Express-Miejski.pl

Policjanci będą sprawdzać autobusy. Bezpieczne ferie 2017

Zdjęcie ilustracyjne fot.: Policja

Na Dolnym Śląsku uczniowie rozpoczęli ferie zimowe. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, ale sporo z nich zostanie w domach.

Dolnośląscy policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku. Podczas ferii zwrócą uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych, a w szczególności na bezpieczny przejazd dzieci i młodzieży do miejsc wypoczynku i związane z tym bezpieczeństwo na drogach.

Policjanci ruchu drogowego jak co roku, podczas takich kontroli drogowych sprawdzają stan techniczny pojazdów, jego wyposażenie, stan trzeźwości kierujących oraz dokumenty wymagane w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem. Jednocześnie zwracają uwagę na bezpieczeństwo pieszych, którzy poruszając się po drodze, po zmroku, poza terenem zabudowanym powinni mieć elementy odblaskowe.

Na okres ferii zimowych na terenie Dolnego Śląska przygotowane zostaną punkty kontroli autobusów m. in. we Wrocławiu i w Jeleniej Górze. 

W górach są już policyjne patrole narciarskie

Od kilku tygodni w górskich miejscowościach służbę swoją pełnią już policyjne patrole narciarskie wykonując przede wszystkim zadania prewencyjne. - Głównym ich celem jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz przeciwdziałanie wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących osób. Pamiętajmy, że główne przyczyny wypadków na trasach narciarskich spowodowane są brakiem wyobraźni i lekceważeniem zasad poruszania się po stokach. Pamiętajmy również, że dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych - informuje rzecznik policji.

Kilka ważnych informacji

 • Uprawiając sporty zimowe zawsze wybieraj miejsca bezpieczne.
 • Nie ślizgaj się na zamarzniętym stawie, jeziorze lub rzece. Bezpiecznie możesz się bawić wyłącznie na lodowiskach przygotowanych i pilnowanych przez dorosłych.
 • Nie zjeżdżaj na sankach z górek, które znajdują się w pobliżu jezdni oraz zbiorników wodnych.
 • Podczas zjeżdżania zachowaj bezpieczną odległość między sankami.
 • Nie doczepiaj sanek do jadących pojazdów.
 • Nie rzucaj śnieżkami w pieszych, samochody lub okna.
 • Robiąc kulki ze śniegu nie dodawaj do nich brył lodu oraz kamieni.
 • Zawsze informuj rodziców, gdzie będziesz spędzał wolny czas.
 • Nie korzystaj z propozycji przejażdżki lub spaceru z nieznajomym.
 • Nie wpuszczaj obcych do mieszkania pod nieobecność dorosłych domowników.
 • Jeżeli jesteś świadkiem przestępstwa lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo, powiadom o tym dorosłych lub policję.

em

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA