Express-Miejski.pl

Runda rewanżowa bez młodzieżowców. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej zmienił regulamin

zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej zmienił regulamin rozgrywek. Od rundy wiosennej na boiskach 4 ligi, okręgówki i „A”–klasy nie będzie konieczna gra młodzieżowca.

Dotychczas w zawodach 4 ligi oraz klasy okręgowej przez cały mecz musiało brać udział w grze dwóch zawodników – młodzieżowców, zaś w A-klasie – jeden zawodnik – młodzieżowiec w każdej drużynie. Zawodnikami młodzieżowymi w sezonie 2016/17 są zawodnicy (urodzeni w roku 1996 i młodsi), którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego ukończyli 21 rok życia oraz zawodnicy młodsi.

Wielu trenerów i klubów od dłuższego czasu wskazywało, że regulaminowy zapis znacznie utrudnia funkcjonowanie zespołów. W lokalnych klubach zdecydowanie rzadziej niż przed laty można znaleźć zawodników ze statusem młodzieżowca, którzy „palą się” do gry w seniorskiej drużynie. Ponadto umiejętności przez nich prezentowane często były znacznie niższe od tych, które posiadali starsi koledzy. Niejednokrotnie dochodziło zatem do paradoksu, że lepszy piłkarz musiał mecz oglądać z ławki rezerwowych, a na boisku przebywał słabszy gracz, który grał z racji posiadania statusu młodzieżowca.

Zmiana, o którą apelowało wiele klubów od dłuższego czasu, to wyjście władz Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej naprzeciw lokalnym drużynom. Zapis odnośnie obecności młodzieżowców powstał wiele lat temu, by dawać szansę wyróżniającym się młodym chłopakom. Aktualnie, w większości przypadków, zamiast stanowić furtkę dla młodych, utalentowanych graczy był raczej ogranicznikiem dla wielu drużyn w regionie.

- Do tej zmiany podchodzę akurat bardzo sceptycznie. Pewnym jest natomiast, że zyskają na tym kluby z małych miejscowości. W naszym przypadku zmiana ta nie jest znacząca – w seniorskiej drużynie regularnie występuje kilku graczy posiadających jeszcze status młodzieżowca i nie grają oni z konieczności, a po prostu na to zasługują – mówi Piotr Warzocha, prezes Polonii Ząbkowice Śląskie. W podobnym tonie o tej zmianie wypowiada się Marek Stepnowski prowadzący ciepłowodzką Ślężę. – Mamy bardzo młody zespół, gdzie średnio 4-5 zawodników pierwszej jedenastki to chłopcy mający status młodzieżowca i generalnie ta zmiana praktycznie nas nie dotyczy – tłumaczy trener ciepłowodzian.

Zmiana wprowadzona przez Dolnośląski Związek Piłki Nożnej cieszy natomiast Wojciecha Dujina, trenującego Cis Brzeźnica. Szkoleniowiec niejednokrotnie miał problem z młodzieżowcami, często mając w meczowej kadrze do dyspozycji tylko jednego gracza, który w 2017 roku ukończy maksymalnie 21 lat. – To na pewno korzystna zmiana dla mniejszych klubów, takich jak nasz. W poprzedniej rundzie praktycznie przed każdym meczem miałem obawy czy na zbiórce pojawi się chociaż jeden młodzieżowiec czy od pierwszej minuty będziemy musieli grać w osłabieniu. Na szczęście taka sytuacja nigdy nie miała miejsca, jednak niepokój zawsze był. Teraz kompletowanie wyjściowej jedenastki na pewno będzie łatwiejsze – przyznał trener Cisu.

Nagrodzą zespoły, które stawiają na młodych

Dolnośląski Związek Piłki Nożnej nagrodzi kluby, które będą promować młodzieżowców.

– IV liga grupa zachodnia i wschodnia.

Klub z dwóch grup IV ligi, którego zawodnicy młodzieżowi uzyskają największą łączną ilość minut gry w sezonie 2017/2018, otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy więcej niż jedna drużyna uzyska taki sam wynik nagroda finansowa będzie rozdzielona między kluby.

– Kl. „O” strefa Wrocław, Legnica, Jelenia Góra, Wałbrzych.

Klub z czterech grup klasy okręgowej, którego zawodnicy młodzieżowi uzyskają największą łączną ilość minut gry w sezonie 2017/2018, otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy więcej niż jedna drużyna uzyska taki sam wynik nagroda finansowa będzie rozdzielona między kluby.

Przyjmuje się zasadę, że każdy piłkarz młodzieżowiec wchodzący na boisku w dodatkowym czasie gry, niezależnie od długości doliczonego czasu, liczoną ma jedną minutę regulaminowego czasu gry. Zawodnik musi rozegrać co najmniej 270 minut oraz 5 meczów w rozgrywkach ligowych, aby spędzony przez niego czas na boisku został uwzględniony w punktacji końcowej – te dwa warunki muszą zostać spełnione łącznie.

sm. / Express-Miejski.pl

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Runda rewanżowa bez młodzieżowców. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej zmienił regulamin

  2017-02-06 15:28:33

  sm. / Express-Miejski.pl

  Dolnośląski Związek Piłki Nożnej zmienił regulamin rozgrywek. Od rundy wiosennej na boiskach 4 ligi, okręgówki i „A”–klasy nie będzie konieczna gra młodzieżowca.

 • 2017-02-07 12:23:13

  gość: ~wcs

  Tragiczna zmiana bo teraz to mlodzi już całkiem zostaną odrzuceni na bok nie będą dostawać szans gry w pierwszej drużynie!!! Nie dosc ze malo ich zostalo to jeszcze taka zmiana!!! Kazdy kto trenuje za mlodu chce grac w seniorskiej druzynie a zwiazek zamiast im pomagac to premiuje starych!!!

  Teraz nawet jak stary bedzie slabszy to i tak bedzie gral bo trener bedzie wolal mlodego wywalic na lawke jak starego!!!

 • 2017-02-07 13:30:01

  gość: ~Piłkarz

  Tylko pokaż który młody zasługuje na grę większości klubów nie ma grajkow na poziomie tak jak to miało miejsce parę lat wstecz teraz trzeba ich prosić żeby przyszli i pograli bo ludzi nie ma

 • 2017-02-07 15:19:40

  gość: ~kasia

  a co z tymi którzy chcą grać i grają na poziomie? Póki co u mojego syna wygrywa piłka z komputerem i pomimo tego że przejeżdżamy na treningi około 40 km trzy razy w tygodniu to chce grać i co z nim??????????

 • 2017-02-08 08:10:42

  gość: ~kiko

  sprawa jest prosta jeżeli młodzieżowiec jest dobry i ma chęci do grania trenowania i to tak będzie grał bo na to zasługuje a zmiana jest korzystna bo co nie którzy młodzi chcą żeby ich prosić o grę i płacić bo tylko na kasę patrzą

 • 2017-02-08 15:42:47

  gość: ~trener

  to sie chwali i jak chce grac to bedzie gral wiadomo ze lepiej zeby gral mlody ambitny szybki niz stary wolny doswiadczenie czasami przegrywa z mlodoscia

 • 2017-07-06 21:11:24

  gość: ~ate

  ostatnio dodany post

  @~wcs
  Pierdoły gadasz, aż szkoda. Gra lepszy i tyle. Jeżeli są układy to sprawa trenera - nie wpływa to na atmosferę w drużynie i wcześniej czy później powstają konflikty. Prawdą jest natomiast to, że bywają sytuacje kiedy klub a, b klasy gra w dziesiątkę lub "nagina przepisy" bo nie ma w składzie młodzieżowca. A ci wolą siedzieć na ławce na rynku niż jechać/iść na mecz...

 • 2017-02-12 11:11:17

  gość: ~wiem

  Zmiana spowoduje, że młody zawodnik, (jeżeli myśli poważnie o piłce) będzie walczył o miejsce w drużynie, a nie przychodził na mecz z myślą, że i tak muszą go wystawić, bo potrzebują "młodzieżowców" Do tej pory dochodziło do patologi, w której dobry piłkarz "grzał ławę" na korzyść zawodnika, którego główną zasługą była metryka.Zmiana dotyczy też premiowania drużyn z największą ilością rozegranych minut przez "młodzieżowców" Teraz rzeczywista przydatność piłkarza dla drużyny powinna decydować o jego grze. Dostrzegam, niestety łyżkę dziegciu w tym rozwiązaniu. Są kluby, na szczęście nieliczne, w których porobiły się kliki starych i bardzo starych zawodników, którzy na siłę odkładają dzień zawieszenia "korków" na gwoździu, po przez eliminowanie z gry utalentowanych chłopaków. Tutaj powinni zadziałać Trenerzy, niestety często "zblatowani" ze "starymi". Pozostaje jeszcze Prezes i Zarząd, który takiego Trenera i takich zawodników szybko powinien usunąć

REKLAMA