Express-Miejski.pl

Jest CISZA i spokój

fot.: lubin.pl

W nocy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza. Z otrzymanych z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich, KPP w Kłodzku oraz KPP Środa Śląska informacji wiadomo, że jak do tej pory cisza wyborcza nie została naruszona.

Cisza wyborcza to okres, w którym pod groźbą ustawowej kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji wyborczej. Z założenia cisza wyborcza ma być czasem, w którym obywatele, po zwykle burzliwej kampanii, mogą zastanowić się, na kogo oddadzą swój głos.

Zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.

W czasie obowiązywania ciszy wyborczej plakaty, billboardy czy ulotki wywieszone w trakcie kampanii na słupach ogłoszeniowych czy murach mogą tam pozostać, natomiast muszą zostać usunięte z samochodów czy autobusów, które będą jeździć w okresie ciszy wyborczej. Przepis ten nie dotyczy lokalu wyborczego czy budynku, w którym lokal wyborczy się znajduje. Jeżeli w pomieszczeniu czy budynku przeznaczonym na lokal wyborczy wcześniej przed ciszą zostały one umieszczone, powinny być usunięte. Odpowiada za to komisja wyborcza.

Cisza wyborcza obowiązuje również w internecie. Państwowa Komisja Wyborcza traktuje internet jak prasę, a zatem wszystkie artykuły, które pojawiły się przed północą w piątek moga pozostać na stronach internetowych, natomiast nie powinna być prowadzona żadnego rodzaju agitacja już po północy z piątku na sobotę.

Nie jest zakazane organizowanie akcji zachęcających do pójścia do urn, jeśli nie ma to formy agitacji wyborczej na rzecz konkretnych kandydatów, nie jest prowadzone przez nich samych, czy ich sztaby.

Nie jest także naruszeniem ciszy publikowanie sprostowań i wyroków sądowych wydawanych w trybie wyborczym.

W sytuacji gdy wyborca zauważy złamanie ciszy wyborczej, powinien poinformować o tym policję lub prokuraturę.


Naruszenie ciszy wyborczej ponosi za sobą konsekwencje finansowe. Za czynną agitację grozi grzywna w wysokości do 5 tys. zł. Większa kara grozi osobie, która podczas trwania ciszy wyborczej opublikuje wyniki sondaży wyborczych; grzywna finansowa w tym przypadku może wynieść od 500 tys. zł do miliona złotych.

Cisza wyborcza zakończy się wraz z zamknięciem punktów wyborczych, czyli o godzinie 22.00 w niedzielę.

leoni

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jest CISZA i spokój

  2010-11-20 15:25:23

  leoni (admin)

  W nocy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza. Z otrzymanych z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich, KPP w Kłodzku oraz KPP Środa Śląska informacji wiadomo, że jak do tej pory cisza wyborcza nie została naruszona.

 • 2010-11-21 23:59:51

  gość: ~Mieszkaniec

  Tu się nie zgodzę na Rynku Stał Autobus Z Kotowiczem na dużych bilbordach :) i a ponoć nie można mieć na pojazdach!!!

 • 2010-11-22 01:31:34

  gość: ~:)

  ostatnio dodany post

  no i rzeczywiscie autobusik sie przyda :) bo jutro pakowanko :D KOMPROMITACJA! haha

REKLAMA