Express-Miejski.pl

Członkowie zarządu PCZ zatrzymani. Usłyszeli zarzuty prania brudnych pieniędzy

Szpital w Środzie Śląskiej fot.: Google Maps

W miniony wtorek śledczy zatrzymali cztery osoby - założyciela oraz członków kierownictwa Polskiego Holdingu Medycznego PCZ. Są podejrzani o pranie brudnych pieniędzy.

Polski Holding Medyczny składa się z 11 podmiotów prowadzących 20 przedsiębiorstw leczniczych, w tym szpitale (między innymi w Środzie Śląskiej),  4 sanatoria, 10 przychodni (np. w Ziębicach), pogotowia ratunkowego, laboratorium diagnostycznego, 3 aptek oraz hurtowni farmaceutycznej i medycznej. 

Dziś rano Radio Wrocław poinformowało o aresztowaniu czterech członków zarządu PHM PCZ, w tym założyciela holdingu - Romualda Ś. - Poza praniem brudnych pieniędzy czy wyłudzeniem pieniędzy na wielką skalę mieli oni także celowo doprowadzić do upadłości spółki PCZ SA i oszukania około 600 osób, które kupiły obligacje tej firmy - informuje stacja. Jednym z podmiotów, który został przez spółkę poszkodowany, jest powiat średzki.  - Na chwilę obecną z odsetkami PCZ jest winny mieszkańcom powiatu prawie 5 mln złotych - informuje starosta średzki Sebastian Burdzy.

Od wielu miesięcy powtarzałem, że tak to powinno się skończyć. Zarzuty Prokuratury Krajowej, która prowadzi śledztwo, są bardzo poważne - pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mam nadzieje, ze całe to zamieszanie nie wpłynie na dalsze funkcjonowanie szpitala w Środzie, a wręcz przybliży nas do szybkiego rozwiązania sporu powiatu z PCZem - komentuje starosta.

Ciekawostką jest fakt, że na przełomie września i października tego roku zarząd PCZ skierował pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym przekonywał, że działania wierzycieli mogą przyczynić się do pozostawienia kilkuset tysięcy pacjentów Dolnego Śląska bez dostępu do świadczeń medycznych. Podkreślał rówież, że PCZ od wielu lat wspierał partię rządzącą, choćby w kampanii wyborczej, i że grupa kapitałowa stała się obiektem ataków osób powiązanych z Platformą Obywatelską, w szczególności za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia. Pismo - jak widać - przyniosło najwidoczniej odwrotny do oczekiwanego skutek. Sprawą zajęła się bowiem Prokuratura Krajowa.

Jak wygląda sytuacja w Środzie Śląskiej?

Umowa pomiędzy PHM a NFZ obowiązuje do czerwca 2017 roku. W jej ramach w Środzie Śląskiej zapewniona jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna, Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna (AOS) w zakresie poradni ginekologii, chirurgii ogólnej, okulistyki, otolaryngologii, rehabilitacja w zakresie fizjoterapii ambulatoryjnej, stomatologia w zakresie ortodoncji dla dzieci, protetyki, stomatologii ogólnoustrojowej, opieki paliatywnej i hospicyjnej w zakresie hospicjum domowego. Nadal działa także oddział pediatryczny. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pracownicy placówki zaczęli składać wypowiedzenia. Co jednak będzie dalej?

Dwa miesiące temu zmienił się syndyk, który przejął zarządzanie w spółce. W przyszłym tygodniu ma się odbyć posiedzenie rady wierzycieli. 

akme

14

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Członkowie zarządu PCZ zatrzymani. Usłyszeli zarzuty prania brudnych pieniędzy

  2016-12-08 09:36:51

  akme

  W miniony wtorek śledczy zatrzymali cztery osoby - założyciela oraz członków kierownictwa Polskiego Holdingu Medycznego PCZ. Są podejrzani o pranie brudnych pieniędzy.

 • 2016-12-08 11:23:16

  gość: ~fest

  Tu się ciągle coś dzieje. Jak nie Lufthansa, to szpital. Co dalej?

 • 2016-12-08 11:38:11

  gość: ~ziębiczanin

  Ciekawe co teraz będzie ze szpitalem i przychodnią w Ziębicach. Czekamy na reakcję i informację pani burmistrz w tej sprawie bo do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty - w tym w szczególności sprawy ochrony zdrowia (art.7, ust.1, pkt.5 ustawy).

 • 2016-12-08 11:39:19

  gość: ~ciekawe

  od kiedy to starosta zmienił front i występuje przeciwko PCZ? Przecież byli lekiem na zło , zbawiciel Ściborski!!!! Co? Pali się grunt pod nogami? Może pora sprawdzić raz jeszcze jak przebiegała sprzedaż szpitala????

 • 2016-12-09 10:11:25

  gość: ~jeszcze ciekawsze

  nie mniej ciekawe jest kto zasiadał w zarządzie powiatu, gdy podejmowano uchwałę w sprawie sprzedaży i kto był świadkiem PCZ, gdy powiat upominał się o pieniądze.

 • 2016-12-08 12:01:11

  gość: ~milion

  Jak to mowia: jak krasc, to miliony :)

 • 2016-12-08 12:50:53

  gość: ~cyryl

  Same afery w tych ziębicach. Burmistrz ma jednak ważniejsze rzeczy na głowie - referendum, nie jakis tam mieszkanców

 • 2016-12-08 15:08:37

  gość: ~Robert

  Co ty bredzisz człowieku. PCZ to prywatny podmiot. Co ma burmistrz do łamania prawa w PCZ. A Przypominam ze PCZ powstał za kadencji burmistrza W.a starosta (chyba) wtedy byl pan N.

 • 2016-12-08 16:52:24

  gość: ~Artur

  Burmistrz odpowiada za ochronę zdrowia na terenie gminy.

 • 2016-12-08 17:01:35

  gość: ~Gosc

  Burmistrzem Ziebic jak upadl szpital byl Wolski. Wtedy tu powstał PCZ. Co ma Bira wspolnego z tym ? Nie pisz glupstw. Za jakich rządów upadl szpital, browar, cukrownia itd. Sam sobie odpowiedz na to pytanie. A wiesz gdzie pracował pan W.? Tzn u kogo ?

 • 2016-12-08 17:33:53

  gość: ~do gościa

  Gościu a w bitwie pod Grunwaldem zginął wielki mistrz. Cóż mnie obchodzi kto sprowadził do Ziębic ileś lat temu PCZ. Mnie interesuje dziś i jutro i wymagam od burmistrza swojej gminy, aby w tak ważnej sprawie jak świadczenia zdrowotne dla mieszkańców - za co jest zgodnie z obowiązującym prawem odpowiedzialny, zajął jakieś stanowisko i udzielił informacji co będzie dalej z usługami medycznymi świadczonymi przez PCZ w Ziębicach. To obowiązek urzędującego burmistrza. Jak ma czas na listy, odezwy, wywiady i ciąganie się po sądach to i na udzielenie mieszkańcom informacji w tak ważnej sprawie też ma mieć czas.

 • 2016-12-08 17:31:17

  gość: ~Hydraulik

  Do tego dodałbym listę kilku mniej poważnych zarzutów jak:
  - fikcyjne przyjęcia na oddziały oraz do przychodni,
  - fałszowanie list lekarzy oraz sprzętu przy kontraktowaniu,
  - pobieranie przez kierownictwo silnych leków przeciwbólowych oraz psychotropowych na recepty nieświadomych pacjentów,
  - fałszowanie grafików lekarzy i pielęgniarek,
  - bezpodstawne żądania odszkodowań od zwalniających się pracowników,
  - niezgodności w umowach pracowników.

 • 2016-12-08 17:40:52

  gość: ~gość

  Ręka, ręke myje, wszystko wyjdzie pomału

 • 2016-12-10 04:00:28

  gość: ~viola

  W Johnson & Johnson też było ciekawie: http://pamietnikwindykatora.pl/2015/04/19/korumpowanie-lekarzy-itp-przez-johnson-johnson-poland-sp-z-o-o-nieznajomosc-prawa-szkodzi/ A gęby pełne frazesów o etyce...

 • 2016-12-13 00:14:41

  gość: ~SredziAnka

  ostatnio dodany post

  Poradnia okulistyki? Doktor Guth telefonicznie poinformował w październiku o wypowiedzeniu w dniu, w którym miał umówionych pacjentów. Zatrudniono kogoś innego?

REKLAMA