Express-Miejski.pl

Czy Twoja gmina sprzyja rowerzystom? Sezon rowerowy czas zacząć

Jak wyglądają prace nad budową ścieżek rowerowych w regionie? fot.: um.suwalki.pl

Wiosna to czas, kiedy kierowcy jednośladów rozpoczynają sezon. Mowa nie tylko o motocyklistach, ale i rowerzystach.

Turystyka rowerowa w Polsce stała się bardzo popularną formą spędzania czasu wolnego. Wybór roweru - jako środka komunikacji - jest nie tylko modny, ale jest też wyrazem troski o środowisko naturalne, a także własne zdrowie i racjonalny wypoczynek. Władze gmin i powiatów coraz częściej zauważają amatorów turystyki rowerowej, dzięki czemu powstają nowe drogi i szlaki rowerowe. Jak zatem kwestia ścieżek rowerowych rozumianych w artykule jako drogi dla rowerów (oznaczonych, wydzielonych pasów terenu) wygląda na naszym terenie i u sąsiadów?

Patrząc przez pryzmat danych z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) rowerzyści nie mają się z czego cieszyć. Na terenie powiatu średzkiego zarejestrowano bowiem około 16 km ścieżek rowerowych, z czego w średzkiej gminie niecałe 10 km, a w Miękini nieco ponad 6. Dwudziestoma kilometrami ścieżek może pochwalić się za to Brzeg Dolny (w całym powiecie wołowskim liczba ta rośnie zaledwie do 23,7 km). W powiecie wrocławskim zanotowano 25 km dróg rowerowych, z czego niecały kilometr przypada na Kąty Wrocławskie. Należy w tym miejscu jednak podkreślić, że są to dane za 2015 rok i od tego czasu - jak podkreślają pracownicy kąteckiego urzędu - sytuacja nieco uległa zmianie.  

- W ubiegłym roku wybudowaliśmy ponad kilometr trasy rowerowej w Kątach Wrocławskich przy drodze 347. Natomiast w tym roku planujemy budowę 2 km ścieżek rowerowych w Smolcu przy ulicy Granitowej i Chłopskiej. Otrzymaliśmy już dofinansowanie na to zadanie - informuje Michał Siekierski z kąteckiego magistratu.

W tym roku rozpocznie się także budowa dwukilometrowej drogi rowerowej relacji Rakoszyce-Kulin realizowana wspólnie przez powiat średzki i gminę Środa Śląska. W pierwotnym projekcie przygotowanym przez gminę nie uwzględniono jednak trasy Kulin-Cesarzowice (około 2,5 km), co dziwiło mieszkańców - głównie ze względu na fakt, że cały odcinek (Rakoszyce-Cesarzowice) ma zostać przebudowany. - Postanowiliśmy we własnym zakresie przygotować projekt. Obecnie trwają rozmowy nad wypracowaniem porozumienia już w sprawie budowy ścieżki rowerowej - komentuje Sebastian Burdzy, starosta powiatu.

To nie koniec dobrych informacji. Do końca roku powstanie także droga dla cyklistów na odcinkach Cesarzowice-Ciechów oraz Zabłoto-Kostomłoty. Razem około 3,5 km.

em

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Czy Twoja gmina sprzyja rowerzystom? Sezon rowerowy czas zacząć

  2017-03-16 12:29:45

  em

  Wiosna to czas, kiedy kierowcy jednośladów rozpoczynają sezon. Mowa nie tylko o motocyklistach, ale i rowerzystach.

 • 2017-03-17 12:39:37

  gość: ~CBA

  W Gminie Kamieniec Ząb miał powstać szlak rowerowy „Marianny Orańskiej „ projekt tego szlaku rowerowego kosztował wiele tysięcy złoty i chyba o ten tylko projekt chodziło, bo na projektach nieźle się zarabia.

  Przekręt pieniędzy podatnika a komisja rewizyjna milczy jest OK

  Komisja Rewizyjna:
  Marta Syposz – przewodnicząca
  Maria Kacik – zastępca przewodniczącej
  Lucjan Koper
  Edward Szulin
  Dominik Krekora

 • 2017-03-18 19:56:30

  gość: ~Lolek

  Moja gmina Ziębice od lat dba o rowerzystów, a głównie o ich bezpieczeństwo. W trosce o nie, nie wybudowała ani jednego metra ścieżek rowerowych aby nie kusić mieszkańców do jazdy na rowerze, która może być bardzo niebezpieczna. Dziękuję ci gmino moja!!!

 • 2017-03-19 12:54:48

  gość: ~Ktos

  Moja gmina Ziębice (od wielu wielu lat począwszy od pana burmistrza N) dba przede wszystkim chyba o wulkanizacje, warsztaty samochodowe itd. Bo tutaj są takie dziury w drogach, chodnikach ze nadaje się to tylko do jednego wielkiego remontu. Od lat nic się nie robi. Jak wygląda ulica Walowa lub wszystkie praktycznie drogi dojazdowe do Ziębic. Przecież to jest jakaś kpina z ludzi i wstyd dla wszystkich dotychczasowych władz. Jakie ścieżki rowerowe? Jakieś żarty. Może za 100 lat. Żeby pojeździć z dzieckiem bezpiecznie na rowerze trzeba strasznie uważać.

 • 2017-03-19 11:27:07

  gość: ~kpina

  Szkoda gadać. Pan burmistrz Ząbkowic Śl Marcin Orzeszek już parę lat temu obiecywał ścieżki rowerowe. Na głupich obietnicach się zakończyło. To samo dotyczy krytego basenu..
  KPINA

 • 2017-03-20 12:31:20

  gość: ~Kariu

  @Najlepsze warunki do rozwoju turystyki rowerowej ma Gmina Kamieniec Ząb ze względu na lokalizację jest super połączenie kolejowe z aglomeracją wrocławską i na terenie gminy znajdują się zaniedbane liczne trasy rowerowe a mianowicie obrębie parku gdzie jest bardzo zdrowe powiece czy wokół zbiorników wodnych Topola-Paczków .
  W prawie każdej wiosce znajdują się kościoły zabytkowe, które można by było udostępnić zwiedzającym turystom robiąc przewodnik .
  Niestety wójt gminy i radni nie są zainteresowani rozwojem turystyki rowerowej, bo oni nic z tego nie mają .
  Pałac ogrodzony bramy na łańcuchy pozamykane śmieci w parku nie pozbierane brak ławeczek i śmietników mostek z drewna uległ zawaleniu .

  Komisja Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu, Turystyki, Spraw Socjalnych i Bezpieczeństwa Publicznego:
  Elżbieta Cwek – przewodnicząca
  Marta Syposz – zastępca przewodniczącej
  Ryszard Bierut
  Bernadeta Chodasewicz
  Piotr Glina
  Mateusz Gnaczy
  Ryszard Kleniuk
  Arkadiusz Smędzik
  Bogusława Tokarz
  Tadeusz Cenarski

  Starostwo chciało zorganizować wielokrotnie Rajd Rowerowy Powiaty Ząbkowickiego na terenie zespołu pałacowo – parkowego była by to świetna promocja, ale wójt nie wyraził zgody czy ten zamek i park jest jego własnością ?

 • 2017-03-21 10:19:40

  gość: ~Stoszowiczanka

  ostatnio dodany post

  Wpadajcie do naszej gminy Stoszowice!Mamy najlepsze warunki do uprawiania roznych aktywności.

REKLAMA