Express-Miejski.pl

Jak zadbać o swojego pupila w Sylwestra?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Przed nami najgłośniejsza noc w roku - Sylwester. Niestety towarzyszące jej fajerwerki i huk mogą być stresujące dla każdego zwierzęcia.

Aleksandra Miłkowska - weterynarz z przychodni Mal-Vet z Malczyc - przygotowała dla Was kilka cennych porad jak zadbać o czworonoga w ten wyjątkowy wiecżór. - Dużo zwierząt, zwłaszcza psów, panicznie boi się hałasu, jaki niosą za sobą fajerwerki. Niektóre boją się do tego stopnia, że są w stanie zrobić sobie krzywdę próbując dostać się do pomieszczenia, czy też wydostać z kojca. Uwolnione psy często biegną na oślep. Znam kilka przypadków zaginięcia psa, podczas wystrzałów noworocznych i niestety większość z nich nie zakończyła się pomyślnie. Psów nie udało się odnaleźć, co świadczy o tym, że zwierze w panice jest w stanie przebyć naprawdę duże odległości i nie może później wrócić do domu - wyjaśnia weterynarz.

Według Aleksandry Miłkowskiej dla zwierzęcia najlepszą sytuacją będzie możliwość przebywania tej nocy obok właściciela. - Z przyczyn oczywistych często jest to niemożliwe. Wtedy należy zamknąć psa w domu, w pomieszczeniu, w którym najmniej słychać wystrzały. Ważne jest otoczenie, by nie mógł sobie zrobić krzywdy, gdy zaczną się hałasy i pies będzie na przykład skakać na drzwi - dodaje weterynarz, która dodatkowo radzi, aby w pomieszczeniu, gdzie będzie zwierzę zostawić włączone radio, ulubioną zabawkę czy kocyk, by zwierzę czuło się jak najbezpieczniej.

Nie zostawiajcie psu jedzenia

Weterynarz zaleca nie zostawiać jedzenia zwierzakowi, ponieważ może dojść do sytuacji, że pies będzie jadł karmę i w tym momencie nastąpi wystrzał. Wtedy może próbować zaszczekać, piszczeć czy podskoczyć i w ten sposób się zakrztusić. - Zestresowane zwierze raczej nie będzie chciało jeść, ale bezpieczniej będzie zostawić tylko wodę - dodaje Aleksandra Miłkowska.

Jak zadbać o kota?

Psy i koty to najczęstsze zwierzęta domowe. - Koty oczywiście też się denerwują tak intensywnym hałasem, ale znoszą go o wiele lepiej niż psy. Koty, które chodzą po dworze zaszyją się w jakiejś dziurze, czy pomieszczeniu gospodarczym i przeczekają aż sytuacja się uspokoi. Typowo podwórkowy kot zabrany do domu może wpaść w jeszcze większą panikę, gdy stres związany z hałasami skumuluje się ze stresem wywołanym nowym otoczeniem - wyjaśnia Miłkowska.

Środki uspokajające dla psów

Niektórzy właściciele praktykują metodę na podawanie zwierzęciu środków uspokajających. - Warto podać psu środki uspokajające, dzięki którym zwierzak prześpi czas wystrzałów. W takie leki należy zaopatrzyć się u lekarza weterynarii. Absolutnie nie wolno samemu kombinować z ludzkimi lekami. Większość naszych leków jest toksyczna dla psów i kotów - informuje weterynarz i jednocześnie podaje trzy informacje, które są kluczowe dla lekarza przy przypisaniu leku zwierzęciu.

Pierwszą z nich jest kwestia wagi psa, na co choruje i jakie do tej pory przyjmował leki. - U zwierząt z chorymi nerkami, wątrobą czy sercem unikamy podawania silnych środków uspokajających - dodaje Aleksandra Miłkowska. Weterynarz od razu odpowiada na najczęściej zadawane pytanie przez właścicieli zwierzaków. - Nie można określić dokładnie jaki środek uspokajający zadziała na danego psa i jak długo będzie działać. Efekt uspokajający jest po około 30 minutach od podania. Nawet ten sam pies uspokajany co roku może inaczej zareagować na usokojenie niż rok wcześniej.

anbo

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Jak zadbać o swojego pupila w Sylwestra?

    2017-12-31 12:15:08

    gość: ~antek z laskówki

    ostatnio dodany post

    czy ktoś wie więcej o tym jak 2 godz.temu myśliwy postrzelił myśliwego na polowaniu w Lakówce lądował helikopter???

REKLAMA