł. Ceny za większe paczki (gabaryt B) pozostaną na niemalże takim samym poziomie. Nie będzie także podwyżek jeśli chodzi o wysyłanie listów poleconych.

– Wszyscy zdają sobie sprawę, że klienci piszą coraz mniej papierowych listów. Te które są w obrocie, rozkładają się na wszystkie firmy pocztowe, a obowiązek świadczenia usług powszechnych obciąża natomiast tylko jednego operatora, czyli Pocztę Polską – zaznacza Baranowski i podkreśla, że rocznie do obiegu trafia około 10 proc. mniej listów niż rok wcześniej i to jest główny powód wzrostu cen listów. A co z paczkami?

- Zmiana cen paczek ma na celu zapewnienie ich rentowności. Jest to pierwsza podwyżka od siedmiu lat – dodaje Baranowski.

Podwyżki wcale nie oznaczają, że Poczta Polska pozyska nowych pracowników, a nasze przesyłki będą docierać szybciej. To nie klienci indywidualni są głównym źródłem przychodów poczty, tylko klienci biznesowi. Podwyżka ta w żaden sposób nie przełoży się więc na wzrost wynagrodzeń i nowe etaty.

em24.pl

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wzrosną ceny za wysyłanie listów i paczek

  2016-02-25 12:49:29

  em24.pl

  Od 1 marca Poczta Polska wprowadza nowy cennik dla klientów indywidualnych. Za usługi będziemy płacić więcej.

 • 2016-02-29 14:36:16

  gość: ~elo

  maja najgorsza jakość usług, do tego podwyżki, strzał w kolano- po woli chyba szykuje sie koniec poczty polskiej.

 • 2016-02-29 21:34:26

  gość: ~moniuszko

  jeszcze ktokolwiek wysyla listy oprocz urzedow i firm ? Nie pamietam kiedy ostatnio wysłałem list tradycyjna poczta, chyba w 2010. Ceny idą w górę bo poczta biedna to na urzedasach i firmach szukaja zarobku

 • 2018-02-11 21:04:29

  gość: ~Antoni21

  ostatnio dodany post

  Otóż to. Przecież teraz nikt nie korzysta z poczty do wysyłania przesyłek. Skoro istnieją takie możliwości, jak rozbudowany rynek firm kurierskich, to po co przepłacać? Dodatkowo warto wyszukiwać przewoźnika przez takie miejsca jak giełda transportowa https://furgonetka.pl/. To bardzo dobrze wpłynie na Waszą kieszeń.

REKLAMA