Express-Miejski.pl

Jest decyzja prezydenta ws. ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

Protest pod średzkim sądem fot.: anbo

W trakcie konferencji prasowej Andrzej Duda przekazał swoją decyzję w sprawie ustaw o sądownictwie przyjętych wcześniej przez Sejm i Senat.

Przez ostatnie kilka dni na ulice polskich miast wychodziło tysiące Polaków. Protestujący domagali się prezydenckiego weta dla trzech ustaw - o Sądzie Najwyższym, o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych.  

Odbyłem wiele konsultacji z prawnikami, socjologami, filozofami, politykami, ale przede wszystkim rozmawiałem z panią Zofią Romaszewską - tłumaczył prezydent w trakcie zorganizowanej 24 lipca konferencji prasowej. Zwrócił także uwagę na to, że przed przyjęciem ustawy o Sądzie Najwyższym przez Sejm nie widział projektu, nie mógł wcześniej się z nim zapoznać. Podkreślił również, że wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy na wielu płaszczyznach. - Ale zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa - dodał. 

- Zdecydowałem, że zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa - oświadczył prezydent Andrzej Duda, po czym odniósł się do trwających od kilku dni protestów: - Władzę obala się w wyborach, a nie na ulicy. Dlatego proszę o opamiętanie polityków opozycji, których wypowiedzi przekroczyły pewne granice - mówił.

----------------------

Sytuację komentuje starosta powiatu średzkiego związany z Platformą Obywatelską. - Warto wywierać nacisk. To sukces wszystkich obywateli. Niezaprzeczalnym dorobkiem obecnej kadencji będzie obudzenie społeczeństwa przez Prawo i Sprawiedliwość. Małe miejscowości, w tym obywatele Środy Śląskiej, mieli według mnie największy wpływ na decyzję prezydenta i jego weto. Nie zapominajmy jednak, że przeszła najważniejsza ustawa, czyli o ustroju sądownictwa, czyli tzw. ustawa kadrowa. Poczekajmy też z hura optymizmem na to, jakie poprawki zostaną wprowadzone do ustaw. Prezydent zapowiedział, że przygotuje je w ciągu dwóch miesięcy. Nie można pominąć także faktu, że w międzyczasie parlament wyrzucił do kosza ponad 1 mln podpisów za przeprowadzeniem referendum oświatowym - podsumowuje Sebastian Burdzy.

em

27

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jest decyzja prezydenta ws. ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa

  2017-07-24 11:32:49

  gość: ~Karo

  Hahaha Mieszkańcy Środy Śląskiej mieli największy wpływ na veto prezydenta,leżę

 • 2017-07-24 12:06:43

  gość: ~leze

  @~Karo
  leżę jak czytam twoj komentarz. czytanie ze zrozumieniem ci siadło. wiadomo ze sama sroda slaska nie miala wielkiego wplywu na prezydenta, ale juz kilkadziesiat takich miejscowosci razem mozliwe ze tak.

 • 2017-07-24 12:16:23

  gość: ~Karo

  @~leze
  No terza jest już tekst poprawiony pierwotnie widniał z innym znaczeniem, że to mieszkańcy Srody Sląskiej mieli największy wpływ

 • 2017-07-24 12:29:01

  gość: ~Red

  @~Karo
  Tekst nie był poprawiany :) Gdyby tak było wówczas pojawiłaby się data aktualizacji przy dacie dodania.

 • 2017-07-24 12:18:54

  gość: ~Ja

  No tak ustawa kadrowa najważniejsza żeby dalej kwitli tam Wasi sędziowie i przykrwali wszystkie machlojki, wyszło o co naprawdę Wam chodzi, chociaż to już od dawna wiadomo

 • 2017-07-24 12:21:37

  gość: ~Robson

  O co teraz histerycy będą walczyć,

 • 2017-07-24 12:23:43

  gość: ~Robson

  No to teraz za tą waleczność srodzian, szpital się należy , zresztą bez waleczności też się należy

 • 2017-07-24 11:52:35

  gość: ~władysław

  Brawo mieskańcy Środy.Nawet prezydent ustąpił dzięki ich protestam .Ale na decyzje starosty w sprawie szpitala wpływu nie mają.

 • 2017-07-24 12:00:15

  gość: ~kaska

  Szpital panie Starosto a sądy i sędziów zostaw pan w spokoju oni sami się wyżywią ,

 • 2017-07-24 12:14:03

  gość: ~Ja

  No piękne zagranie prezydenta, wytrącił kolejny argument histerycznej opozycji, teraz już miejmy nadzieję, że nie będą donosić na swój kraj targowiczanie

 • 2017-07-24 12:39:23

  gość: ~Szkoda

  Czyli kartel zwany kastą jest nie do ruszenia, a szkoda.

 • 2017-07-24 14:42:09

  gość: ~Maria

  Romaszewska pytana przez dziennikarzy jak poczuła się po słowach prezydenta odpowiedziała: "Przyznam się, że zażenowana, przyznam się, że mnóstwo osób go przekonywało oczywiście o tym, ale ponieważ jestem staruszką pewnie zostałam wzięta pod uwagę, jako przykład".

 • 2017-07-24 14:44:25

  gość: ~Maria

  Romaszewska pytana przez dziennikarzy jak poczuła się po słowach prezydenta odpowiedziała: "Przyznam się, że zażenowana, przyznam się, że mnóstwo osób go przekonywało oczywiście o tym, ale ponieważ jestem staruszką pewnie zostałam wzięta pod uwagę, jako przykład".

 • 2017-07-24 15:06:38

  gość: ~macao

  Sebastian Burdzy to umysłowość wybitna... Sprzedał budynek szpitala i mieszkańcy powiatu nie mają się gdzie leczyć... Jeszcze jeden niewłaściwy człowiek na powiatowym stołku i to nie od dziś tylko od 4 kadencji! Pora odejść ze stanowiska, panie Burdzy i zająć się uczciwą robotą, np. na stanowisku radcy prawnego.

 • 2017-07-25 23:05:55

  gość: ~groszek

  @~macao są lepsi od starosty, " lordzik" to dopiero wybitna umysłowość.

 • 2017-07-24 15:18:58

  gość: ~Radny

  Nie jest to dobra decyzja dla Polaków - Zawetowanie ustaw powoduje na kolejne lata reformę sądownictwa. Mija 28 lat i dalej sądzą sędziowie z poprzedniego ustroju. Co do naszego powiatu to starosta, który jest 4 kadencję czyli prawie 15 lat szuka winnych zamknięcia szpitala wszędzie tylko nie w swoim ogródku.
  Po dniu dzisiejszym jest nadal aktualne powiedzenie ,,Polak mądry po szkodzie"

 • 2017-07-24 15:45:03

  gość: ~Pedagog

  Ja proponuję ustawę ,żeby każdy zajmował się tym co umie i rozumie.Np chemik niech się zajmie chemią,a nie polityką i administracją.Głupek niech się zajmuje głupstwami , bo te zrozumie.

 • 2017-07-24 15:54:15

  gość: ~mysliciel

  @~Pedagog
  I to prawda, Pedagogu. Co jest jakaś awantura, to społeczeństwo robi się nam bardzo mądre i na każdy temat się wypowiada. A ja myślę sobie, że veto było brane pod uwagę przez PIS, szczególnie od momentu, kiedy pojawiło się nawoływanie do puczu, wojny wręcz, byleby do celu. PO mysli sobie teraz,że to ich sukces, ale tak naprawdę Kaczyński jest niesamowitym graczem. Atmosfera się uspokoi i ... zobaczymy!

 • 2017-07-24 16:18:16

  gość: ~takitam

  @~mysliciel

  Jest Veto czy nie, ... nie ma to absolutnie żadnego znaczenia.
  Zresztą ta ustawa o SN, KRS i ta trzecia, nie wnoszą ZUPEŁNIE NIC do zmiany systemu sądownictwa.

  Tylko napisanie prawa praktycznie od zera może zmienić pracę wymiaru sprawiedliwości.
  Podobny efekt można osiągnąć bez zmiany prawa, ale trzeba wówczas wprowadzić instytucję ławy przysięgłych która ORZEKA i jeśli ławnicy są jednomyślni, to orzeczenie jest warzące (wina lub brak winy), a sędzia tylko prowadzi sprawę i wydaje wyrok.
  Natomiast w przypadku niejednomyślności ławników, sędzia prowadzi sprawę i orzeka o winie lub braku winy + wydaje wyrok.

  Proszę zauważyć, że od zakończenia 2 wojny światowej mamy praktycznie niezmienione prawo, ze wszelkimi patologiami tego sowieckiego prawa i z przywilejami sędziów włącznie.

 • 2017-07-24 18:04:56

  gość: ~Adam

  Panie Burdzy, nie baw się pan w ekselencję państwową i zachowaj swoje komentarze dla żony. Mały powiatowy kacyk, który zaczynał na prawicy a skończył jako oportunista z byłymi komuchami w komitywie. Dzieli rządzi jak widać , popalił świeczki i płaci gazecinie za promowanie powiatu a de facto siebie samego. Jak tam nocna pomoc i świąteczna w Malczycach dla Ś. Śląskiej?

 • 2017-07-24 22:50:05

  gość: ~baltazar

  @~Adam
  Tak jest, burdzy wpełźnij pod kamień bo tam miejsce twoje. Honoru nie masz i wstydu, przed wojną światową drugą taki polityk jak ty dawno by się poddał do dymisji

 • 2017-07-24 19:19:47

  gość: ~rysiek baranowicz

  (this post was banned by administrator)

 • 2017-07-24 19:45:35

  gość: ~albin śiwak

  ten sędzia co uniewinnił pijanego ryśka dalej pracuje w sądzie w Ząbkowicach???

 • 2017-07-24 23:28:16

  gość: ~wyborca

  Wiemy który to głupek stale pisze na temat szpitala.Może by załatwił w PiSie ,żeby minister wpisał szpital średzki na listę sieci szpitali.Niech wyjasni co zrobił żeby PiS uwzględniał szpital średzki przy finansowaniu słuzby zdrowia.Budynki są do dyspozycji .

 • 2017-07-25 10:37:23

  gość: ~adas

  Jejku tak to jest jak wierzy się w TVN24 i inne liberalne TV.
  To nie PIS złożył ustawę tylko Poseł Dolata-sam i tylko sam.A ponieważ partia ma wiekszosc-poparła,bo zapowiadała to w kampanii-przypomnę Duda miał to w priorytecie kampanii.
  Wulgarne i chamskie partie jak PO i pyskata Nowoczesną,wykorzystała to...do awantury jadąc PIS i prezesa,który nie wytrzymał i powiedział ...-ci to wykorzystali i zaczęło się że Wolne Sądy,że demokracja itp pierdoly aby nakręcić Nieukow-tak tak takie mają i was zdanie..stad happening pod oalacem-wyreżyserowany przez PIJArowcow...-DUDA wstrzymał bo on chce ulepszyć i za 2miesiace podpisze.zapowiadal to zawsze-co wy skleroza macie?
  Będzie ustawa która jest ważna.. .a tamci się boją bo wiedza ze odkryją karty liberałów.. .I przestańcie stać i gadać glupoty bo w ustawie jest tez podwyżki dla sędziów i godne warunki pracy dla uczciwych i młodych ..a przez Was będą mieli to zabrane...

 • 2017-07-25 10:38:04

  gość: ~adas

  Jejku tak to jest jak wierzy się w TVN24 i inne liberalne TV.
  To nie PIS złożył ustawę tylko Poseł Dolata-sam i tylko sam.A ponieważ partia ma wiekszosc-poparła,bo zapowiadała to w kampanii-przypomnę Duda miał to w priorytecie kampanii.
  Wulgarne i chamskie partie jak PO i pyskata Nowoczesną,wykorzystała to...do awantury jadąc PIS i prezesa,który nie wytrzymał i powiedział ...-ci to wykorzystali i zaczęło się że Wolne Sądy,że demokracja itp pierdoly aby nakręcić Nieukow-tak tak takie mają i was zdanie..stad happening pod oalacem-wyreżyserowany przez PIJArowcow...-DUDA wstrzymał bo on chce ulepszyć i za 2miesiace podpisze.zapowiadal to zawsze-co wy skleroza macie?
  Będzie ustawa która jest ważna.. .a tamci się boją bo wiedza ze odkryją karty liberałów.. .I przestańcie stać i gadać glupoty bo w ustawie jest tez podwyżki dla sędziów i godne warunki pracy dla uczciwych i młodych ..a przez Was będą mieli to zabrane...

 • 2017-07-25 22:12:44

  gość: ~Adam

  @~adas
  Właśnie raxszyfrowano co do morski spontanicznych atakujących o opluwajacych (nie w przenosni) dziennikarke TVP info. Sami dziennikrze Gaz. WYBORCZEJ. kultura i zwykli obywatele. Zwykli obywatele pracują . Nie ma im kto zapłacić za wystawanie po ulicach.

 • 2017-07-25 23:40:59

  gość: ~DoPisowca

  ostatnio dodany post

  Episkopat bardzo dobrze ocenił weta Prezydenckie. Czy dlatego ,że Biskupi czytają GW i słuchają głosu Ameryki i oglądają TVN.A może Ty Adaś jesteś prowokatorem i Zomowcem.

REKLAMA


REKLAMA