Express-Miejski.pl

Przedświąteczne zakupy. Policja ostrzega przed kieszonkowcami

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Okres przedświąteczny to czas zwiększonej ilości robionych zakupów. Podczas wizyty w sklepie bądźmy jednak czujni – przed świętami w marketach pojawia się wielu złodziei.

Dolnośląscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w przedświątecznym okresie. Aby minął on bezpiecznie dolnośląscy policjanci specjalnie się do niego przygotowują, organizując spotkania z przedstawicielami centrów handlowych oraz udzielając rad mieszkańcom - jak się zachować, aby nie paść ofiarą złodziei.

- Pamiętajmy, że wybierając się na zakupy do sklepu nie powinniśmy zabierać wszystkich pieniędzy. Powinniśmy zabrać tylko te karty płatnicze lub tylko tyle pieniędzy ile jest nam potrzebne do opłacenia zakupów. Korzystając z kart płatniczych nie powinniśmy ich przekazywać nieznanym osobom. Pobierając pieniądze z bankomatu powinniśmy zasłonić wpisywany przez nas kod PIN – mówi Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji.

Portfele i dokumenty powinniśmy trzymać w wewnętrznych kieszeniach ubrania np. kurtki, marynarki. Kobiety torebki powinny trzymać je pod pachą lub przed sobą. Nie pozostawiajmy toreb oraz ubrań bez opieki. Często wchodząc do sklepu, wkładamy do koszy na zakupy swoje kurtki, torby, portfele, saszetki, a później zajęci oglądaniem towaru na sklepowych półkach całkowicie zapominamy o nich, nie zwracając uwagi, co się z nimi dzieje.

W miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy) mogą pojawić się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Działają szybko i najczęściej w grupie. Wykorzystują każdy błąd i moment nieuwagi. Z reguły atakują w tłoku podczas wsiadania, opuszczania pojazdu lub przeglądania towaru w sklepie. Wielokrotnie sami powodują ścisk i aranżują sytuacje absorbujące uwagę osoby okradanej. Taka sytuacja może mieć miejsce w sklepie podczas świątecznych zakupów jak i w środkach komunikacji miejskiej.

Ponadto osoby wybierające się na zakupy swoimi samochodami powinny pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu. - Nie zostawiajmy żadnych rzeczy na wierzchu w aucie, gdzie ich widok przez szybę może skłonić złodzieja do włamania. Takie rzeczy jak dokumenty, kluczyki, pieniądze, części garderoby, lub też inne wartościowe przedmioty nie powinny znajdować się w widocznym miejscu – dodaje Petrykowski.

sm. / Express-Miejski.pl

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Przedświąteczne zakupy. Policja ostrzega przed kieszonkowcami

    2018-03-21 19:10:03

    gość: ~Antoni21

    ostatnio dodany post

    I między innymi dlatego ja o wiele bardziej preferuję zakupy online. To najskuteczniejszy sposób na szybkie zapewnienie sobie niezbędnych rzeczy, nawet bez wychodzenia z domu. Jeśli zastanawiacie się, czy to opłacalne, to sprawdźcie sobie dpd cennik na Furgonetce. To przyszłość dla każdego :)

REKLAMA