Express-Miejski.pl

Blisko 500 kierowców straciło prawo jazdy od nowego roku

Policjanci zatrzymali już prawie 500 praw jazdy w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h fot.: policja

Od początku roku na Dolnym Śląsku 472 osoby straciły czasowo prawo jazdy za przekroczenie w obszarze zabudowanym dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h.

- Od chwili wprowadzenia nowelizacji przepisów daje się zauważyć, że wielu kierowców dostosowało się do nich, zmieniając swój styl jazdy. Niestety, okazuje się, że nie wszyscy - mówi Paweł Petrykowski z ząbkowickiej policji. Policjanci nadal ujawniają tych, którzy w sposób rażący ignorują zapisy dotyczące ograniczeń prędkości na obszarach zabudowanych i zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. 

Przypomnijmy, że w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy. Jedną z przesłanek jest rażące przekroczenie prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem jest cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Również od 18 maja ubiegłego roku kierowcy, którzy prowadzą pojazd pomimo tego, że prawo jazdy zostało im wcześniej cofnięte decyzją właściwego starosty, popełniają przestępstwo. Wcześniej było to wykroczenie, za które groził mandat karny. Po zmianie przepisów za powyższy czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do dwóch lat pozbawienia wolności.

sm. / Express-Miejski.pl

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Blisko 500 kierowców straciło prawo jazdy od nowego roku

  2016-03-23 09:23:25

  sm. / Express-Miejski.pl

  Od początku roku na Dolnym Śląsku 472 osoby straciły czasowo prawo jazdy za przekroczenie w obszarze zabudowanym dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h.

 • 2016-07-25 18:58:36

  gość: ~fester

  (this post was banned by administrator)

 • 2016-10-19 06:09:23

  gość: ~erwin

  ostatnio dodany post

  (this post was banned by administrator)

REKLAMA


REKLAMA